Ameriška trajnica leta 2017 je svilnica

16. 12. 2016 | Besedilo: Julijana Bavčar

svilničevke, svilnica

Konec leta je priljubljen čas za pregled najboljšega na mnogih področjih in nič drugače ni pri rastlinah. Medtem ko razne komisije pri okrasnih rastlinah na vrh lestvic pogosto uvrščajo nove križance, ki so rezultat dolgotrajnega žlahtniteljskega dela, so se pri Ameriški zvezi za trajnice (Perennial Plant Association) tokrat odločili za botanično vrsto. Trajnica leta 2017 je postala lepotica iz rodu svilnic, Asclepias tuberosa, ki v naravi raste v Severni Ameriki in je pravi magnet za metulje.

Asclepias tuberosa, ki ji pri nas pravimo kar svilnica in privlači z žarečimi socvetji oranžnih zvezdic, je priljubljena okrasna trajnica. V specializiranih vrtnarijah jo je mogoče kupiti tudi pri nas. Primerna je za normalno vrtno zemljo, za sončne do polsenčne lege, na katerih občasno prenese tudi sušo. Sredi dneva jo obletavajo opraševalci vseh vrst, za druge insekte pa ni zanimiva, tudi zato ker zeleni deli vsebujejo belkast mleček, ki deluje insekticidno. Strupenost je skupna lastnost mnogih vrst svilničevk. Ime so dobile zaradi plodov, nekakšnih strokov, v katerih so tesno spravljena semena, obdana s svilnatimi padalci.

Naravna rastišča svilnice so zelo pomembna za metulje monarhe, katerih gosenice se hranijo z njimi. S tem se zavarujejo pred plenilci, ker postanejo zanje strupen zalogaj. Ta vrsta ameriških metuljev ne vzbuja občudovanja le zaradi svoje lepote, temveč tudi zaradi več tisoč kilometrov dolge poti do prezimovališč v Kaliforniji ali v Mehiki. Nazaj na izhodišče, v kraje, kjer uspevajo svilničevke, se ponavadi vrne šele peta generacija metuljev. O skrivnostnem naravnem mehanizmu monarhov lahko več preberete v članku Osupljiva navigacija vzdržljivih metuljev.

Od drugih vrst svilničevk omenimo še sirsko svilnico, ki se je nekaterim tudi pri nas priljubila zaradi papagajem podobnih plodov, ki so od daleč videti, kot bi pili medičino s cvetov. Ljudje jih kot "papagajke" za okras radi obešajo za rob posodic z vodo. Sirska svilnica, Asclepias syriaca, je na vrtu prav tako lahko okrasna trajnica, vendar velja poudariti, da je precej invazivne narave, njene korenine se razrastejo povsod in se je je težko znebiti. Naravna rastišča te rastline so v južni Kanadi ter v vzhodnih delih ZDA in Skalnega gorovja. Pridevnik "sirska" je ta svilnica dobila po pomoti. Ime ji je nadel sam Karel Linne, oče znanstvenega poimenovanju rastlin z latinskimi imeni, saj je njen najditelj Jacques-Philippe Cornut zmotno mislil, da gre za rastlino, ki raste tudi v Mali Aziji.

In še svilničevka, ki je doma pri nas v naravi: to je belo cvetoči navadni kokoševec (Vincetoxicum hirundinaria), ki raste na toplih legah, najraje na apnenčasti podlagi. V Sloveniji je splošno razširjen. Tudi kokoševec je strupen.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE