Da nam bo sivka uspevala

16. 7. 2012 | Besedilo: Julijana Bavčar

sivka, gojenje

Ker sivka izvira iz sredozemskih krajev, ji celinske zime lahko tudi škodijo. Pri izbiri sadike se lahko najbolj zanesemo na domače vrtnarije, kjer gojijo le sorte, ki jim naše zime ne delajo težav. Proti mrazu je najodpornejša ozkolistna sivka.

Sicer pa sivka ni prava trajnica, ampak polgrm. Z leti starejši poganjki olesenijo. Kljub taki rasti pa jo lahko posadimo na gredico med druge trajnice. Lepo se poda k različnim okrasnim travam, zanimiva družba sta tudi trajnici možina in bodoglavec. Ob vrtnih poteh lahko s sivko oblikujemo nizko mejo. Primerna je tudi za zasajanje na robove gredic, zlasti ob visoke grme vrtnic, lahko pa jo posadimo tudi v večji lonec.

Najboljše rastišče za sivko so revna, odcedna, peščena tla na soncu. Ne prenaša težkih in mokrih tal. Zlasti pozimi lahko v taki zemlji propade. Če so vrtna tla težka in pogosto preveč mokra, jih moramo pred sajenjem primerno pripraviti. Izkopljemo večjo sadilno jamo, na dno nasujemo drobno kamenje in grob pesek. Pripravimo mešanico revnega komposta, vrtne zemlje, drobnega kamenja in grobega peska. V takih razmerah se sivka dobro prilagodi in lepo uspeva. Pomembno je tudi, da je ne gnojimo preveč.

Sivki po cvetenju (avgusta in septembra) porežemo odcvetela cvetna stebla. Spomladi (aprila) jo nekoliko porežemo, vendar ne smemo zarezati v star les. Junija lahko rastlino preprosto razmnožimo s potaknjenci. Izberemo necvetoč, letošnji poganjek in ga odščipnemo. Z ozkim nožem skrajšamo poganjek na mestu, ki ni olesenel, ampak je že mehak (tik pod parom listov). Potaknjenec naj bo dolg od šest do osem centimetrov. Na spodnji polovici potaknjenca porežemo vse liste. Ne smemo jih potrgati, ker bi naredili ranice, skozi katere bi v potaknjence prišla gniloba. Lonček s premerom devet cm napolnimo z mešanico ostrega peska (dva dela) in revnega, dobro dozorelega komposta (en del). Primerno prst lahko tudi kupimo. V prodaji je prav prst za potaknjence. Po obodu lončka razporedimo pet do šest potaknjencev. Ven gleda le zgornja polovica z listi, spodnja, brez listov, pa je v zemlji. Kompost zalijemo, vendar ne sme biti preveč vlažen. Lonček postavimo v hladno gredo, vendar ne na izrazito sončno lego. Primerno je tudi mesto v zimskem vrtu, ki ni izpostavljeno neposredni sončni svetlobi. Ko se potaknjenci ukoreninijo, jih razsadimo vsakega v svoj lonček. Čez zimo jih gojimo v hladnem, a zavetnem prostoru, spomladi pa jih posadimo na gredico.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE