28. 4. 2015 | Besedilo: J. B. | Fotografije: Alenka Gorza in Wikimedia Commons
Delitev tranjic: Najprej jih izkopljemo
28. 4. 2015 | Besedilo: J. B. | Fotografije: Alenka Gorza in Wikimedia Commons
Preveč razraščene trajnice izkopljemo in jih razdelimo na več delov, odstranimo odmrle ali opešane dele ter razsadimo na vnaprej pripravljena mesta. Korenin ne trgamo, ko je rastlina še v zemlji. Najboljši čas sta zgodnja pomlad in zgodnja jesen, perunike delimo takoj po cvetenju, odporne hoste in maslenice pa tudi kadarkoli čez poletje.
April je pravi čas za delitev okrasnih trav. Jesenske saditve se namreč rade presušijo, ker mraz rahlja prst okoli korenin. Koreninski splet gruče trav od vseh strani privzdignemo z vilami in ga, ko korenine popustijo, izkopljemo. Za večje trstikovce ali pampaške trave potrebujemo kar veliko moči. Grudo razdelimo tako, da vsakemu delu ostane več rastnih vršičkov. Korenin ne krajšamo kot pri drugih trajnicah, le pomočimo jih vedro vode, takoj posadimo in temeljito zalijemo. Tudi potem je še nekaj tednov nujno pozorno zalivanje. Če začnejo okrasne trajnice, ki rastejo v šopih, v sredini goleti (sl. 1), ker poganjkom primanjkuje svetlobe, odstranimo tudi odmrle dele korenin.
Korenine gručasto rastočih rastlin razdelimo s parom vil, ki jih vlečemo vsaksebi, z nožem ali lopato (sl. 2).
Pred saditvijo razdeljenih kosov nadzemni del prikrajšamo, da se zaradi okrnjenih korenin ne bi zasušil.
Perunike pred delitvijo najprej previdno izkopljemo. Korenine in liste skrajšamo za približno polovico. Stari zreli rizomi so shramba za rastlino, kar pomeni, da vsaka nova rastlina potrebuje vsaj en kos, imela pa naj bi tudi dva do tri nize listov (sl. 3). Mesto, kjer lahko rizome prerežemo, zlahka otipamo, saj so tam le rahlo povezani med seboj. Rastline posadimo na enako globino, kot so rasle prej.