Odporne trajnice: Učna ura na križiščih

4. 11. 2014 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Bernada Strgar Schulz

trajnice

Zgledu tujih mest, kjer so okrasne grede v parkih in drugih ozelenjenih javnih prostorih začeli že pred leti zasajati pretežno s trajnicami, je v lanski sezoni sledila tudi Ljubljana. Nepoznavalcem so se lani gredice zdele še bolj plešaste, tako rekoč pred njihovimi očmi pa so začele z letošnjo pomladjo dobivati dovršeno podobo, in komur je vrtna kultura blizu, je imel med čakanjem na zeleno luč na križiščih lahko pravo vrtnarsko učno uro.

Grede so se namreč iz tedna v teden spremin­jale, rastline je bilo mogoče spremljati od pomladnega brstenja, tvorbe listov, cvetov, zapolnjevanja praznih prostorov, barvanja, razpiranja socvetij, spreminjanja barv do njihove jesenske silhuete, medtem ko je bila v minulih letih podoba gredic ves čas enaka oziroma so delavci Snage, ki skrbi za urejan­je javnih površin v Mestni občini Ljubljana (MOL), zasaditev zamenjali dvakrat na leto. Ne samo da je z odločitvijo za trajnice MOL stopila v korak s sodobnimi smernicami parkovnega in vrtnarskega oblikovanja, dolgoročno so tudi cenejša rešitev, potrebujejo manj oskrbe, ni jih treba zalivati. Z Bernardo Strgar Schulz iz podjetja Trajnice Strgar, ki je pripravila načrt za velik del mestnih zasaditev v Ljubljani, smo se pogovarjali, kakšen preskus so morale prestati izbrane rastline, da so vse leto lepe. Po njenih besedah je bilo treba najtrpežnejšo kombinacijo izbrati za križišča, predvsem zato, ker rastejo na otočkih sredi cementa, asfalta, večidel dneva na soncu in nimajo hladnejšega zaledja. Razmere na parkovnih gredah so glede tega ugodnejše, na njih bo uspevala tudi kakšna manj robustna rastlina.

Z robustnostjo ne mislimo na videz – saj gre za bolj umirjene in harmonične kombinacije, če jih primerjamo s pisanostjo sezonskih zasaditev –, temveč za odpornost na zunanje dejavnike in za to, da z njimi, razen spomladanskega čiščenja, nimamo veliko dela. Posebno ko se razrastejo, gredic s trajnicami tudi pleti ni treba.

Če na svojem vrtu za oskrbo cvetja nimamo veliko časa, lahko s kombinacijami trajnic, mimo kakršnih nas vodi pot v mestu, poskusimo še sami. Z izbiro trpežnih vrst se po sogovorničinih besedah prilagodimo velikim spremembam vremena in temperatur, močnim nalivom, suši. Pomembno je tudi, da so rastline zdrave in čim manj občutljive na bolezni in škodljivce. Tudi na majhnih vrtovih, kjer so ves čas na očeh, je dobrodošlo, da imajo večji del leta zanimiv videz in da cvetijo čim dlje. Da grede ne bi bile vsako leto enake, jih še zmeraj lahko dopolnimo s čebulnicami, ki bodo popestrile spomladanske mesece, ko trajnice še ne odženejo, enoletnice pa jim bodo dodale nekaj barvitosti v poletnih mesecih. Na fotografijah predstav­ljamo nekaj primerov odpornih zasaditev, s kakršnimi velja poskusiti.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE