Prenovljene sobane princese Sisi v kraljevi palači na Markovem trgu v Benetkah

11. 1. 2013 | Besedilo: Smilja Štravs, Delo

benetke, prinseca sisi, barok, poslikave, prenova

V Benetkah so za javnost odprli devet prenovljenih soban v prostorih muzeja Correr v nekdanjem Napoleonovem krilu Doževe palače na Trgu svetega Marka.

V Benetkah so za javnost odprli devet prenovljenih soban v prostorih muzeja Correr v nekdanjem Napoleonovem krilu Doževe palače na Trgu svetega Marka, v katerih je med svojim kratkim postankom v laguni bivala kontroverzna avstrijska cesarica z vzdevkom Sisi, uradno Elizabeta, žena cesarja Franca Jožefa.

V dvajsetih letih prejšnjega stoletja so nekoč kraljevske sobane spremenili v pisarne, potem pa so bile mnogo let zapuščene. Šele leta 2000 so prostori spet prišli pod upravo beneške mestne skupnosti in sprejeta je bila odločitev o prenovi in restavraciji pod okriljem muzeja Correr – slednji sodi v okvir javnih muzejev pod vodstvom fundacije Musei Civici di Venezia. Muzej Correr pod svojim okriljem združuje Doževo palačo, stolp z uro, hišo Carla Goldonija, hišo Pesaro, prirodoslovni muzej, muzej zgodovine in umetnosti, muzej steklarstva ...

Napoleonovo krilo ob stari Doževi palači je bilo zgrajeno v času, ko se bile Benetke del italijanskega kraljestva (1806–1814), torej pod francosko oblastjo. Doževa palača je nenehno rasla – spreminjala se je, kakor se je spreminjala Beneška republika. Neskončne predelave so združevale različne funkcije z dograditvami novih kril stavbe, neštete obnove so se vrstile po požarih, vendar je palača vse to preživela in danes tvori velikansko stavbno maso z velikim notranjim dvoriščem.

John Ruskin, angleški likovni kritik iz viktorijanske dobe, je zapisal, da ga spominja na kačo, ki grize lasten rep, saj predstavlja labirint, ki ga običajen turist težko obvlada in dojame, kaj šele, da si ogleda vse, kar si je v palači mogoče ogledati. Napoleonovo krilo je bilo končano šele, ko je že postalo rezidenca avstrijskega dvora med njihovimi pogostimi potovanji v mesto. Načrtovali so ga arhitekti Giovanni Antonio Antolini, Giuseppe Soli in Lorenzo Santi.

Kdo je avtor poslikav v palači in kako so opremljene sobane, si lahko preberete v današnji tiskani izdaji Dela ali na www.deloindom.si.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE