7. 2. 2017 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij
Navdih v obliki srca
7. 2. 2017 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij
V naslednjih dneh bo najbrž oblika srca kar prevečkrat pritegnila našo pozornost, bliža se namreč valentinovo, praznik zaljubljencev, ko se (ponavadi kičasti) srčki popolnoma razbohotijo. A ta oblika v notranjem oblikovanju tudi priznanim imenom ni tuja, navdihovala je kultne oblikovalce iz preteklega stoletja, navdihuje jih še danes.
Slovenska oblikovalka Alenka Hudales na tekstilu za dom, ki ga oblikuje, pušča pečat tudi s subtilnim srčkom, ki lebdi na vrvici kot balon. »Srček se je začel pojavljati pred približno petimi leti, ko sem se podala na dolgo pot osebne preobrazbe in na prvo mesto postavila svoje srce. Tako so začeli rasti srčki vseh velikosti in barv. Sprva sem mislila, da je samo obdobje, in sem se z njim malo poigravala, potem pa se je naenkrat vse začelo vrteti okoli tega lepega in toplega simbola. Srček je last vseh, jaz pa sem ga oblikovala na svoj način. Postavljen je na koncu šiva, zato je videti kot balon, ki lebdi na vrvici ali raste kot roža iz zemlje. Tako nekako vidim sebe. Z nogami na tleh, z glavo v zraku in s srcem na pravem mestu,« je pred časom pojasnila Alenka Hudales, ki ustvarja pod blagovno znamko Lenn. Takrat je začela raziskovati, kaj vse bi lahko ustvarila s tem pogosto uporabljenim in včasih kar kičastim simbolom, in si ob tem zadala nalogo, da bo iz njega naredila nekaj lepega, sodobnega in ga sčasoma približala tudi tistim, ki jim ni prav blizu. Motiv srca na vrvici je umestila na različne tekstilen izdelke za dom.
Srce na okrasni blazini
Arhitekt in oblikovalec italijansko-ameriških korenin Alexander Girard (1907–1993), ki ga uvrščajo med najproduktivnejše oblikovalce interierjev in tkanin 20. stoletja, je v prejšnjem stoletju snoval igrive, pisane podobe, ki še danes govorijo o ljubezni do barv, dekoriranja in ljudske motivike, s katero je sooblikoval ameriško povojno oblikovanje. Vendar je pečat v njegovi karieri med drugim pustil vzorec, pri katerem se je poigral z besedo »love« in obliko srca, ki je pravzaprav Girardova najprepoznavnejša grafična podoba, ohranjena vse do danes. V podjetju Vitra so pred nekaj leti nekatere njegove vzorce obudili in jih tiskajo na različne predmete, prej omenjeno srce na okrasne blazine.
Naslanjač v obliki srca
Obliko srca je prav tako že v prejšnjem stoletju izkoristil Verner Panton (1926-1998), oblikovalska ikona, ko je silhueto srca izbral za naslonjalo stola Heart Cone. Kultni naslanjač je nastal leta 1959, pri podjetju Vitra ga v različnih barvah izdelujejo še danes.
Odtis srca v masivnem lesu
Tabure v obliki srca iz masivnega lesa cedre je pred nekaj leti nastal pri italijanskem proizvajalcu Riva 1920 s pomenljivim imenom One Love. Predstavlja izčiščen oblikovalski kos, ob katerem pride do izraza vsa lepota lesa. Tokrat so se posebej za valentinovo odločili narediti še en manjši kos v obliki srca. Iz masivnega lesa cedre, ki so ga odišavili, so oblikovali srce v treh različnih velikostih.
Motivi lesenih srčkov, ki so lahko obeski ali podstavki, občasno nastajajo tudi pod blagovno znamko Riba Alenka, te je pred časom prenesla še na tekstil.
Od tapet do posteljnine
Srčke pogosto uporabljajo za popestritev drobnih predmetov za dom, tkanin, posteljnine, okrasnih blazin in tudi keramike ter porcelana. Med brskanjem za njimi smo jih našli tudi na znova priljubljenih tapetah, a v kolekcijah, namenjenih otroškim sobam. Temu motivu se niso mogli upreti niti pri slovitem italijanskem proizvajalcu Alessi. Pri njih so nastale žličke v obliki srca z imenom Big love. Zamislila si jih je italijanska oblikovalka Miriam Mirri.