21. 4. 2016 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Aleksandra Zorko
Teden oblikovanja v Milanu: V znamenju obletnic
21. 4. 2016 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Aleksandra Zorko
Seznam zanimivih dogodkov, razstav in predstavitev, ki so se vrstili prejšnji teden v Milanu v času največjega mednarodnega pohištvenega sejma Salone del mobile, je bil dolg, celo predolg za nekaj dni obiska prestolnice oblikovanja. Mesto je živelo z oblikovanjem, množice ljubiteljev lepega pohištva in kreativnih zamisli so se zgrinjale na različna prizorišča in predvsem na sejmišče Rho, kjer poteka sejem.
Milano je tudi letos postregel z oblikovalskimi presežki, napovedal nove smernice, predstavil nove blagovne znamke in nove kolekcije, nova imena na področju oblikovanja in nekatere oblikovalske zvezde znova razprodal. Oblikovalska imena, kot so Patricia Urquiola, Philippe Starck, Nendo, Marcel Wanders, Front, Sebastian Herkner, Nika Zupanc ..., so stalnica, brez katerih ni novih »predstav«, ki jih ustvarja svet oblikovanja. Marsikaj lepega in novega so pripravili tudi za tokratno, 55. izvedbo milanskega pohištvenega sejma. Poleg številnih novih kosov pohištva so podjetja predstavila svoje klasične kose iz preteklih desetletij, ki je še vedno izdelujejo ali pa so jih oživila posebej za to priložnost. Kar nekaj pomembnih znamk letos praznuje okroglo obletnico delovanja, med njimi Gufram 50 let, Magis 40, Kettal 50, B&B Italia prav tako 50 let.
To je bila tako odlična priložnost, da so pokazali svoja najpomembnejša dela in pripravili tudi posebne razstave in dogodke. Znamenito italijansko podjetje Gufram je denimo predstavilo kultni obešalnik za plašče v obliki kaktusa v novi preobleki, ki jo je zasnoval britanski modni oblikovalec Paul Smith. Prvotni kaktus sta leta 1972 oblikovala Guido Drocco in Franco Mello. Paul Smith ga je preoblekel v psihedelične odtenke, navdih zanje pa so bila nora sedemdeseta leta, ko je nastal izvirnik. Omenjeno podjetje je v priljubljeni trgovini in galeriji Carla Sozzani na Corso Como 10 pripravilo tudi razstavo svojih kultnih izdelkov. Tako smo si med drugim lahko ogledali znamenito zofo v obliki rdečih ženskih ustnic Bocca, ki je leta 1970 nastala v biroju Studio 65, navdih zanje pa je bila zapeljiva Marilyn Monroe. Za počastitev petdesetih let obstoja so zofo izdelali v zlati različici.
Umirjene barve z retro pridihom
Nekaj retro pridiha je bilo tudi sicer opaziti pri pohištvu in postavitvah. Barve, če govorimo na splošno, so dokaj umirjene. Nekatera podjetja so se znova odločila za rjave in bež odtenke, pa tudi temno modre in temno zelene, medtem ko so drugi ostali pri nežni pastelni shemi umazano rožnate in svetlo modre. Seveda brez sivih, belih, črnih in živahnejših izjem, kot sta rumena in rdeča, ne gre. Barve so stvar osebnega okusa, oblikovalca in seveda podjetja, ki stoji za njim in za izdelkom. A ti pozornosti ne pritegujejo le z barvnimi kombinacijami, ampak tudi z detajli in svojim imenom, hkrati pa proizvajalci vsako leto znova iščejo načine, kako čim bolj izvirno predstaviti svoje novosti. Pri tem jim seveda pomagajo prej omenjena velika oblikovalska imena. Na nekaterih razstavnih prostorih je bilo vsega preveč, tudi obiskovalcev, drugi so se odločili za izčiščen pristop, ko na beli podlagi pridejo do veljave stoli, mize, obešalniki ... Okvir za novo pohištvo je lahko tudi surov les ali bujno zelenje. Slednje je nadvse priljubljeno. Pri italijanskem podjetju Zanotta, na primer, so nekatere svoje klasike posadili med zelenje. Ločnice, zelišča in manjša drevesa pa so se bohotili tudi v kuhinjah, ki so bile znova na ogled v Milanu. Vzporedno s sejmom pohištva sta namreč potekala sejma kuhinj in kopalnic, ki se bienalno izmenjujeta s sejmoma svetil in pisarniške opreme. Kuhinje in kopalnice, ki smo jih videli tokrat, so razkošne po materialih, videzu in prostoru. Kuhinje so zaživele nekje vmes med »high tech« in retro videzom z veliko odprtih polic, v temnejših odtenkih, kot smo bili vajeni v preteklih letih, in s še več lesa.
Kopalnice ostajajo velike, razkošne, njihova oprema spominja na tisto iz dnevne sobe, postale pa so tudi nekoliko temnejše. Sivi odtenki so zavzeli stene in kopalniške elemente.
Dizajnersko pohištvo za najmlajše
Ko razmišljamo o minulem tednu oblikovanja, ne moremo mimo otroškega pohištva. Ta oprema na sejmu drugače ni kaj dosti zastopana. Zato je toliko bolj padlo v oči dejstvo, da se je na to področje podalo italijansko podjetje Kartell. Predstavili so namreč kolekcijo pohištva za najmlajše, ki so ga ustvarili Philippe Starck, Nendo, Piero Lissoni in Ferruccio Laviani. Nastali so prikupni kosi, kot sta Nendov gugalni konjiček ali Starckova gugalnica, ki si ju gotovo zaželijo tudi odrasli. V svet oblikovanja za otroke se je prav tako podal Marcel Wanders, ki je za podjetje Cybex, ki sicer izdeluje mobilno opremo za otroke, oblikoval nekaj kosov s svojim značilnim podpisom. Kolekcijo za starše, kakor ji pravi avtor, sestavljajo sofisticirani, a hkrati igrivi dizajnerski kosi. Navdih zanje je bil Wandersov stol Monster, oblikoval pa je visok stol za otroke, gugalni sedež, ročne lutke in škatlo za shranjevanje igrač v obliki pujsa.
Milano je v preteklem tednu ponudil še veliko duhovitih zamisli, novosti, razstav. Kako izvirni in hudomušni so lahko oblikovalci, je pokazala predstavitev, ki si jo je omislil britanski oblikovalec Lee Broom – svojo novo kolekcijo svetil Optical je razstavljal kar v avtomobilu, s katerim se je vozil po Milanu.