Benedejčičev vrt na Chelsea Flower Showu pozlačen

29. 5. 2015 | Besedilo: Julijana Bavčar

Borut Benedejčič, Chelsea Flower Show

Vrt Vodna postaja kraškega agronoma Boruta Benedejčiča, s katerim se je avtor poklonil eni najpomembnejših naravnih dobrin na Zemlji, so na vodilni svetovni vrtni razstavi Chelsea Flower Showu v Londonu nagradili s pozlačeno medaljo. Zmagovalni vrt biroja Howard Miller Design je bil medtem zagledan nič manj kot v vesolje in skrivnostno temno snov – o tem je govorilo že ime Dark Matter Garden. Borutova urbana oaza, ki ozavešča o pomenu pitne vode, bo v Sežani kmalu postala del javnega prostora.

Po besedah Tanje Godnič, ki je skrbela za komunikacijski del projekta, je bilo sodelovanje na letošnji razstavi, ki se je končala 23. maja, ponovno lepa izkušnja. "Očitno bo treba za zlato medaljo in zmagovalno mesto na Chelsei še katerikrat priti," se je pošalila. "V kategoriji Fresh gardens, v kateri je nastopilo devet vrtov, ni bilo opaziti tolikšne inventivnosti, kot se od projektov pričakuje. Prevladovali so bolj konvencionalni vrtovi, še najbolj je bila inventivna Vodna postaja tako glede sporočila kot materialov. Postavitev vrta je bila naporna, ker je oblikovan kot javni prostor in je bilo treba to čim bolj avtentično doseči, konstrukcija in ideja pa sta vzbudili veliko zanimanja tako v strokovni kot laični javnosti. Na začetku jim je nagajalo mrzlo vreme, s katerim tudi rastline niso bile najbolj zadovoljne, v dneh razstave pa je vrt lepo oživel."

Po njenih besedah se je trend zasajanja divjih rastlin na okrasne vrtove prijel, tako sajenje botaničnih vrst kot motivov iz narave, čeprav ostajajo tudi v tem okviru Angleži zvesti formalnim pravilom oblikovanja. Borutove zasaditve predstavljajo drugo skrajnost. Vodna postaja, ki predstavlja naravno oazo, v kateri lahko obiskovalec posedi in si natoči pitno vodo v svojo stekleničko, je bila deležna veliko pozornosti, pa tudi vprašanj. "Presenetljivo med Angleži v primerjavi z razmerami pri nas sploh ni razširjena navada nošnje osebnih stekleničk za pijačo naokrog, temveč ljudje pijejo vodo pretežno iz kupljenih plastenk, ki jih vedno znova nadomeščajo z novimi. Šele po tretjem prispevku o našem projektu na BBC-jevi televizijski mreži je sporočilo o varčevanju z vodo prišlo Angležem v zavest, tako da so obiskovalci zadnje dni razstave že prihajali ponjo s praznimi stekleničkami," pripoveduje Tanja Godnič.

Borutu in Tanji sta se med razstavo pridružili prostovoljki iz Slovenije, Klementina Trement in Julija Žerjal, katerih pomoč pri promocijskem delu je bila v zahtevnem protokolu, ki velja za razstavljavce oz. ekipe tekmujočih vrtov, zlata vredna. Krajinska arhitektka Kristrina Trement je poleg tega po zaprtju razstave pomagala presajati rastline nazaj v lončke in jih pripravljati za vrnitev v Slovenijo, medtem ko je dijakinja Julija sodelovanje pri projektu v šoli prijavila kot obvezno delovno prakso. Kristino Trement je v komunikaciji z obiskovalci sejma presenetilo, kako dobro informirani pridejo na ogled tekmovalnih vrtov. Redečo nit Borutovih dosedanjih sodelovanj na razstavah RHS (angleškega Kraljevega hotrikulturnega zduženja), naše avtohtone dediščine, zdaj že prav dobro poznajo, vedo, da predstavlja Slovenijo in Kras. "Doma se pogosto ne zavedamo razsežnosti uspeha, da je avtor iz majhne Sloveniji del svetovne elite," poudari.

Tačas so rastline in konstrukcijski elementi Vodne postaje že prispeli v Slovenijo in le vprašanje časa je, kdaj bodo predani v uporabo. Medtem ko je bil Benedejčičev vrt na Chelsea Flower Showu deležen prestižnega priznanja, so sežanski občinski svetniki namreč sprejeli sklep, da bodo Vodno postajo umestili v javni prostor.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE