Eko hišica iz odpadnega materiala

22. 6. 2012 | Besedilo: K. Ž.

eko hišice, odpadki, inovacija

Kdo pravi, da je večje tudi boljše? Prijetno, okolju prijazno hišico, narejeno iz gospodinjskih odpadkov, si lahko privoščite za manj kot 200 ameriških dolarjev oziroma 150 evrov. Samo ne pričakujte zakonske postelje …

33-letni inovator Derek Diedricksen za gradnjo eko hišic uporablja odpadne predmete iz gospodinjstva in tako vsaki od njih skuša zagotoviti vsaj osnovne funkcije – steklena vratca pralnega stroja se spremenijo v lino podobno oknu, medtem ko kos kovine postane zložljiva polica.

Poklicni tesar prenosna zavetišča, velika od štiri do 24 kvadratnih metrov, izdeluje kar na svojem domačem dvorišču. Kot pravi sam, je bil od nekdaj obseden z miniaturno arhitekturo, začelo se je že v rani mladosti: „Za deseti rojstni dan mi je oče podaril knjigo Male hiše (Tiny Houses) arhitekta Lesterja Walkerja.“ Med odraščanjem v Connecticutu si je na vrtu zgradil uto oziroma skrivališče, kjer je lahko igral računalniške igrice, izdelal pa je tudi vrsto utrdb in drevesnih hišic.

Ena največjih Diedricksenovih hišic je denimo velika kar 24 kvadratnih metrov, v višino meri skoraj 1,8 metra, narejena pa je iz tovornih palet, starih oken in odsluženih kuhinjskih omaric. V njej se najde celo prostor za goste, ki ga krasi „vitraž“, izdelan iz pisanih vinskih steklenic, hišica pa ima celo ogrevanje. Kot pravi mladi inovator, je bil prostor sprva mišljen kot zatočišče za iskanje idej o njegovi knjigi in stvaritvah. „Ni boljšega, kot nekonvencionalen in nekoliko bizaren prostor. Ta ti pomaga, da lažje razmišljaš izven nekih ustaljenih okvirjev in smernic.“

Precej manjša pa je t.i. spalna enota – hišica, ki naj bi se uporabljala kot nadomestilo za šotor. Ima prosojno poševno streho, v širino meri poltretji meter, dolga pa je približno šest metrov in pol. Bila je prva od inovatorjevih eko hišic – zamislil si jo je kot malo mobilno enoto, primerno za prenočevanje enega odraslega človeka. Kot je Derek Diedricksen dejal v pogovoru za Times, si je za izziv zadal izdelati zavetišče za brezdomca, za katerega ne bi potreboval več kot 100 ameriških dolarjev.

Mladi inovator je sicer izdal tudi priročnik o skromnih domovih in preprostih barakah, na to temo redno piše tudi blog, na YouTubu pa ima celo svojo serijo oddaj 'Tiny Yellow House', katere prvo epizodo si je v prvem tednu ogledalo blizu 8.000 uporabnikov.

Vir: Daily mail

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE