Glavni cilj je več najemnih stanovanj

28. 11. 2011 | Besedilo: Božena Križnik, Delo

nacionalni stanovanjski program, najemna stanovanja, ministrstvo za okolje

Ministrstvo za okolje in prostor je dobilo veliko kritik, ker mu v dveh letih po koncu nacionalnega stanovanjskega programa ni uspelo pripraviti novega. V resnici je bilo prostega teka še veliko več, saj je prejšnji dokument v praksi pogrnil že veliko pred uradnim koncem. Zdaj je tu nov predlog.

V resorju so pripravili nov dokument, osnutek nacionalnega stanovanjskega programa za obdobje od leta 2012 do 2021, in ga ponudili v presojo strokovni in zainteresirani javnosti. Strokovne službe so pri pripravi poskušale upoštevati čim več predlogov in zamisli stanovanjskega sveta kot strokovnega posvetovalnega organa, pa tudi razprav na različnih forumih, konferencah in posvetih. Pravzaprav je to šele osnutek osnutka, saj ni še -niti medresorsko usklajen.

To ni nedolžna, nepomembna pomanjkljivost, saj je, kot pravijo predlagatelji, stanovanjska politika lahko uspešna le, če je medresorsko zastavljena in če se vanjo vključijo vsi relevantni sektorji. In navsezadnje je tudi nabor ukrepov za dosego ciljev vse prej kot samo stvar ministrstva za okolje in prostor.

Ključno vlogo bosta imela vsaj še ministrstvo za finance z ustrezno davčno in proračunsko politiko ter ministrstvo za delo družino in socialne zadeve s politiko socialnih transferjev. Besedilo bo v javni obravnavi do 23. decembra. V naši prilogi bomo dotlej vsak teden predstavili del vsebine in zastavljenih ciljev.

Krepitev najemnega trga

V prihodnje bo glavni cilj pridobivanje oziroma zagotavljanje najemnih stanovanj, in sicer zasebnih in javnih. S sedanjo strukturo stanovanjskega fonda (92 odstotkov lastniških in le osem odstotkov najemnih stanovanj) je Slovenija evropski unikum.

Konec lanskega leta je bilo po statističnih podatkih v Sloveniji 844.349 stanovanj s povprečno površino 78 kvadratnih metrov. Tedaj je statistika naštela 813.531 gospodinjstev, kar pomeni, da imamo okrog 30.000 enot stanovanjskega presežka. Praznih stanovanj naj bi bilo celo precej več, vendar so bodisi neustrezno opremljena ali na nezanimivih lokacijah. A tudi tista, ki bi prišla v poštev za oddajo v najem, samevajo, saj neustrezno urejena najemna razmerja, prenizke najemnine in nespodbudna davčna politika lastnikov ne motivirajo k oddajanju, niti ne spodbujajo novih zasebnih investicij.

Več o osnutku programa si lahko preberete v ponedeljkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si!

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE