10. 2. 2014 | Besedilo: Andrej Motl, Delo
zavarovanje nepremičnin, zavarovanje premoženja, cenitve, škoda, žledolom
Štirideset odstotkov stanovanj nezavarovanih
10. 2. 2014 | Besedilo: Andrej Motl, Delo
zavarovanje nepremičnin, zavarovanje premoženja, cenitve, škoda, žledolom
Žled in z njim povezane vremenske nevšečnosti so v zadnjih dneh povsem ohromile del države in povzročile izjemno veliko škode v gozdovih, na javni infrastrukturi in tudi v zasebnem premoženju. Zavarovalnice so zahtevke že začele izplačevati.
Na podlagi prvih podatkov pri Zavarovalnici Triglav ocenjujejo, da bodo zavarovancem morali izplačati približno deset milijonov evrov, pri Adriatic Slovenici pa do približno dva milijona evrov. Pri večini preostalih zavarovalnic tovrstnih ocen še nimajo. Pri Zavarovalnici Tilia pravijo, da se celoten obseg škode lahko pogosto določi šele naknadno, po stabilizaciji razmer.
Največ zahtevkov za izplačila pri zavarovalnicah pričakujejo zaradi padcev dreves, vej, snega, ledu in drugih predmetov na različne objekte in osebna vozila. Pri Generaliju so do srede prejeli za 100.000 evrov prijav škode na objektih in za 50.000 evrov prijav škode na avtomobilih. Zavarovanci prijavljajo tudi škodo zaradi pokvarjenih živil v zamrzovalnikih ob izpadih električne energije. Nekaj takšnim zahtevkom so že ugodili pri zavarovalnici Wiener Städtische.
Porast zanimanja po vsaki ujmi
Zavarovalnice zaradi ujme prejemajo zahtevke iz zelo raznovrstnih zavarovanj, največ pa iz nepremičninskih in avtomobilskih zavarovanj.
Pri škodi, povzročeni zaradi padca drevesa ali vejevja na osebno vozilo, lahko zavarovanci škodo uveljavljajo iz splošnega avtomobilskega kaska, zajeta je lahko tudi v določenih delnih kasko kritjih. Koriščenje delnega kaska je v tem primeru boljša izbira, saj tako ne nazadujemo v premijskem razredu.
Ali Slovenci premoženjskim zavarovanjem namenjamo zadosti pozornosti in zakaj je zahtevnejša popravila bolje prepustiti strokovnjakom, preberite v tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.