14. 2. 2011 | Besedilo: Sanja Kašaj, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
arhitekturni dialog, vrtstna hiša, fakulteta za afhitekturo, pritličje, študentka, dnevna soba
Ureditev pritličja v vrstni hiši
14. 2. 2011 | Besedilo: Sanja Kašaj, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
arhitekturni dialog, vrtstna hiša, fakulteta za afhitekturo, pritličje, študentka, dnevna soba
Starejši par si želi urediti del pritličja vrstne hiše, in sicer dnevni bivalni prostor ter kuhinjo z jedilnico. Pred leti sta več kot polovico zunanje terase zagradila in tako pridobila tretjino zdajšnje kvadrature dnevnega prostora in velik, izjemno svetel zimski vrt. Del terase sta pustila odprt, iz novega zimskega vrta pa se prehaja tudi na vrt, tako da je hiša dobro povezana z okolico.
V prostoru je na vzhodni strani predelna stena z instalacijami, kjer je bila predvidena kuhinja. Poleg vhodnih vrat stoji zaprt dimnik, saj si lastnika na tem mestu želita postaviti kamin. Zelo rada bereta in bi rada imela veliko prostora za knjige. Tla sta že obnovila; za oblogo sta izbrala temen palisandrov parket. Želita si svetel prostor v naravnih barvah in malo pohištva.
Prostor sam po sebi ne ponuja veliko možnosti za razporeditev opreme, saj je obstoječa shema že dobro zasnovana, mogoče pa je različno kombiniranje materialov, barv in pohištva. Ker so tla temna, predlagam, da je pohištvo svetlo, idealna bi bila bela ali siva barva, mogoče celo siv les v kombinaciji z belimi površinami visokega sijaja.
Kuhinja je bela in svetla, pult pa je temen. Ob obstoječo predelno steno bi postavili visoke kuhinjske elemente in hladilnik, da bi elementi na drugi steni ostali čistih linij. Jedilna miza se prisloni na drugo stran obstoječe stene, v sredino prostora. S sedežne garniture je pogled tako na tv-akustiko kot na kamin. Ta stoji na sredini prostora in ustvarja prijeten ambient, hkrati pa ga ogreva. Obložen z dekorativnim kamnom postane lep arhitekturni element. Police ob kaminu so njegov logični podaljšek. V zimskem vrtu je mogoče pod okna na zahodni strani postaviti nizke knjižne police, dodatne pa med sedežno garnituro in zimskim vrtom.
Detajli pohištva, kot so kuhinjski stoli, preproga in slike so v močnejšem odtenku jesenskih barv: rdeče, oranžne ali zelene, drugi kosi pohištva pa so nevtralnih barv. Predelna stena, na katero je naslonjena jedilna miza, naj bo nežno rjava, kar poživi prostor, hkrati pa poveže steno z jedilno mizo. Stena za sedežno garnituro se obleče v nevtralne tapete, najbolje v motiv belih brez, ki ustvarjajo vtis narave v interierju. Druge stene so bele, kar pripomore k temu, da ostane prostor svetel in očiščen nepotrebnih detajlov. Deluje naravno in umirjeno, a ga posamezni detajli pohištva na pravilnih mestih poživijo in vnesejo vanj nekaj igrivosti in barv.