Pri Krškem začeli s proizvodnjo alternativnih goriv iz odpadkov

V Centru za ravnanje z odpadki Spodnji Stari Grad pri Krškem je družba Kostak te dni odprla novo proizvodno linijo za alternativna goriva. Kostak, katerega večinski lastnik je Občina Krško, je za naložbo odštel lastnih 2,5 milijona evrov, na novi liniji pa izdeluje gorivo iz nenevarnih odpadkov, ki jih ni mogoče vnovič uporabiti ali reciklirati.

Predsednik Kostakove uprave Miljenko Muha je ob sredinem odprtju povedal, da so z odprtjem linije za izdelavo trdnih nadomestnih goriv, ki jih bodo prodajali cementarnam in drugim podobnim večjih porabnikom, zaokrožili celoviti sistem ravnanja z odpadki, ki bo omogočil znatno zmanjšanje količin končno odloženih odpadkov.

Teh naj bi zdaj ostajalo le še pet odstotkov, Kostak pa bo z omenjenim gorivom oskrboval cementarne v Avstriji, na Madžarskem, Slovaškem, Hrvaškem in v Sloveniji.

Dodal je, da uporabo tovrstnih trdnih alternativnih goriv odrejajo evropski predpisi, ki zagotavljajo, da pri njihovi uporabi ne prihaja do negativnih vplivov na okolje. Sicer pa so ti neprimerno strožji od predpisov za uporabo premoga in petrol koksa, je opozoril.

Predsednik uprave je navedel, da je zmogljivost nove proizvodne linije deset ton na uro oz. letno 30.000 ton, zdajšnje okoljsko dovoljenje pa Kostaku omogoča polno zasedeno proizvodnjo 22.000 ton letno.

Naložba je Kostakovemu centru za ravnanje z odpadki, ki zaposluje 55 ljudi, prinesla 12 novih delovnih mest, je še povedal Muha in hkrati napovedal širitev tamkajšnjih zmogljivosti.

Sredinega slovesnega odprtja se je udeležila tudi ministrica za okolje in prostor Irena Majcen, Muha in krški župan Miran Stanko pa sta v okviru omenjenega odprtja podpisala novo osemletno koncesijsko pogodba za opravljanje gospodarskih javnih služb v občini Krško do leta 2024.

V omenjenem krškem centru za ravnanje z odpadki so leta 2012 pognali takrat v državi najsodobnejšo dobre tri milijone evrov vredno mehansko sortirnico z ločevalno linijo za avtomatsko mehansko obdelavo mešanih komunalnih odpadkov, lani pa še 1,4 milijona evrov vredno kompostarno oz. objekt za biološko obdelavo odpadkov.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE