Zanimive vrtnine: Pepino – sadje ali vrtnina?

13. 4. 2016 | Besedilo: Miša Pušenjak

pepino

Pepino (Solanum muricatum) pri nas ni povsem nepoznan, vsekakor pa je novo, da lahko njegove sadike kupimo v vrtnarijah. Kakor večina razhudnikov tudi ta plodovka prihaja k nam iz Južne Amerike, kjer raste na visokih nadmorskih višinah. Zato prenaša tudi hladnejša poletja. Njegov okus je sladkast, malo podoben meloni, uporabljamo ga predvsem v sadnih solatah, kompotih in marmeladah.

Lahko ga vzgajamo iz semena ali potaknjencev. Semena se pri nas še ne da kupiti, lani pa smo že lahko kupili sadike. Obstoječe rast­line lahko, podobno kakor sladki krompir, sami razmnožujemo s potaknjenci. Obdržimo pa tudi matične rastline, ki jih prezimujemo pri temperaturi okoli 15 °C v zelo svet­lem prostoru.

Je dokaj velika in močna rastlina, saj lahko v višino zraste do 1,5 metra. Gojimo ga kot grm ali ob opori s pinciranjem. Vzgojimo tri vrhe in vsakemu namenimo svojo oporo. Tako bodo plodovi bolje osvetljeni in slajši. Ker ne mara visokih temperatur, ga je priporočljivo posaditi v senco višjega paradižnika ali zasenčiti. Zelo mu ustrezajo nižje nočne temperature. Najbolje ga je gojiti v večjih loncih, ki jih pozimi prestavimo na toplo. Pred zimovanjem ga ne režemo, prikrajšamo ga spomladi.

Po mojem bi na celini prezimil tudi v neogrevanem rastlinjaku, vendar bi ga morali v najhujšem mrazu pokriti z agrokopreno. Zagotovo pa bi pomrznil, če bi se za več kakor en dan ohladilo pod –10 °C.

Na prostem ga sadimo na gredice, ki jih pognojimo s preperelim hlevskim gnojem, še bolje z domačim kompostom. Uporabimo liter hlevskega gnoja (konjskega, svinjskega, gnoja drobnice), 0,3 litra gnoja perutnine ali pet litrov dobrega domačega komposta na kvadratni meter. Priporočam občasno dognojevanje (zalivanje) z gabezovo prevrelko, ki vsebuje veliko kalija. Tudi gabezova zastirka tal je v ta namen dobrodošla. Hvaležen je tudi za zastiranje z lahko slamo, senom, pokošeno travo z zelenic ali ovčjo volno. Sled­nja deluje kot izolator, zemljo poleti hladi, poleg tega zadržuje veliko vode in jo počasi oddaja koreninam rastlin. Razdalja med rast­linami naj bo 70 cm, enako med vrstami. Poleti je potrebno redno globoko namakanje trikrat na teden.

Prvi plodovi dozorijo približno tri mesece po presajanju, to je proti koncu poletja. Zreli nekoliko spremenijo barvo in začnejo dišati. Hranimo jih v hladilniku ali hladnem vlaž­nem prostoru, kjer zdržijo do šest tednov.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE