6 najboljših nasvetov za bolj rodoviten vrt

15. 3. 2021 | Besedilo: P. P. | Fotografije: Plantella

vrt, plantella, Plantella Organik, organsko gnojilo

Priprava vrtnih tal in vzdrževanje njihove rodovitnosti sta ključna za uspešno vrtnarjenje v sezoni, zato je zelo pomembno, da se tega lotimo pravilno.

Zemlja je neobnovljiv vir, zato moramo za kakovost in rodovitnost vrtnih tal skrbeti vsako sezono znova. Z upoštevanjem teh 6 nasvetov si ne boste le ustvarili super rodovitne zemlje, temveč tudi povečali svoj pridelek - tudi za 30 %.

Ob tem pa se boste izognili tudi težavam pri rasti in razvoju rastlin, občutljivosti na napad bolezni in škodljivcev pa bo manjša.

#1 VRTNARIMO SAMO NA SUHI ZEMLJI

Obdelovanje in hoja po mokri zemlji sta za tla škodljiva, ker jih zbijejo, jim uničijo strukturo, škodijo mikroorganizmom in iztiskajo zrak iz tal, ki je potreben za živa bitja. Zemljo lahko začnemo obdelovati šele takrat, ko se prst ne prijemlje za orodje in naše čevlje.

#2 OBDELAVA TAL NAJ BO PRIMERNA TIPU PRSTI V NAŠEM VRTU

Vsi si želimo rodovitne prsti za odličen pridelek. Da bi jo izboljšali, pa moramo najprej ugotoviti tip prsti. Ta je sestavljena iz različno velikih delcev, ki jih v grobem sestavljajo:

  • pesek (premer delcev 2-0,02 mm),
  • melj (premer: 0,02–0,002 mm) in
  • glina (premer, manjši od 0,002 mm).

Težka glinasta tla izboljšamo z organsko snovjo v obliki kakovostnega organskega gnojila Plantella Organik, ki bo obogatilo strukturo tal, povečalo prostor med delci in s tem preprečevalo nastajanje zbitih tal. Obdelujejo jih z globokim lopatanjem in obračanjem.

Tudi če imamo ilovnata tla, jih bomo izboljšali s spomladanskim gnojenjem s 100-odstotno organskim dolgodelujočim gnojilom, kot je Plantella Organik. Vsaki 2 leti moramo taka tla rahljati in obračati zemljo.

Peščenih tal ni treba prekopavati, spomladi jih samo globlje prerahljamo. Nujno pa potrebujejo precej kakovostne organske snovi, saj ta povečuje sposobnost zadrževanja vode in hranilnih snovi. To dosežemo z dodajanjem Plantella Organika, 2 kg / 10m2. 

Preproste teste, s katerim določimo tip prsti, lahko preverite v brezplačnem vodiču o organskem gnojenju.

Za vse prednosti organskega gnojenja, ki jih morate poznati, si PRISKRBITE BREZPLAČEN VODIČ: ORGANSKO GNOJENJE: ZDRAVA TLA – ZDRAVA HRANA

 
#3 BOLJŠE ORGANSKO GNOJILO – VEČJI USPEH

Ključ rodovitnosti je kljub dobri pripravi tal prav gotovo kakovostno organsko gnojilo. Zavedati se morate, da sta za dobro uspevanje rastlin pomembna stalna in dobra sestava tal, zato je izbira kakovostnega in preprostega organskega gnojila ključna.

Pri izbiri najboljšega organskega gnojila za vaš vrt naj bo glavno merilo kakovosti odstotek organske ali suhe snovi, pa tudi drugih hranil, ki jih rastline potrebujejo.

Plantella Otganik ima največji delež ORGANSKE in SUHE snovi, zato je poraba gnojila majhna. Povečuje rodnost tal in s tem omogoča do 30 % več pridelka, ki je tudi boljše kakovosti: ima več vitaminov in mineralov ter je boljšega okusa.

Najbolj prodajano 100-odstotno organsko gnojilo v obliki pelet Plantella Organik  vsebuje vsa glavna in mikrohranila NPK v organski obliki in je primerno za pripravo tal in dognojevanje vseh vrst rastlin. Zaradi posebne obdelave hranila sprošča skladno s temperaturo in potrebami rastlin ter tako zagotavlja enakomerno prehranjenost rastlin tudi do 6 mesecev.

#4 ZDRAVA TLA – ZDRAVA HRANA

Zaradi stila našega življenja in polucije se v naših vrtnih tleh kopičijo škodljive snovi, na primer težke kovine in dioksini. Ti prek prehranske verige (rastline, živali) pridejo v obliki hrane v nas in se vežejo na maščobna tkiva. Najbolj izpostavljeni smo v urbanih okoljih, kjer je več vozil in tovarn.

Za svoj vrt, za kakovost in zdravo zemljo lahko naredimo veliko z uporabo kamninske moke Plantella Biovit, saj ta vsebuje dva pomembna minerala, bentonit in zeolit. Bentonit ima zelo porozno strukturo, na katero se dobro vežejo organska snov in glineni delci, kar pomeni rahljanje tal in boljše zadrževanje vode in hranil. Še veliko bolj pomemben pa je zeolit, ki zaradi svoje strukture lahko veže škodljive snovi tako močno, da te niso več topne in s tem niso več dostopne rastlinam. Pomembno je, da sredstvo zmešamo z vrhnjo plastjo tal, 10–25 cm globoko.

#5 UPOŠTEVAMO KOLOBAR

 Pri gojenju vrtnin upoštevamo načela kolobarja, kar pomeni, da razdelimo vrt na poljine, navadno tri ali štiri glede na vrtnine, ki jih bomo tam sadili. Za manjše vrtove je najbolj ugodno štiriletno vrstenje, saj se tako zelo dobro izmenjajo in premešajo različne kulture vrtnin. S pravim kolobarjem močno zmanjšamo vpliv bolezni in škodljivcev.

Na prvi poljini sadimo vrtnine, ki potrebujejo največ hranil, na zadnji pa tiste, ki hranil skoraj ne potrebujejo. V skladu s tem je treba poljine tudi pripraviti.

Prvo poljino gnojimo s polno količino organskega gnojila Plantella Organik, drugo s polovično, tretjo s četrtino, zadnje pa ne gnojimo.

Več o tem si lahko preberete v članku: Vrtnine imajo posebne potrebe po hranilih.

Za pomoč pri kolobarjenju lahko uporabite brezplačno spletno aplikacijo NarediVrt, ki vam na podlagi željenih rastlin pomaga načrtovati kolobar, mešane posevke in predlaga tudi koristne rastline, da bo v vrtu manj težav z boleznimi in škodljivci.

#6 UPORABLJAMO ZASTIRKO

Na ekološkem vrtu, kjer naj tla ne bi bila nikoli gola, poskušamo posnemati naravne vzorce. Tako na primer gozda nikoli nihče ne gnoji, nihče ne puli plevela ali pometa listja, pa vendar so vse rastline preskrbljene. Dobra zaščita pred pleveli so tudi tako imenovane žive zastirke iz rastlin za zeleno gnojenje, na primer ajda, ozimna rž, facelija … Najbolje jih je posejati na gredice, kjer nekaj mesecev ali tednov še ne bo drugih posevkov ali zasaditev.

Prednosti zastirke so, da preprečuje pojav plevelov, zaradi zmanjšanja izhlapevanja ostanejo tla dalj časa vlažna, tako da se zmanjša potreba po zalivanju, preprečuje zbijanje tal, poleg tega pa se z zastirko izboljša estetski videz vrta.

Plantellini strokovnjaki 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE