Izkoristimo čas za doma narejeno visoko gredo

V teh dneh doma preživimo več časa kot sicer. Preživimo ga tako, da se lotimo tistega, za kar nam ga navadno primanjkuje, za nove izzive in nekaj ustvarjalnosti. Kadar nam vreme dopušča, na primer tudi za vrtnarska opravila.

Zgodnja pomlad je idealna za postavitev visoke grede, inovativne rešitve za vse, ki vam pretirano sklanjanje povzroča težave. Poleg tega omogoča lažji nadzor mikroklime, prst se hitreje segreje, pridelava zelenjave pa je po njeni zaslugi mogoča tudi tam, kjer sicer nimate zemlje za vrt oziroma je ta slaba. Visoko gredo, enega od zaščitnih znakov urbanega vrtnarjenja, si lahko omislimo celo na terasi.

Ste za izziv? No, pa zavihajmo rokave – visoka greda bo postavljena in pripravljena v nekaj korakih, ki vam bodo vzeli približno tri ure in pol.

Pripravimo teren

Za visoko gredo izberimo sončno, a zavetrno mesto v smeri sever–jug in ga najprej očistimo. Če bo greda stala na zemlji, jo utrdimo.

Še posebej če imamo vrt doma, bomo v delavnici, garaži, vrtni lopi gotovo našli vse, kar potrebujemo za gradnjo visoke grede, katere stene so navadno iz specifičnih vrst lesa. Njena idealna višina je med 60 in 80 centimetri, širina pa največ 140 centimetrov. Za izdelavo bomo potrebovali lesene deske za stranice in stebre grede, orodje, nekaj dodatnega materiala ter barve in pribor za barvanje iz Obija.

Do končnega izdelka v le nekaj korakih

Pri izdelavi visoke grede bo dobrodošla pomoč družinskega člana. Delo poteka v naslednjih korakih:

  • Lesene deske, ki jih boste uporabili za stranice in stebre grede, najprej obrusite.
  • Deske prebarvajte z barvo, v kateri želite, da zasije vaša greda.
  • V stranice izvrtajte luknje, da jih pripravite na montažo.
  • Sestavite stranice: prve deske privijte na notranje stebre.
  • Deske krajših stranic privijte na vzdolžne stranice. Pri tem upoštevajte izmenično spremembo smeri in deske pred nameščanjem ustrezno poravnajte. Pri tem naj vam pomaga druga oseba.
  • Preden se lotite polnjenja grede s sloji in zasajevanja rastlin, na njene notranje stene namestite še oblogo, ki jo bo ščitila pred poškodbami, zlasti pred vlago. Za zaščito uporabite gradbeno folijo in z njo stranice prekrijte po vsej višini. Pritrdite jo s spenjačem ali manjšimi vijaki. S takšno zaščito boste tudi preprečili uhajanje prsti ter omogočili zračenje med lesom in plastiko, s tem pa sušenje lesa z notranje strani, s čimer se bo gredi podaljšala življenjska doba.
  • Še ena od prednosti visoke grede na vrtu je ta, da njeno vsebino ščiti pred zajedavci, kot so krti, miši, voluharji in drugi. Na njeno dno namestimo gosto mrežo, ki jo nato prekrijemo z volnenim filcem. Ta je naravna ovira za živali, obenem pa zadržuje vodo in gredo toplotno izolira.

Podrobnejša navodila za izdelavo visoke grede si oglejte v videu z Obijevim mojstrovalcem Admirjem:

Polnjenje grede

Da v gredi preprečimo zastajanje vode, na dno v obliki mreže naložimo 20-centimetrski sloj iz debelejših vej, ki mu sledijo tanjše veje in nato dračje. Za to je najbolje uporabiti veje in vejice, ki ostanejo od obrezovanja dreves. Sloj prekrijemo s kompostom (lahko tudi kupljenim) in polnjenje zaključimo s približno 20 centimetrov visokim slojem kakovostne prsti, dodatno obogatene s hranilnimi snovmi. V gredo lahko nato posadite cvetlice, zelenjavo, zelišča, jagodičevje ali dišavnice.

Boste gradili visoko gredo, a nimate vsega potrebnega materiala? Najdete ga v Obijevi spletni trgovini, od koder vam ga bodo dostavili na dom! Več informacij najdete tu:  www.obi.si/dostava

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE