Kako shranjujemo meto

30. 7. 2023 | Besedilo: J. B.

Poprova in druge vrste mete so med najbolj znanimi zdravilnimi rastlinami, obožujemo pa jih zaradi osvežilnega vonja in prijetno spodbudnega okusa. Če meto na vrtu že obvladate, se ne sprašujete veliko, kako in kaj. Ščipate vršičke, jo režete, sušite ali osmukane listke zamrzujete. In če ne veste, kako in kdaj?

Kam jo posaditi

Meto na vrtu sadimo na sonce ali v polsenco. Je trajnica, kar pomeni, da iz zemlje požene vsako pomlad znova. Rada ima konstantno važno zemljo. Lahko jo gojimo tudi v loncu. Postavimo jo tja, kjer radi posedamo in si ne želimo komarjev, na zelenjavnih gredicah pa v bližino rastlin, ki jih pogosto napadajo uši. Prija ji vrtni kompost.

Vsakih nekaj let je priporočljivo meto na vrtu »preseliti«, za kar uporabimo najbolj vitalne podzemne poganjke.

Kako jo obvladati

Mlada rastlina mete se s podzemnimi koreninami širi kot za stavo, zato jo krotimo. To naredimo tako, da v tla zakopljemo prepreke (lesene, kovinske plošče, posoda brez dna) za korenine, odvečne podzemne in nadzemne poganjke tudi odstranjujemo.

Kako jo oskrbovati

Redno jo zalivamo, ne prijemamo mokrih rastlin, občasno rahljamo tla. Če poganjki mete postanejo razpotegnjeni in plešasti, jih lahko več kot do polovice porežemo, da bodo znova odgnali.

Kaj, če jo napade rja?

Rja v obliki rjavih madežev na lističih je pogostejša tam, kjer nasad ni zračen in se rastline ne posušijo. Raje napade starejše, manj vitalne rastline ali pa proti koncu sezone

Takoj ko jo opazimo, rastline porežemo, da se bodo obrastle, zdrave liste porabimo, drugo zavržemo. Zalivamo po tleh, ne po listih.

Foto: New Africa/Shutterstock

Zakaj nabirati vršičke?

Ni lepšega, kot imeti meto na gredici ali balkonu, si jo zaželeti v osvežilnem napitku, hrani in v naslednjem hipu odščipniti vršiček, dva. Opažam, da ni samo po sebi umevno, da začimbnicam režemo vrhe. Imam prijatelje, ki meti, baziliki, rožmarinu »kradejo« liste po steblu navzdol. Če to počnemo večkrat, rastlina postane plešasta in obnemogla. Če ji odščipnemo vrh, pa jih bo naredila še več, in se bo razrastla. To je pravilo, če želimo čim več listov.

Kdaj sušiti za čaj?

Če bi radi nasad mete porezali za čaj, naredimo to zgodaj dopoldne, ko se posuši jutranja rosa. Kot rečeno, režemo zgornji del poganjkov, saj s tem spodbudimo obraščanje. Najbolje pa je meto za čaj nabrati julija in avgusta. Vejice obesimo v zračen prostor (ne na sonce), nato pa posušene lističe posmukamo in shranimo v temni posodi. Med sušenjem meto čim manj prelagamo, zaradi prijemanja listi radi potemnijo in izgubijo kakovost.

Kako zamrzniti

Sveže lističe mete lahko tudi zamrznemo; zamrzovanje dobro ohrani aromo in barvo. Osmukane in oprane cele lističe posušimo med slojema papirnate brisače ali čiste kuhinjske krpe in jih zamrznemo na pladnju. Ko so zmrznjeni, jih zložimo v posodico. Lahko pa manjše metine lističe zamrznemo v kocki vode. Kot nalašč za osvežilni napitek!

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE