Kakšno vrsto smrečice izbrati – za in proti

Odločitev, kdaj postaviti novoletno jelko, je za družine z majhnimi otroki pomembno vprašanje. Če omahujete, kakšno kupiti, da bo trajala, da ne bo odmetavala iglic, da bo razumen strošek in da ne boste z njo škodili okolju, si oglejte prednosti in slabosti naravnih smrečic, posekanih ali v posodi, ter lesenih in plastičnih prazničnih drevesc.

Lesene smrečice

Za: Lesene smrečice, večinoma sestavljivi in zložljivi izdelki, ki jih je mogoče po uporabi shraniti v škatlo, so zadnja leta priljubljeni pri tistih, ki imajo radi izvirnost. Na trgu je med izbiro veliko simpatičnih slovenskih izdelkov. Če si vzamemo čas in najdemo različico, ki nam je še posebej všeč, jo bomo uporabljali več let. Leseno smrečico imamo lahko v stanovanju, kolikor časa želimo. Sestavljanje za otroke predstavlja zabaven izziv, večinoma ji je priloženo tudi stojalo, ki ji zagotavlja stabilnost. Prednost je tudi preprosto recikliranje lesa, ko izdelek upokojimo.

Proti: Ker za lesena drevesca nismo našli pomanjkljivosti, smo jih uvrstili na začetek seznama.

Stojalo za odrezano smrečico naj bo dovolj težko, v tem bo drevesce stalo v vodi. Foto: Koldunov Alexey/Shutterstock

Posekane slovenske smrečice in jelke

Za: Posekane smrečice v prostor prinesejo vonj po iglavcih in pridih narave. Ker v Sloveniji gozdarji  za novoletna drevesca večinoma redčijo mlade smreke, ki so pri nas pionirska drevesna vrsta in se same hitro razmnožujejo, s tem gozdu ne delajo škode, temveč mu koristijo, da imajo drevesa dovolj prostora. Jelke so naprodaj redkeje, saj so pri nas rastišča redka. Do kupcev jih prevažajo na kratke razdalje. Poleg tega so slovenske smrečice ponavadi cenejše od uvoženih, ki so gojene. Vedno izberemo smrečico z značko Zavoda za gozdove Slovenije. Sami jih v gozdu ne smemo sekati, tudi lastniki gozdov si morajo pri gozdarjih za svojo rabo preskrbeti značke.

Proti: Iglice v suhem zraku bivalnih prostorov začnejo odpadati, zato zdržijo največ kakšne tri tedne. Že pred nakupom smrečice moramo imeti dovolj težek podstavek, da bo zdržal težo in velikost drevesca. Prednost imajo takšni, v katere nalijemo vodo, da se iglice dalj obdržijo. Ko smrečico podremo, jo bomo morali razsekati in odvreči v biološke odpadke, kurjenje na prostem ali v kaminu ni primerno, ker les ni suh in zgorevanje spremlja veliko dimnih plinov.

Največje plantaže  novoletnih jelk so v ZDA, ta na fotografiji je v Oregonu. Družine z otroki pogosto naredijo izlet do njih in si tam izberejo drevesce za posek. Foto: Jamie Hooper/Shutterstock

Posekane nordijske smrečice

Za: Prednost nordijskih ali kavkaških in srebrnih smrečic z gostejšimi iglicami je daljša obstojnost, mnogim so všeč zaradi kompaktnejše in bolj somerne rasti. Ker jih gojijo na namenskih plantažah za novoletna drevesca, imajo namreč dovolj prostora za razrast. Le manjši delež smrečic teh vrst pride iz slovenskih plantaž.

Proti: Glavna slabost je dolg transport do naših trgovin, ki zelo obremenjuje okolje. Največje farme novoletnih drevesc v Evropi imajo namreč na severu Nemčije, na Danskem in v Veliki Britaniji. Zaradi kompaktne rasti so nordijske smrečice težje, imeti moramo trdno in zanesljivo stojalo, prednost imajo takšna, v katera nalijemo vodo. Ko smrečico podremo, jo bomo morali razsekati in odvreči v biološke odpadke, kurjenje na prostem ali v kaminu ni primerno, ker les ni suh in zgorevanje spremlja veliko dimnih plinov.

Iglavci v loncu

Smrečica v loncu je primernejša za okrasitev hladnejših prostorov, lepo je tudi, če stoji pred hišnim pragom. Foto: Helin/Shutterstock

Za: Marsikdo si za praznično drevesce omisli iglavec v loncu, ker si obeta, da bo preživel do naslednjih sezon. Vendar to ni samoumevno, izbrati moramo kakovostno rastlino in jo imeti v ogrevanem prostoru čim krajši čas. Iglavec v loncu je primernejši za postavitev na prostem, v neogrevani loži ipd. Če izberemo takšno drevesce, za stabilnost ne potrebujemo stojala, seveda če je teža lonca v sorazmerju s težo in velikostjo drevesa. Drevesce moramo zalivati.

Proti: Drevo v loncu imamo lahko v ogrevanem prostoru največ dva tedna. Ker je bilo gojeno na hladnem, bo začelo hitro odganjati in bo po praznikih, ko ga bomo prestavili na prosto, zelo občutljivo na mraz, lahko celo propade. Za prehodno obdobje ga raje prestavimo v napol zaščiten prostor. Kako ga izberemo? Prepričamo se, da ima v loncu dobro vraščene korenine, kar pomeni, da je bilo vanj posajeno najpozneje spomladi ali je v njem zraslo (gre za manjša drevesca). Le takšno bo dobro preživelo prestavitev na prosto. Če ostane v loncu, ga moramo tudi pozimi zalivati, če ni padavin. Mislimo na okolje in ne kupujmo drevesc v loncih, ki so prepotovala pol Evrope.

Plastične jelke

Večina plastičnih jelk nastane na drugem koncu sveta, na Kitajskem. Foto: Trong Nguyen/Shutterstock

Za: Prednost plastičnih novoletnih drevesc je, da jih imamo lahko v stanovanju postavljene, kolikor dolgo želimo. Videz nekaterih novejših različic se zelo približuje naravnim smrekam. Večinoma imajo priloženo tudi stojalo. Pri spravilu jih je mogoče poviti, da v kleti zavzemajo manj prostora.

Proti: Največji slabosti sta, da material zanje pridobivajo iz naftnih derivatov, izdelava plastike povzroča veliko emisij, tehnologije za reciklirane so pomanjkljive. Poleg tega je svetovna izdelava PVC-novoletnih jelk skoncentrirana na jug Kitajske, transport do našega konca sveta pa zelo obremenjuje okolje.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE