Zelo so v modi rastline s teksturiranimi listi: ti niso gladki, ravni, ne ustvarjajo vtisa izčiščenosti, temveč s svojo nagubanostjo, reliefom ob listnih žilah, narezanim ali navolančkanim listnim robom, nepreštevnim številom filigransko narezanih listnih ploskev ustvarjajo vzorec ali teksturo. Takšen vtis ustvarja z nabito rastočimi listi na steblu tudi zmajevka ali dracena 'Janet Craig' Compacta (na fotografiji), pri kateri ima posamezni list elegantni plise, ki ga naredijo vzdolžni žlebički. Lepe teksture ustvarjajo tudi Morganova homulica, praproti, kalateje in številne druge sobne rastline.
Fokus in živost osrednjega bivalnega prostora zlahka ustvarimo z zelo veliko, samostojno rastočo sobno rastlino, sprememba bo naredila veličasten vtis brez silnih vlaganj v prenovo doma. Ker pa tudi veliki primerki zelenih rastlin, če nam jih ni uspelo z vztrajnostjo vzgojiti skozi leta, predstavljajo strošek, jih namestimo v prostore z ne presuhim zrakom in z obilo posredne svetlobe. Poleg velikih fikusov (različic gumovca ali Ficus elastica, priljubljenih strelicij (Strelizia) ali monster so za soliterne lončnice kot nalašč tropske palme (npr.pahljačaste palme Licuala grandis, Licuala sumawongii, zlata palma ali Areca idr.)
Neverjetno, kako je v zadnjih letih narastla priljubljenost pisanolistnih sobnih rastlin. Izbira je neizmerna, poleg klasičnih potosov, pisaniolistnih benjaminov in bršljanov, marant, kalatej, difenbahij in krotonov so ponudniki vzbudili navdušenje tudi s pisanolistnim fikusom Ficus triangularis 'Variegata (na fotografiji), ki malce spominja na trdolesko.
Manj običajne ko so pri sobnih rastlinah barve listov, teže ko je izbrskati takšne sorte in dražje ko so, bolj trendovske so v zbirkah takšne rastline. Zamifolija (Zamioculcas zamifolia) s črnozelenimi listi je naprodaj pod komercialnim imenom 'Raven ZZ'. Oskrba je preprosta, saj so zamifolije napol sočnice (polsukulente). Pri zalivanju smo zmerni, ker skladiščijo vodo v odebeljenih listih. Enkrat mesečno je čisto dovolj.
Hrepenenje po redkih barvah je razbrati tudi po povpraševanju po filodendronih z nenavadnimi kontrastnimi barvnimi kombinacijami na enem samem listu. Pri tej vrsti je veliko različic: bodisi rožnato-zelena kombinacija pri 'Pink Princess', zeleno-belo-rožnata pri 'White Princess' (na fotografiji) ali sorta 'Red Moon', pri kateri presenetijo rjasto rdeči madeži, ki jih na hitro zamenjamo z znamenjem bolezni na listih.
Še en trend so sadna drevesca v bivalnih prostorih, citrusi posebej. Kumkvat (Citrus japonica) in kalamondin (Citrus mitis) že poznamo, čisto v skladu s svežimi smernicami pa je pisanolistna rožnata limona, imenovana tudi pisana limona Eureka, katere plodovi so zeleno progasti kot kakšna kumarica in imajo rožnato meso (sorta je na fotografiji). Odkrili so jo kot mutirani poganjek na navadnem limonovcu sorte 'Eureka' pred skoraj sto leti. Tovrstne dedne spremembe pri agrumih niso redkost. Toda ne spreglejte: agrumi v stanovanju naj bodo raje v hladnejšem prostoru, suh zrak je zanje poguben (nujno je pršenje), potrebujejo bližino okna in za plodove boste morali cvetove oprašiti s čopičem.
Retro lončnice V modo se vračajo sobne rastline starih mam, tradeskancije, voščenke, afriške vijolice, navadni gumovec (Ficus elastica), vodna pahira (Pachira aquatica) s pletenim deblom in seveda dobri stari potos (z različno pisanimi listi). V tej rastlini na fotografiji najbrž prepoznate vrsto, pri kateri v domovih ali pisarnah z gojenjem v vodi najpogosteje vzgajamo potaknjence iz odščipnjenih vršičkov. Dolge kače iz poganjkov potosa, speljane čez steno ali nad oknom, so spet in.
Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?
S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij,
s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine,
ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo,
da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.