Rastlina dalj časa cveti v hladnem prostoru.
15. 12. 2020 | Besedilo: Jerneja Jošar
Kolumna Jerneje Jošar: Polepšajte si zimo z azalejo
15. 12. 2020 | Besedilo: Jerneja Jošar
V pustih zimskih dneh, ko narava počiva, si skušamo v domovih pričarati nekaj pomladi. V ta namen so zelo dobrodošle pozimi cvetoče lončnice. Naj to ne bo le božična zvezda. Ena od lepotic, značilnih za to obdobje, je tudi simsova azaleja.
Simsove azaleje (Rhododendron simsii) so mi zelo pri srcu. Spominjajo me na dom, na otroštvo, saj so dnevno sobo vedno krasile vsaj tri v nežnih rožnatih tonih.
Moram priznati, da sem po prvem poskusu gojenja azaleje v (pre)toplem stanovanju za nekaj časa obupala. Dokler se nisem preselila v hišo. Tukaj sem ji našla prostor, ki ji ustreza, tako da mi dela družbo že nekaj let. Najbolj pa so mi pomagali mamini nasveti. Kakšna je torej skrivnost, ki bo zagotovila, da bomo rastlino obdržali v cvetenju nekaj tednov in jo pripravili do tega, da bo prihodnje leto ponovno cvetela?
S siljenjem do zimskega cvetenja
Poznamo veliko sort azalej, ki jih gojimo na prostem in cvetijo v spomladanskih mesecih. Za gojenje v bivalnih prostorih pa so poskrbeli žlahtnitelji s selekcijo in vrtnarji z načinom gojenja – azaleje namreč silijo, da zacvetijo že v pozni jeseni in cvetijo vse do pomladi.
Olesenel grmiček s prelepimi cvetovi
Grmiček kompaktne rasti z olesenelimi poganjki zraste od 15 do 45 cm visoko. Raste zelo počasi. Drobni temno zeleni listi so ovalne oblike. Na vrhu poganjkov se oblikuje manjša skupina cvetov, po navadi eden do trije.
Sobne azaleje cvetijo v mnogih barvah, ne pa v vseh. Rumene in oranžne ne boste našli, oranžni se še najbolj približa lososov odtenek. So pa zato tukaj bela, vsi odtenki rožnate, od zelo nežne do vijoličaste in temne, skoraj rdeče.
Danes niso več nobena redkost sorte z dvobarvnimi cvetovi – npr. bela z rožnato sredino, bela z rožnato obrobljenimi venčnimi listi in rožnata z belo obrobljenimi venčnimi listi. Venčni listi cvetov so lahko preprosti, nevrstnati, ali vrstnati, poznamo pa tudi različice z nakodranimi venčnimi listi. Sama pri teh čudovitih cvetovih pogrešam le eno: vonj. Žal azaleje ne dišijo.
Kupujmo previdno
Kako dolgo bomo uživali ob cvetoči azaleji, je odvisno že od izbire ob nakupu: odločimo se za rastlino, ki je zdrava, ima temno zelene liste in mnogo popkov. Ti naj bodo po večini zaprti ali le toliko razprti, da nakazujejo barvo. Preverimo tudi, da rastlina ni bolna in da ni na njej ni škodljivcev.
Doma ji poiščimo primeren prostor
Najpomembneje je, da je prostor, v katerega jo postavimo, svetel in ne pretopel. Izogibajte se prepišnim legam in pazite, da na rastlino ne sije neposredno zimsko sonce. Najljubše so ji sicer dokaj nizke temperature, od 10 do 15˚C, takšne razmere pa imamo doma le v neogrevani predsobi, hodniku ali spalnici. Sama v pisarni, v kateri se temperatura giblje čez dan, ko je prižgana kurjava, okoli 20˚C, zelo uspešno gojim azalejo že leta. Če je pretoplo, listi hitro venejo, cvetni popki odpadajo, novi se ne oblikujejo. Ob visoki temperaturi in še zelo suhem zraku, ki je pozimi stalnica centralno ogrevanih prostorov, azaleja odvrže liste in odcveti v nekaj dneh.
!!galerija!!
Kako rešimo problem, ki ga imamo v vseh stanovanjih?
Najdemo najbolj hladen prostor. Lahko je tudi okenska polica, kjer okna ne tesnijo preveč dobro. Redno pršimo po listih. Pomagamo si tudi tako, da lonček postavimo na podstavek z vlažnimi prodniki.
Oskrba med cvetenjem
Zalivamo le s postano in mehko vodo. Preveč vodnega kamna rastlini škoduje. Med cvetenjem mora biti prst ves čas vlažna, vendar ne premokra. Če se presuši in rastlina kaže znake venenja – to najhitreje opazimo po ovelih cvetovih – cel lonček potopimo v posodo z mlačno vodo. Pod vodo ga držimo tako dolgo, dokler iz njega uhajajo mehurčki. Med cvetenjem gnojimo s tekočimi gnojili za cvetoče rastline. Izberite ekološka!
Po cvetenju jo negujte naprej
Azaleje ne zavrzite, ko odcveti. Takrat jo presadite v malo večji lonček. Substrat naj bo kisel, kajti rastlina ne prenaša apnenca ne v zemlji in ne v vodi, s katero jo zalivamo. V nasprotnem primeru listi zbledijo in porumenijo. Kupite substrat, ki je namenjen sajenju rododendronov in azalej. Tudi v manjših pakiranjih jih dobite.
Sobno azalejo nato prestavite v hladen prostor, kjer ne zmrzuje, in jo še naprej zalivate, vendar je ne gnojite več. Po šestih tednih počitka pa jo začnite gnojiti z gnojilom za zelene rastline.
Poleti naj bo na prostem
Maja, ko nevarnost pozebe mine, jo postavite na prosto, na senčno mesto na vrtu ali balkonu. Redno jo zalivajte in po potrebi tudi pršite. Kot deklica sem opazovala mamo, kako je azaleje skupaj s sobnimi ciklamami spomladi prestavila na rob terase v senco forzicije in vestno skrbela zanje celo poletje.
Čas za novo cvetenje
Septembra lonček prestavite v stanovanje ter gnojite z ekološkimi tekočimi gnojili za cvetenje. Gnojila za cvetenje vsebujejo več fosforja, ki je potreben za oblikovanje popkov in obilno cvetenje. Po potrebi odrežete kak mlad poganjek brez nastavkov cvetov. Tako bo grmiček ohranil lepo obliko, pa še več moči bo ostalo rastlini za že oblikovane cvetne popke.