Kolumna Jerneje Jošar: Siljenje čebulnic

12. 11. 2019 | Besedilo: Jerneja Jošar | Fotografije: Jerneja Jošar, Shutterstock

siljenje, Jerneja Jošar, kolumna, čebulnice

Se vam zdi naslov čuden? Res zveni nenavadno. A naj razložim. Vemo, da ima vsaka rastlina svoj čas cvetenja. Spomladi cvetoče čebulnice, tulipani, narcise, hijacinte, spomladanski žafrani, hrušice, okrasni luki, zacvetijo spomladi, od marca do maja, odvisno od vrste, z določenim postopkom pa jih lahko spodbudimo, da zacvetijo prej, kot je njihov običajni čas, seveda v stanovanju.

Vemo, da ima vsaka rastlina svoj čas cvetenja, a spomladi cvetoče čebulnice lahko z določenim postopkom spodbudimo, da zacvetijo prej, kot je njihov običajni čas, seveda v stanovanju.

Ravno v jesenskem času se vrtnarske trgovine napolnijo s čebulicami teh cvetlic, saj je pravi čas za sajenje jesen. Kako jih sadimo na cvetlične grede in v lonce, sem že pisala v prejšnjih prispevkih, tokrat pa se bom  posvetila še o enem zanimivem načinu uporabe čebulic – siljenju. Z njimi si tako lahko pričaramo dehteče in barvite dni še pred pomladjo, seveda v stanovanju. Ker velikokrat slišim koga, ki pravi, da je pretiraval z nakupom čebulic, da mu je zmanjkalo prostora in da ne ve, kaj storiti z njimi, je tukaj predlog. Kljub temu da smo že sredni novembra, bomo s sajenjem v tem času vseeno dosegli, da bodo naša stanovanja zadehtela po spomladanskem cvetju vsaj nekaj tednov prej, kot se bo to zgodilo na prostem.

Kako poteka siljenje

Čisto preprosto. Upoštevati moramo le dejstvo, da bodo čebulice zacvetele po preteku določenega hladnega obdobja. Torej jim določeno obdobje ponudimo hladen prostor in jih nato po tako rekoč prestanem zimskem spanju, prestavimo na toplo, kjer se zgodi pomlad.

Čebulice silimo v lončkih, posodah, kozarcih. Izberemo dobro prepusten substrat, namenjen za cvetoče rastline, ki mu primešamo malo mivke. Pazimo, da imajo lončki na dnu luknje. Čebulice posadimo na globino dvakratne debeline čebulice. Sama jih namestim kar na gosto, da se med seboj skoraj dotikajo. Tako dosežem učinek bogatega šopka.

!!galerija!!


Lončke postavimo v hladen prostor, kjer se temperatura giblje med 0 in 5°C. Po navadi je to neogrevan predprostor ali klet v hiši. Sama sem večkrat, ko sem še živela v bloku, lončke pustila na balkonu. Postavila sem jih na bolj zavetno lego ob steni in jih zavila v staro odejo. Nujno pa moramo poskrbeti, da so lončki v temi. Če jih torej hranite v svetlem prostoru, poveznite čeznje papirnate vrečke ali pokrijte vse skupaj s kartonom. S temo namreč zavremo rast listov, zaradi česar cvetovi ne bodo zakriti z listi.

Če nimate primernega prostora, lahko lončke s čebulicami zakopljete na vrtu. Izkopljite dovolj veliko jamo, na dno namestite grob pesek in nanj postavite lonce. Čez lončke naložite slamo, seno, listje. Na koncu obtežite s prodom ali večjimi vejami, da veter ne odpihne listja.

Če nič od tega ni mogoče, pa obstaja še ena možnost. Čebulice shranite v papirnate vrečke in jih postavite v hladilnikPo obdobju predpisanih tednov hladu (za vsako vrsto je malo drugače), čebulice vzamete iz hladilnika, jih posadite v lončke in jih postavite na toplo.

Od časa do časa preverite, kaj se dogaja in substrat tudi malo navlažite. Ne sme biti moker, le vlažen.

Po nekaj tednih, odvisno od vrste, boste opazili zelene poganjke. Ko so veliki približno 5 centimetrov, lončke odkrijte in jih prenesite na toplo. V tej fazi so lahko vidni že zametki cvetnih stebel ali celo rahla obarvanost cvetnih popkov. V času dveh do treh tednov bodo cvetlice zacvetele.  

Obdobje hladu

Čebulnice potrebujejo za cvetenje različno dolgo obdobje hladu. Spomladanski žafran potrebuje 8 do 15 tednov, hijacinte 12 do 15 tednov, tudi narcise morajo biti izpostavljene hladu vsaj 12 do 15 tednov, tulipani pa še kak teden več. Hrušice potrebujejo 13 do 15 tednov hladu, mali zvonček, logarica, perunika in morska čebulica 15 tednov.

Imamo pa tudi posebneže. To so botanične sorte tulipanov in narcis. Te potrebujejo kakšen teden ali dva manj hladnega obdobja. 

Kaj pa, ko rastline odcvetijo

Stanovanja so ponavadi zelo topla, svoje naredi tudi centralno ogrevanje, ki izsušuje zrak. Zato so razmere notri drugačne od zunanjih in cvetoči tulipani in narcise odcvetijo veliko hitreje, kot se to zgodi na prostem, spomladi. Povprečno bodo cvetele od dva do tri tedne. V hladnejši prostorih ali na okenskih policah malo dlje.

Po cvetenju nemudoma porežite cvetove in lončke postavite na prosto na hladnejše mesto. Zalivajte, dokler listje počasi ne ovene. Ko porumeni, prenehajte zalivati. Rastline previdno vzemite iz lončkov in presadite na vrt ali pa čebulice posušite in shranite v hladnem in temnem prostoru do jeseni ter jih takrat posadite na vrt. Naslednje leto bodo zacvetele in krasile okolico hiše. Malo več potrpljenja boste potrebovali pri hijacintah. Pri njih se čebulice zelo izčrpajo, zato bo, ko jih presadite na vrt, trajalo kakšno leto več, da ponovno zacvetijo.

Čebulice lahko namesto v lončke postavite v lepe plitke posode, ki jih napolnite s prodom ali peskom. Posode naj bodo globoke vsaj 6 cm.

Posebne narcise

Tacetne narcise (Narcissus tazetta) ne potrebujejo obdobja nizkih temperatur. To so vrste z več cvetki na enem steblu, ki tudi čudovito dišijo. Če v tem času najdete v kakšni vrtnarski trgovini še zaloge čebulnic, pobrskajte med vrečicami in poiščite takšne, kjer je napis, da so primerne za siljenje.

Čebulice posadite v lončke tako, da polovica čebulice gleda iz substrata. Lončke postavite na toplo mesto. V prostoru s 18° C bodo zacvetele že v šestih tednih. Topleje bo, hitreje bodo zacvetele in tudi hitreje odcvetele.

Čebulice lahko namesto v lončke postavite v lepe plitke posode, ki jih napolnite s prodom ali peskom. Posode naj bodo globoke vsaj 6 cm. Čebulice namestite tesno drugo ob drugo. Tretjina čebule naj bo v produ. Vodo nalijte tako, da se gladina dotika spodnjega dela čebulice. Pazite, da je gladina vedno enaka. Če bo vode preveč, bodo čebule gnile. Tudi premalo je ne sme biti. Raven vode najlaže nadzorujemo v stekleni posodi. Če želite imeti za Silvestrovo cvetoče narcise, je ravno sredina novembra pravi čas, da jih še posadite.

Ko čebulice odcvetijo, jih postavite v prostor, kjer ne zmrzuje in pustite, da ovenijo. Naslednje leto jih ponovno uporabite. Te sorte niso prezimno trdne, tako da jih ne morete posaditi na vrt.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE