

Jesen je lepa, a listje ni dekoracija za ulice. Te dni, ko so nas na veliko svarili pred obilnimi padavinami in možnimi poplavami, smo, čeprav ne živimo na poplavno ogroženem območju, vestno očistili odtoke, kanalete in žlebove, da bi morebitna voda lahko hitro odtekala, gasilci so preverjali jaške, soseda v poznih 80-ih je pometla pol ulice, skratka vsak (oz. večina) je prispeval po svojih močeh.
Potem pa pride sosed s svojo novo igračko – puhalnikom za listje. In kaj naredi? Dvorišče očisti … direktno na cesto. Kot da opozorila o dežju in poplavah ne obstajajo. Listje leti po asfaltu, maši odtoke, se nabira v lužah. In jaz stojim ob oknu, zmedena in rahlo besna: “Resno?! V času, ko vse pristojne službe opozarjajo, da bo količina padavin ogromna in da moramo ravnati preventivno, ti svojega listja ne pospraviš, temveč ga razmetavaš na javno površino?”
Takšno početje ni samo nekorektno – je neodgovorno. Odpadlo listje, ki ga pometeš na ulico, lahko ob obilnem dežju zamaši odtoke in posledično povzroči poplavo. In tu ne gre za pretiravanje ali občutljivost; gre za preprosto logiko skupne skrbi. Vsak od nas ima odgovornost, da svoje dvorišče pospravi tako, da ne škoduje sosedom ali širši skupnosti.
Me zanima, kako bi me gledali, če bi pokošeno travo namesto v biološke odpadke, stresla na ulico – tudi ta se bo v končni fazi razgradila, ravno tako kot odpadlo listje ...
Dragi ljudje, če imate puhalnike za listje, uporabite funkcijo sesanja. Tudi tisti za nekaj deset evrov jo imajo. Listje pospravite tja, kamor spada – v smeti ali na kompost. Ulica ni vaše dvorišče. Majhne geste odgovornosti lahko preprečijo resne težave. Če pa tega ne storite, ne gre samo za neprijetnost – gre za nerazumljivo brezbrižnost, ki nas lahko vse drago stane.
Listje z dvorišč ne sodi na ulice – ne ob poplavnih opozorilih, ne v običajnih razmerah.
Za konec pa še to – listje z dvorišč ne sodi na ulice niti takrat, ko nam ne grozijo poplave. Mokro listje nevarno drsi, lahko povzroči poškodbe pešcev ali kolesarjev, ovira promet in se ob dežju hitro spira v odtoke. Nekako se mi je to zdelo samoumevno (kot tudi to, da na cesto ne mečeš polžev, ki ti gomazijo po vrtu, in mačjih iztrebkov, ki jih pobereš na dovozu), pa vidim, da nekaterim očitno ni ...
Torej, ljudje božji – če že uporabljate puhalnik, to počnite tako, da ne delate škode drugim, listje pa naj konča v kompostu ali vreči, vsekakor ne na ulici.