Listje na trati še lahko zdrobimo s kosilnico

3. 11. 2022 | Besedilo: J. B.

trata, suho listje, kosilnica, mulčenje, humus, košnja

V zadnjih letih se je pri oskrbnikih trat uveljavilo mulčenje odpadlega listja s kosilnico, tako da drobir ostane na trati, se razgradi in tla obogati s humusom. Vsaj del listja je na ta način smiselno zdrobiti, dokler jeseni temperatura tal ne pade pod 6 stopinj Celzija.

V prvih dneh novembra, ko to pišemo, je temperatura tal povsod v Sloveniji med 9 in 13 stopinjami Celzija in je dovolj toplo, da talni mikroorganizmi še sodelujejo pri razgradnji organskih snovi.

Kaj je mulčenje

Za mulčenje listja so primerne vrtne kosilnice s to funkcijo, ki listje drobno zmelje in odpihne nazaj na travnik. Mulčenje je v sezoni, ko trava še intenzivno raste, priporočljivo uporabiti tudi pri vsaki tretji košnji, saj ostanki trave trato prav tako dodatno pognojijo.

Če imamo na vrtni trati veliko listopadnega drevja, se vsega na tak način ne bomo mogli znebiti, da ne bi pretirana količina drobirja trave »zadušila«, podobno kot bi se zgodilo, če listja z nje sploh ne bi odstranjevali. Vedno mulčimo suho listje, ne mokrega, dobrodošlo pa je, če to storimo pred dežjem.

Katero listje mulčimo

Za mulčenje na trati je primerno listje sadnega drevja, ki ni obolelo, neprimerno pa je listje hrastov, orehov, kostanjev in bukev, ker razpada zelo počasi, velika vsebnost taninov pa tudi ne godi rasti trave.

V nasprotju z uvodno fotografijo, na kateri je kosilnica, pobiralnik listja to le pobere v košaro. Foto: Bild-Wasser/Shutterstock



Odvečno listje s trate pograbimo, ga spihamo na kup ali poberemo s pobiralniki listja, ki jih po površini vodimo podobno kot vrtne kosilnice, vrtljive ščetke v njihovem podnožju pa zbirajo listje in ga spravljajo v zbiralnik oz. košaro.

Kam s preostankom listja

Preostanek listja lahko v plasteh odložimo na kompostni kup (izmenično z bolj sočnimi vrtnimi odpadki), v kotu vrta naredimo iz njega kup, v katerem bodo zatočišče našli ježi in druge živali, sčasoma pa se bo razgradilo v prst, delno pa ga porabimo za zimsko zastirko tal okrog občutljivejših trajnic, lahko tudi delno zmletega.

Večje količine orehovega, kostanjevega in hrastovega listja odložimo v zabojnike za biološke odpadke.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE