Tako narežemo cepiče za T-okulacijo. Imeti morajo pecelj, list prej odrežemo.
19. 8. 2019 | Besedilo: J. B.
Način cepljenja dreves za drugo polovico avgusta
19. 8. 2019 | Besedilo: J. B.
Če si želimo precepiti mlado sadno drevo na drugo sorto, je druga polovica avgusta je pravšnji čas za T-okulacijo. Priporočljivo je, da na eno podlago za vsak primer vstavimo več cepičev. Če se primejo vsi, ohranimo le najmočnejšega in podlago nad njim odrežemo. Oko bo mirovalo do pomladi, šele takrat bo iz njega začel rasti poganjek.
T-okulacija, ki ji pravimo tudi navadna okulacija, je primerna predvsem za cepljenje tanjših, do dober centimeter debelih podlag ali za precepljanje enako debelih vej že obstoječega drevesa z drugo sorto. Na takšen način lahko cepimo tudi vrtnice. Cepiče s po enim spečim očesom režemo s sveže nabranih, za svinčnik debelih enoletnih poganjkov želene žlahtne sorte. Če je pred cepljenjem suša, podlage nekaj dni prej zalijemo, da pretakanje sokov oživi.
S podlage moramo na mestu, kjer nameravamo cepiti, prej osmukati liste in del obrisati s čisto suho krpo. S cepilnim nožem v podlago zarežemo v obliki črke T, vzdolžna zareza naj bo dolga približno tri centimetre. S cepiča odrežemo čim tanjšo ploščico lesa, ki ima v sredini eno oko in pod njim del listnega peclja. Vzdolžno zarezo v podlagi razpremo z nožem in vanjo vstavimo ploščico, držeč za konec peclja. Del cepiča, ki sega nad prečni del črkeT, odrežemo. Vstavljeni del trdno prevežemo z elastiko, oko pustimo prosto.
Alije cepljenje uspelo, po štirinajstih dneh preverimo tako, da frcnemo pecelj. Če odleti, pomeni, da sta se cepič in podlaga uspešno zarasla. Elastika bo na soncu sama preperela.