Objavljeno: 5. 1. 2023
| Avtor: J. B.
| Foto: Nature spirit/Shutterstock
TO JE RAZLOG, ZAKAJ BI MORALI NA VRT POTRESTI ŽLICO SLADKORJA
Leto je naokoli, zato poglejmo, katerim vrtnim člankom ste lani posvetili največ pozornosti. Nekateri od njih so klasično resni in prinašajo strokovna priporočila, kako se izogniti težavam z rastlinami, ob drugih si lahko ustvarite lastno mnenje o »čudežnih« tiktokovskih trikih, katerih iznajditelji ubirajo nenavadne bližnjice. Povsem na vrhu lestvice pa se je znašel maja objavljeni prispevek o čebelah, ki jim spomladi zmanjka energije, da bi se, obtežene z zalogo peloda, s paše vrnile v panj. Pomagamo jim lahko tako, da na vidno mesto nastavimo malce sladkorne raztopine.
Objavljeno: 5. 1. 2023
| Avtor: J. B.
| Foto: Bilanol/Shutterstock
DOMA NAREJEN HERBICID, S KATERIM SE ZNEBITE PLEVELA IN NE ŠKODUJE LJUBLJENČKOM
Veliko pozornosti je vzbudil tudi »herbicid« z družbenih omrežij, primeren za tlakovce (seveda ne za škropljenje po vrtu!). Zanj potrebujemo kis, sol in detergent za posodo. Mešanico naj bi v majhnih količinah polili po površinah, kjer se želimo znebiti plevela v režah med tlakovci, kljub temu da ni strupena, pa jo hranimo nedosegljivo otrokom in domačim živalim.
Objavljeno: 5. 1. 2023
| Avtor: J. B.
| Foto: GayvoronskajaYana/Shutterstock
SHRANJEVANJE ČEBULE – DA NE BI GNILA
Za čebulo je pomembno, da jo hranimo v zelo suhem in prostoru z enakomerno temperaturo. Lahko jo spravimo v mrežaste vrečke, če te lahko kam obesimo. Dobro se shranjuje tudi zvezana v kite ali v plitvih lesenih zabojčkih. Na suhem prenese tudi zelo nizke temperature, ne škodi jih niti morebitna zmrzal, vendar je ne sme prizadeti večkrat. Če v stanovanju takšnega prostora nimamo, je nikar ne kupujmo na zalogo.
Objavljeno: 5. 1. 2023
| Avtor: J. B.
| Foto: Irina Wilhauk/Shutterstock
SETVENI KOLEDAR - MAJ 2022
Podobno kot v minulih letih so spomladi zelo brani setveni koledarji. V majskem smo vas zaradi zapoznelih nizkih temperatur med drugim svarili pred prezgodnjim sajenjem paradižnika in balkonskih cvetic, ki zaradi svojega porekla potrebujejo veliko toplote. Za toploljubne rastline so mejnik ledeni možje sredi maja, ko tudi za nočne temperature ni pričakovati usodnih padcev.
Objavljeno: 5. 1. 2023
| Avtor: J. B.
| Foto: Nancy Salmon/Shutterstock
S PREPROSTIM TRIKOM DO LEPŠIH ROŽ
Pravijo, da največ sobnih rastlin propade zaradi napačnega, predvsem prekomernega zalivanja. Ena od domislic svetuje, naj bi se napakam izognili s kockami ledu, ki naj bi jih položili vrh zemlje. S taljenjem naj bi rastlino z vodo oskrbovale dovolj počasi, da bi jo korenine lahko absorbirale.
Objavljeno: 5. 1. 2023
| Avtor: J. B.
| Foto: santypan/Shutterstock
TO SE ZGODI, ČE V CVETLIČNI LONČEK ZAKOPLJETE CELO JAJCE
Slišali smo že, da ni pametno zavreči jajčnih lupin, saj vsebujejo lepo zalogo mineralov, ki naj bi služili rastlini. V zemljo jih moramo zakopati fino zmlete. Kaj pa bi se zgodilo, če bi pod njo zakopali kar celo jajce? Jasno je, da bi se sčasoma začelo razkrajati, pri tem pa bi nastajali in se v zemljo sproščali najrazličnejši elementi. Po domislici z družabnih omrežij naj bi jajce uporabili namesto gnojila, mi pa smo se vprašali, ali gre res za pametno potezo. Kaj pa smrad?
Objavljeno: 5. 1. 2023
| Avtor: J. B.
| Foto: Foxxy63/Shutterstock
KAM SO IZGINILI RDEČI LAZARJI
Po pomladni invaziji so rdeči lazarji v sušnem poletju skoraj izginili z vrtov. Ali to pomeni, da jih bo spomladi manj? Odgovore smo poiskali pri dr. Rajku Slapniku, samostojnemu raziskovalcu mehkužcev. Zaradi neizprosne suše in vročine, ki sta zaznamovali poletje, pravi, je bilo zelo malo možnosti, da bi od pomladnega zaroda rdečih lazarjev (Arion vulgaris), ki so se iz jajčec razvili zgodaj spomladi, veliko živali preživelo. Pravi pokazatelj, koliko zdesetkani so, bo vseeno letošnje leto.
Objavljeno: 5. 1. 2023
| Avtor: J. B.
| Foto: Kseniia Konakova/Shutterstock
NE ZAVRZITE POMARANČNIH OLUPKOV - ZELO PRAV VAM BODO PRIŠLI NA VRTU
Zelo vas je zanimala tudi korist pomarančnih olupkov za vrt: povzeli smo domislico, da ožeto polovico pomaranče napolnimo z zemljo in vanjo posadimo seme. Ko to vzklije, ga lahko na gredo posadimo kar skupaj z olupkom, saj se bo v zemlji razgradil in služil kot gnojilo. Polovičke iztisnjenih pomaranč pa lahko uporabimo tudi kot pasti za polže.
Objavljeno: 5. 1. 2023
| Avtor: J. B.
| Foto: Elena Masiutkina/Shutterstock
TRI SKUPINE VRTNIN Z DOMAČIH GREDIC, KI BI LAHKO UBLAŽILE POMANJKANJE HRANE
Vojna v Ukrajini in pričakovanje draginje pri hrani mnoge spravljata v stisko in razmišljanje, kako se s hrano v večji meri oskrbeti doma. Marca smo se zato odločili, da bomo v tej luči pisali o krompirju, fižolu za zrnje in korenovkah, saj so pri nas prehransko pomembne rastline, iz njih pa je mogoče pripravljati raznolike samostojne jedi in enolončnice. Na vrtu, kjer želimo pridelati čim več hrane za družino, pa bodo predstavljale le del kultur, saj sta za zdrav vrt in dober pridelek pomembna raznolikost kultur in kolobarjenje.
Objavljeno: 5. 1. 2023
| Avtor: J. B.
| Foto: Peter Turner Photography/Shutterstock
FIŽOL – MORDA O NJEM ŠE NE VESTE VSEGA
Konec aprila, v sezoni setve fižola, smo zbrali nekaj zanimivosti o tej na Slovenskem priljubljeni kulturi. Med njimi je denimo ta, da je v Nikaragvi tradicionalno darilo mladoporočencema skleda fižola, saj naj bi jima prinesel srečo. Razkrili smo tudi, zakaj fižola, tudi stročjega, ne smemo jesti surovega. Seveda smo pozornost prav tako posvetili lastnostim fižola, ki jih je dobro poznati za uspešno gojenje.
Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?
S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij,
s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine,
ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo,
da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.