Več kot 1.500 Dunajčanov skrbi za urejenost gredic ob mestnih drevesih

Dunaj z inovativno pobudo svojim prebivalcem omogoča, da »posvojijo« gredice okoli dreves, posajenih po mestu, ter jih uredijo po svoje.

Spomladanski meseci na vrtove ponovno privabijo številne vrtičkarje, ki so celo zimo nestrpno čakali na toplejše temperature. Porast interesa za delo na vrtu je opazen tudi v mestih, kjer pa marsikdo nima svojega vrta, ki bi ga lahko obdeloval. Mesto Dunaj z inovativno pobudo tudi njim omogoča, da se lotijo vrtnarskih podvigov in hkrati pomagajo soustvarjati zeleno podobo mesta.

Tudi avstrijsko prestolnico je prevzel trend urbanega vrtnarjenja. Toda v mestu marsikdo nima svojega vrta ali balkona, ki bi ga lahko ozelenil. V sklopu akcije »Vrtnarjenje za vogalom« mesto Dunaj tudi njim omogoča, da prebudijo vrtnarja v sebi in »posvojijo« gredice okoli dreves, posajenih po mestu, ter jih uredijo po svoje.

PREBERITE ŠE: DREVESNI BOTRI BODO NA DUNAJU V SUŠI ZALIVALI DREVESA

Kako projekt deluje? 

Vsak, ki bi želel majhen nasad okrog mestnih dreves izkoristiti za vrtnarske podvige, lahko v svojem okolišu poišče javno drevo, označeno s posebno številko. Številko skupaj s fotografijo in naslovom zasajenega drevesa pošlje najbližjemu mestnemu uradu za urbano prenovo. Če je nasad še na voljo, prijavitelj podpiše dogovor o ureditvi in vrtnarjenje se lahko začne.

Za urejenost gredic ob mestnih drevesih skrbi že več kot 1.500 Dunajčanov.

Pri projektu sodeluje že 1.500 Dunajčanov, ki na tak način uživajo v ustvarjanju na prostem, hkrati pa z urejanjem zelenice ob drevesih ustvarjajo lepši okoliš tako za sosede kot tudi za naključne mimoidoče. Posajeno cvetje poleg tega privablja številne žuželke, ki skrbijo za raznolikost vrst v urbanem okolju. »Vsako leto z veseljem opazujemo, s kakšno zagnanostjo in ljubeznijo Dunajčani olepšujejo naše mesto in na tak način krepijo sodelovanje znotraj četrti. Vsaka zasajena gredica pripomore k višanju kakovosti življenja v soseski, ki na ta način postaja še bolj prijetna za življenje,« projekt opisuje dunajska mestna ministrica za stanovanjsko gradnjo in ženska vprašanja, Kathrin Gaál.

Dunaj sicer številne površine namenja urbanemu vrtnarjenju. Vrtove najdemo v rečnem pristanišču Wiener Hafen, ob nekdanjem shranjevalniku plina Gasometer, v naravnem rezervatu Lobau in na številnih drugih lokacijah. Po novem bo urbanim vrtičkarjem na voljo še ena nekoliko nenavadna lokacija – mestno pokopališče. Dve dunajski pokopališči bosta vrtnarjem namenili proste zelene površine, na katerih ni grobov. Za vrtiček se bo lahko prijavil vsak, ki ima v lasti grob na enem od 46 pokopališč dunajskega pokopališkega podjetja. Vrt v velikosti 24 kvadratnih metrov bo stal 139 evrov letno, v ceno je vključena tudi izposoja orodja ter vrtnarski nasveti »njivskih junakov«, podjetja, ki na Dunaju skrbi za ozelenitev mestnih površin, na katerih postavijo in predpripravijo zelenjavne vrtičke, ki jih nato oddajajo v najem, uporabnikom pa celo leto pomagajo s koristnimi nasveti in delavnicami.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE