Vrtna svetovalnica: Črvivi orehi in odlomljena vrtnica

13. 6. 2021 | Besedilo: Vanes Husić, dipl. inž. agronomije, in Nevenka Breznik, dipl. inž. agronomije, Plantella

vrtna svetovalnica, vrtnice, orehi

V vrtni svetovalnici bomo tudi letos s pomočjo strokovnjakov blagovne znamke Plantella odgovarjali na vaša vprašanja s področja okrasnega, sadnega in zelenjavnega vrta.

Črvivi orehi

Prosim za nasvet glede oreha. Drevo je staro več kot 30 let in visoko več kot 10 metrov. Zadnja štiri leta ni na njem nobenega pridelka, vsi plodovi so črni in neuporabni, takšnih je do tudi 200 kilogramov. Poskusil sem rešiti pridelek z rumenimi ploščami, pa ni pomagalo. Oreh sicer rodi normalno (zeleni orehi so v redu in jih uporabim za orehovec), pozneje pa se pojavijo rjavočrne pike, čez čas postane ovoj v celoti črn in se tudi ne odpre. V črnih orehih so majhni črvi. Ko orehi odpadejo, se potrudimo, jih čim prej poberemo in zavržemo.

Edvard po elektronski pošti

ODGOVOR STROKOVNJAKA:

Po opisu sodeč gre za najpogostejšega in najbolj škodljivega sovražnika oreha, orehovo muho. Muha v začetku julija zaleže jajčeca pod zeleno povrhnjico ploda. Zato vam še vedno stanejo zeleni orehi za orehovec. Izležejo se ličinke, ki se prehranjujejo z orehi in povzročijo črnenje plodov. Ko je škodljivcev veliko, saj se hitro razmnožijo, smo ob ves pridelek.

FOTO: PlantellaOrehove muhe v domačem sadovnjaku lovimo z rumenimi lepljivimi ploščami, ki jih v prvi polovici julija obesimo v krošnje drevesa. Več kot je plošč, več muh se ujame in škoda je manjša. Žal so plošče pri zelo visokem orehu uporabne le za opazovanje pojavnosti. Ko se jih ujame dovolj, lahko uporabimo registriran sistemični insekticid. A najbolj priporočljivi so agrotehnični ukrepi. Zelo učinkovito je, da pod krošnjo dreves pričvrstite belo vrtno tkanino, ki preprečuje škodljivcu pot iz zemlje na drevo. Da škode ne bodo povzročale sosedove muhe, naj isti ukrep izvajajo tudi sosedje. Jeseni in spomladi se priporoča tudi plitka obdelava tal pod krošnjo drevesa. Za to uporabimo kar frezo. Ne pozabite tudi na redno odstranjevanje napadenih plodov. Gre za časovno zahtevne procese, a če hočemo pridelek, jih moramo redno izvajati.

PREBERITE ŠE: SAJENJE SADNEGA DREVJA: IZBEREMO DVELETNE SADIKE OREHOV IN LEŠNIKOV


Odlomljena vrtnica

Imam nekaj krasnih vrtnic. Pri stebelni vrtnici, ki je bila posajena na novo, se je odlomila cela krošnja. Sadika je bila zdrava, v loncu, kupljena v vrtnariji. Kaj je šlo narobe, ne vem, morda je bila že polomljena ali se je polomila med transportom. Prosim vas za odgovor, ali bo iz stebla, ki je ostalo golo, kaj na novo pognalo. Ali naj sadiko izkopljem in odstranim?

Martina prek spletne strani

ODGOVOR STROKOVNJAKA:

Ko kupimo stebelno vrtnico ali kakšno podobno rastlino, jo vedno dobro učvrstimo, da se ne poškoduje ali zlomi. Morda to opazimo šele pozneje, ko se pri posajeni rastlini del posuši. Poškodba pomeni za rastlino velik šok. Takoj naredimo nov rez, po možnosti nad lepim, nižjim brstom. Rastlino je najbolje zaliti s tekočim organskim gnojilom, ki vsebuje aminokisline. To jo okrepi in spodbudi nove brste, da lepo odženejo. Če sadika ne odžene novega brsta, temveč se začne sušiti, jo je treba takoj izkopati in zamenjati. Stebelne vrtnice so pogosto cepljene na deblo. Če se je to v vašem primeru odlomilo pod cepljenim mestom, tisto, kar bo odgnalo, ne bo sorta, zaradi katere ste rastlino kupili. Kar bo odgnalo iz podlage, vas bo morda presenetilo s svojimi cvetovi. Podlaga je pogosto navadni, mnogocvetni ali japonski šipek. Če ste si zamislili točno določeno barvo ali sorto, boste morali posaditi novo rastlino. Svetujem vam, da vedno izbirate med odpornimi sortami. Tako bo veliko manj bolezni, več cvetov, cvetenje pa bo daljše.

PREBERITE ŠE: RAZMNOŽEVANJE VRTNIC: CEPLJENJE

Pošljite nam vprašanje
Tudi letos bomo s pomočjo Plantellinih agronomov odgovarjali na vaša vprašanja s področja okrasnega, zelen­javnega in sadnega vrta. Sprejemamo jih do konca avgusta na naslov deloindom@delo.si ali Deloindom, Dunajska 5, 1509 Ljubljana, obakrat s pripisom Vrtna svetovalnica.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE