Zdaj je čas za vrt na papirju

21. 11. 2017 | Besedilo: Jerneja Jošar | Fotografije: Jerneja Jošar

Jerneja Jošar, načrt vrta, vrtna trata, zelenjavne gredice

Marsikdo meni, da zaradi zelenjavnih gredic vrt ne bo več privlačen. To mnenje se močno odraža v klasičnem načinu oblikovanja vrtov ob hišah, kjer so zelenjavne gredice pomaknjene za hišo, daleč stran od oči. Če imate tudi vi le nekaj gredic zelenjavnega vrta v skritem kotu, preostali vrt pa še vedno predstavljajo trata in morda tu in tam še kakšno drevesce ali grm, nikar ne omahujte. Preuredite si potratno in neuporabno trato v zelenjavne gredice, ki bodo predstavljale del čarobnega vrta, kjer se prepletajo zelenjadnice, cvetje, zelišča, jagodičevje, sadno drevje, okrasne grmovnice in drevje.

Pozimi imamo čas, da v miru zasnujemo nov vrt na papirju, spomladi pa ga prenesemo v realnost.

Korak stran od dolgočasja

Kako zelo zahtevna je trata za vzdrževanje, če želimo, da je lepa? Angleška travica, zelena, enakomerna, brez plevela, brez cvetlic, brez krtin, zahteva veliko zalivanja, gnojenja, rednega košenja, pletja (ali uporabo herbicidov), odstranjevanje mahu na določenih delih in še in še. Pa naj še kdo reče, da ima najraje trato, ker je z njo najmanj dela! Gredice, polne zelenjave in/ali cvetja, ne samo da so lepše, tudi manj zahtevne so, pa še lastno zelenjavo si pridelamo. Zato spremenimo trato v zelenjavne gredice, prehode in potke med njimi pa zmehčamo s cvetlicami, nizkimi grmovnicami, jagodičevjem. Iz dolgočasnega prostora nastane bujen in privlačen vrt, ki vabi poglede na vsakem vogalu, z mnogimi skrivnostnimi kotički. Tako zelenjavni del ni ločen od preostalega vrta, ampak se prepleta z okrasnim in sadnim vrtom.

Povezave s hišo

Pri načrtovanju zelenjavnih gredic pazimo na določene dejavnike. Naj naštejem najpomembnejše.

  • Grede, na katerih uspevajo rastline, ki jih pobiramo pogosto, kot denimo solato ali zelišča, ali tiste, ki jih pobiramo v mesecih, ko je vreme pogosteje slabo, deževno ali zasneženo in poledenelo, torej pozno jeseni, pozimi in zgodaj spomladi, umestimo čim bližje hiši.
  • Kompostni kup postavimo blizu tistih gred, kjer ga bomo najpogosteje uporabljali, hkrati pa naj bo pot do njega iz hiše lahko dostopna in kratka.
  • Ne pozabimo poskrbeti za dobro dostopen vir vode. Zbiranje deževnice je vsekakor eno izmed pomembnejših dejavnosti v vrtu.

!!galerija!!


Preverimo razmere

Grede, kjer bomo gojili zelenjavo, pomaknemo čim bolj stran od ceste. Onesnaženje lahko vsaj malo ublažimo, če mejo s cesto zasadimo z grmovnicami. Te naj rastejo prosto, da bo listna masa čim večja, pa tudi dela z njimi ne bomo imeli.

Preverimo, iz katere strani pihajo močni vetrovi, in naredimo zaščito pred njimi z drevjem in visokimi grmovnicami.

Lega zelenjavnega vrta naj bo sončna, vendar če nekaj gredic leži v blagi senci krošenj dreves, ne bo nič narobe. Veliko vrtnin namreč ne potrebuje močnega sonca, delna senca jim celo prija. To upoštevamo, ko pripravljamo setveno-sadilni načrt zelenjavnega vrta.

Pa naj še kdo reče, da ima najraje trato, ker je z njo najmanj dela! Gredice, polne zelenjave in/ali cvetja, ne samo da so lepše, tudi manj zahtevne so, pa še lastno zelenjavo si pridelamo.

Oblika in velikost

Oblika gredic je lahko poljubna med njimi pa nujno uredimo trajne potke (vsaj 30 cm), po katerih bomo hodili. Širina gred naj bo 120 do 150 cm, toliko, da lahko brez težav sežemo na sredino grede iz ene in druge strani. Dolžina gred je odvisna od prostora, ki ga imamo na voljo. Gredice lahko ogradimo z lepimi pletenimi ograjicami, sezidamo iz starih zidakov, naredimo okvirje iz lesenih desk. Grede usmerimo v smeri sever-jug, da bo osvetlitev najbolj optimalna.

In kako velik naj bo zelenjavni vrt? Koliko gredic potrebujemo, da bomo zadostili potrebam z oskrbo zelenjave štiri članske družine? Na osebo naj bi bilo dovolj že od 20do ­25 m², torej na družino 100 m² zelenjavnega vrta. Če na vrtu sadimo zelenjavo v mešane kulture in upoštevamo kolobar, lahko optimalno izkoristimo prostor in zagotovimo zdravo rast rastlin ter bujen pridelek.

Za konec

Lepota vrta se lahko kaže v marsičem. To je tudi pogled na obilico pridelkov, na zdrave rastline, na metulja na cvetlici, na pestro množico barv, tekstur, različnih višin, oblik, okusov, vonjev, senc, svetlobe, hladu, toplote. Bujen trajnostni vrt, poln različnih rastlin in ne nazadnje tudi živali, je lahko nekaj najlepšega, kar si ustvari človek.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE