1. 6. 2023 | Besedilo: P. I. | Fotografije: Unichem
Tako se na vrtu zaščitimo pred komarji
1. 6. 2023 | Besedilo: P. I. | Fotografije: Unichem
Toplejše temperature na vrt prikličejo vrtičkarje. V kombinaciji z vlago in dežjem pa tudi komarje. V prihajajočih dneh zato ne smemo pozabiti na svojo varnost in udobje. Da bi učinkovito poskrbeli za svoje zdravje, naj bo zaščita pred komarji na prvem mestu.
Ne le zvečer, s pojavom tigrastih komarjev smo na pikanje nadležnih krvosesov obsojeni ves dan. Še posebej pri delu na vrtu, kjer v vlažnih predelih nadležni mrčes najde zatočišče za svoje bivanje. Oboji (navadni in tigrasti komarji) nam ne le puščajo na koži srbeče ugrize, temveč lahko prenašajo tudi nevarne bolezni. Zato se moramo v prvi vrsti zaščititi in poskrbeti, da njihovo prisotnost v naši bližini zmanjšamo.
Kje se komarji najraje zadržujejo
Komarji so slabi letalci in se gibljejo v razdalji 200 metrov od mesta, kjer so se izlegli (tigrasti do okoli 500 m). Ko odložijo jajčeca, se samice večine vrst komarjev ne oddaljijo predaleč od svojega zaroda.
- V naravnem okolju se najraje zadržujejo v bližini voda. V umazani vodi velikokrat najdemo ličinke komarjev, kar lahko preverimo z zajetjem vode iz posode s stoječo vodo. V tej vodi bo videti za noht velike ličinke, ki se trudijo priti nazaj do vodne gladine.
- Komarji se dejansko prehranjujejo s cvetnim nektarjem, zato so naši vrtovi zanje idealno prebivališče. V času razmnoževanja, ko samice odlagajo jajčeca, pa potrebujejo tudi človeško kri za svoj novi zarod. Zaznajo nas na podlagi ogljikovega dioksida, ki ga izdihujemo, na podlagi gibanja in toplote, in to celo do 30 metrov stran. Za odlaganje jajčec in razvoj ličink v mladega komarja potrebujejo stoječo ali počasi tekočo vodo za vsaj nekaj dni. Že majhna mlakuža zadostuje, da se proces zaključi in postane nov zarod komarjev aktiven.
- Vrtno posodje, v katerem prestrezamo kapnico ali kako drugače shranjujemo vodo za zalivanje v vrtu, je že lahko njihovo pravo gojišče. V teh posodah ni njihovih naravnih plenilcev, kot so vodne žuželke in njihove ličinke, paglavci žab in pupki, zato se lahko komarjeve ličinke namnožijo v izjemnem številu, kakršnemu se v naravnem okolju ne bi mogle niti približati. Vrtne posode, v katerih shranjujemo vodo za zalivanje, zato po uporabi redno pokrivajmo. Pri tigrastih komarjih pa zadoščajo izredno majhne količine vode. Dovolj je že zamašek plastenke ali zastala voda v podstavkih cvetličnih lončkov.
Kako se najbolje zaščitimo pred komarji
Osnova zaščite doma in okolice je v ukrepih, ki odstranijo vir stoječe vode, kot je prikazano na tej skici:
Na vrtu lahko posadimo izbrane rastline, ki s svojim eteričnim oljem ali vonjem odganjajo mrčes, hkrati pa bodo tudi polepšale našo okolico. Na okrasni vrt tako zasadimo limonsko travo, sivko, krizanteme, žametnice.
Da nas mrčes ne bo nadlegoval med delom na zelenjavnem vrtu, med vrtnine zasadimo meliso, meto in citronski timijan. Zelišča, kot so bazilika, česen in rožmarin, ki jih komarji ne marajo, pa so že lahko stalnica na našem vrtu.
Komarji zelo dobro vidijo. Predvsem jih privlačijo temnejše barve, kot sta črna in modra, najmanj pa rumena in bela. Ko so komarji najbolj aktivni, se oblečemo v svetla oblačila, ki skrijejo čim več telesa. Čeprav nam bo mogoče malo vroče, se bomo ubranili nadležne srbečice po piku komarja.
Zaščitite se učinkovito
Komarji so lahko zelo agresivni, zato ti babičini nasveti ne delujejo vedno uspešno. Dokončen in primeren cilj dosežemo le z ustreznimi sredstvi, ki z uporabo v skladu z navodili ne predstavljajo tveganja za nas in za okolje.
Za zaščito na prostem priporočamo uporabo učinkovitega losjona repelent proti komarjem Effect Protect, ki omogoča do 6 ur zaščite pred navadnimi in tigrastimi komarji:
- dermatološko testiran
- suha, nelepljiva in kremasta struktura losjona
- brez posebnega vonja
- lahko se uporablja skupaj s kremo za sončenje
- primeren za vso družino, tudi za mlajše otroke (od 3 let naprej)
- pakiranje: 100 ml
Na voljo tudi repelent proti komarjem Effect Protect Sensitive:
• narejen iz naravno pridelanega eteričnega olja limonskega evkalipta
• na rastlinski osnovi in brez DEET
• z nizko dermalno absorpcijo
• z biološko razgradljivo sestavino
• primerno za nosečnice in dojenčke, starejše od 6 mesecev
Biocide uporabljajte varno. Pred uporabo vedno preberite oznako in informacije o proizvodu.
Naročnik oglasne vsebine je Unichem