Visoka greda od A do Ž: postavite jo sami in uživajte ob pridelkih

26. 3. 2024 | Besedilo: P. I. | Fotografije: Metrob, Depositphotos

visoka greda, Metrob, vrtnarjenje, vrt, COMPO BIO

Visoka greda ima ogromno prednosti – od estetskih do izjemno funkcionalnih. Postavite jo z našo pomočjo in se pripravite na uspešno vrtnarsko sezono.

Visoke grede so odličen način za pridelavo sočne in sveže zelenjave na majhni površini, hkrati pa vam lahko olajšajo delo, saj se vam ni treba sklanjati. Omogočajo učinkovito pridelavo zelenjave na majhnem prostoru in boljše izkoriščanje sončne svetlobe ter nadziranje talne vlage in hranil.

Manjše visoke grede so odlična rešitev za urbano vrtičkanje, saj pričarajo lepo urejen vrt tudi na terasi ali večjem balkonu sredi mesta. Tudi na večjih površinah lahko z gredami ustvarite edinstvene vizualne učinke, ki jih klasični vrtovi morda ne morejo doseči: lahko dodajo vertikalno dimenzijo vrtu, njihova višina privablja pogled in lahko služi kot osrednja točka vašega vrta.

Visoke grede so zaradi različnih možnosti postavitve in materialov pravo izhodišče za široko paleto oblikovalskih priložnosti. Lahko ustvarite sodoben, rustikalen, tradicionalen ali celo eksotičen videz, ki se sklada z arhitekturo vašega doma in vašim osebnim okusom.

Z lično gredo in premišljeno postavitvijo na vrtu polepšate zunanji prostor in mu dodate kanček domačnosti. Kako se lotiti postavitve grede in predvsem na kaj je treba biti pri tem najbolj pozoren, nam je svetoval Metrobov strokovnjak Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr.

Začnimo pri začetku: postavitev visoke grede

Pri postavitvi visoke grede je pomembno upoštevati primerno višino in širino glede na vrste rastlin, ki jih nameravamo saditi. Navadno se osnovna konstrukcija izdela iz lesa ali zidu, nato pa se greda napolni z ustrezno mešanico materialov. Za višje rastline, kot je paradižnik, je priporočljiva višja greda, medtem ko za druge vrtnine zadostuje že višina okoli 80 cm. »Če bomo hodili okoli grede, potem je lahko res široka, a če bo dostopna le z ene strani, naj ne bo širša od metra, saj bomo težko dosegli vse rastline. Ne le za pobiranje, temveč tudi za zalivanje in gnojenje,« svetuje Vanes Husić.

Gredo postavite na sončno lego, opozarja naš sogovornik in poudari pomembnost ustrezne polnitve. Ob tem je pomembno, da uporabimo ustrezne materiale, ki bodo omogočili dobro drenažo, zadrževanje vlage in ustvarjanje plodne zemlje. Priporočljivo je plastenje, pri čemer na dno postavimo mrežo proti voluharjem, nato sledijo plasti lesnih sekancev, vrtnega komposta in kakovostne zemlje za visoke grede.

Izpostavlja tri plasti grede:

1. plast: do polovice jo napolnimo z lesnimi sekanci COMPO BIO. Tako zapolnimo višino. Sekanci se bodo v nekaj letih razgradili in skompostirali.

2. plast: vrtni kompost COMPO BIO, ki naj zavzema drugo tretjino volumna visoke grede. Vrtni kompost oskrbi gredo s koristnimi mikroorganizmi in organskimi hranili. Rahlo ga premešamo z zgornjo plastjo zemlje.

3. plast: zemlja za visoke grede COMPO BIO je tudi najpomembnejša plast, ki je mora biti za uspešen razvoj koreninskega sistema vsaj 25 cm. Zemlja COMPO BIO ima trajno in naravno sestavo, ne vsebuje šote in je optimalna mešanica za toplo okolje v gredah, rastlinam omogoča zdravo rast in razvoj.

Ko visoko gredo postavimo in napolnimo, jo še temeljno pognojimo z univerzalnim gnojilom COMPO BIO.

Nimate materiala za gredo? Nič zato – vse, kar potrebujete za novo visoko gredo, lahko poiščete na spletni strani metrob.si, kjer imajo vse potrebno za sodobno vrtnarjenje in urejanje okolice. In če imate kakšno vprašanje, brez skrbi, njihovi strokovnjaki vam bodo z veseljem pomagali in svetovali pri nakupu.

VZDRŽEVANJE VISOKE GREDE
Če visoko gredo že imate, je pomlad pravi čas, da preverite, v kakšnem stanju je. Verjetno boste opazili, da se je posedla. Zrahljajte obstoječo zemljo in na vrh dodajte novo, kakovostno. »Običajno se material visokih gred po štirih, petih letih konkretno sesede in moramo začeti znova. Vse zmečemo ven in gredo na novo napolnimo. Iz lesa (sekancev) se je ustvaril odličen in hranilen kompost, ki ga vrnemo v sredinsko plast,« svetuje naš sogovornik.

Zasaditev visoke grede

Tako kot na vrtu moramo tudi pri visokih gredah paziti na pravilno sosledje rastlin in uporabljati koristne rastline v zasaditvi, opozarja strokovnjaka Metroba. V visoko gredo lahko zasadimo številne in zelo raznolike kombinacije. Sledimo smernicam dobrih in slabih sosedov. Ne pozabite na koristne rastline, kot so zelišča in nekatere cvetlice.

POMLADANSKA ZASADITEV

Najpogostejša zimska in spomladanska zasaditev so solatnice. To pa ni najboljše, opozarja Vanes Husić, saj se hitro pojavijo razne glivične okužbe. Predlaga mešano zasaditev, tako da ne sejemo le solatnic, ampak kombiniramo vrtnine. »Zraven sejemo rukolo in še vrsto redkvic. Prav tako naredimo prostor za grah ob stranici visoke grede, seveda z ustrezno oporo. Posadimo tudi nam zanimive kapusnice, kot so romanesko, vijoličasti listnati ohrovt in koničasto zelje. Imejmo pa v mislih dejstvo, da bodo te rastline ostale na vrtu dolgo in potrebujejo veliko prostora.« Ko boste načrtovali pomladansko zasaditev, imejte v mislih tudi poletje, ko boste potrebovali prostor še za paradižnik in plodovke.

ZASADITEV V POLETJU

Za poletje so glavne rastline v zasaditvi seveda plodovke. Paradižnik je kralj poletja v kombinaciji z drugimi rastlinami. Izberemo lahko visoke sorte in jih sadimo vsaj pol metra narazen, raje malo več. Če pa je visoka greda res visoka in bi težko dosegli dvometrski paradižnik, potem posadimo raje kako grmičasto sorto, ki seže v višino dober meter. Pod paradižnikom je vedno dovolj prostora za še kakšno vrtnino, ki bo dobro zaščitena pred poletnim soncem, na primer: endivija, rukola, poletni radič, špinača … Odlična prijateljica paradižnika je bazilika, ki bo pripomogla k temu, da bo paradižnik boljšega okusa. Tudi poleti ne smete pozabiti na ustrezno gnojenje, saj bodo tako plodovi večji, okusnejši, rastlina pa močna in zdrava. Predlagamo tedensko dognojevanje s tekočim gnojilom za paradižnike COMPO .

Kombinacij za zasaditev v visoki gredi je res veliko. Poskrbite, da visoke rastline ne bodo zasenčile nižjih. Najpogosteje se sadita paradižnik in paprika, tako da paradižnik še v sredini poletja zasenči papriko ali jajčevce. Pomembno je zasenčiti solatnice in špinačnice ter zelišča, kot je peteršilj.

SAJENJE POZIMI: podaljšajmo sezono

Z nekaj dodatki lahko visoko gredo zelo preprosto nadgradite v toplo gredo. Potrebujete le okvir, čez katerega napnete plastično folijo ali pa uokvirite stekleno šipo. To namestite na visoko gredo tako, da je dovolj visoko nad rastlinami in jo imate tudi možnost odpreti. Tako lahko spomladi hitreje začnete setev in imate v pozni jeseni pridelke še vedno zunaj, ko so na vrtu že pospravljeni.

Z ustrezno postavitvijo, zasaditvijo in vzdrževanjem lahko visoka greda postane plodno gnezdo za raznolike pridelke zelenjave in zelišč. S pravilno nego boste lahko uživali v bogatem in zdravem domačem pridelku vse leto.

V visokih gredah velja pravilo raznolikosti

Kombinacij zasaditev v visoki gredi je mnogo. Vedno stremimo k čim bolj mešani, ker se okusi dopolnjujejo. Mešana zasaditev je veliko bolj odporna proti napadu bolezni ali škodljivca.

Nekaj primerov: med brstični, listnati ohrovt ali zelje posadimo nizek stročji fižol, med sadike paradižnika in paprike pa sadike solate. Por posadimo kar med peteršilj ali korenček. Med solato posejemo redkvico, azijske listnate rastline ali rukolo. Med visoki fižol posadite sadike solate, cvetače ali brokolija. Jeseni posejte motovilec in špinačo. Ob poru, čebuli naj rastejo kobulnice, kot so sladki komarček, koper, peteršilj, zelena …

Šetraj posadimo ob stročnicah. Komarček, kumina, koper naj delajo družbo čebulnicam. Drobnjak naj bo posajen nekje ob jagodah, na njem boste najprej videli sledove naleta porove zavrtalke oziroma čebulne muhe. Velika zelišča, kot je žajbelj, vedno sadimo v kote visoke grede, drugače nam hitro zavzame celotno površino.

POTREBUJETE POMOČ STROKOVNJAKOV?
Obiščite spletno stran  https://www.metrob.si/, kjer boste našli vse potrebne pripomočke in orodje za delo na vrtu in v sadovnjaku. Naj okolica vašega doma, vaši balkoni in terase zaživijo tudi s pomočjo številnih neprecenljivih nasvetov strokovnjakov iz podjetja Metrob.

PREBERITE ŠE:

Kakšna so osnovna pravila pri obrezovanju sadnih dreves


Naročnik oglasne vsebine je Metrob

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE