Vrt jeseni: kaj lahko jeseni zasadite v visoki gredi

23. 10. 2023 | Besedilo: P. I. | Fotografije: Metrob

Metrob, visoka greda, vrt, vrtičkanje.'

Izkoristite ugodne vremenske temperature za še zadnja vrtnarska opravila. Še vedno je pravi čas tudi za postavitev visoke grede.

Če ste načrtovali postavitev visoke grede, ne čakajte na pomlad. Prehitite zimo in uredite vse potrebno, da boste že v prvih toplih mesecih začeli saditi, neučakani pa se sajenja lahko lotite tudi jeseni. Ste torej za akcijo?

Pripravite gredo pred zimo

Zakaj bi že jeseni pripravili visoko gredo? Razlog je nadvse preprost: čez zimo se bodo polnila nekoliko posedla, spomladi boste samo še dodali zemljo in visoka greda bo pripravljena na sajenje vrtnin.

Kako se torej lotiti postavitve in priprave vrtička v visoki gredi? Sledite trem preprostim korakom.

V gredo morate nanesti različne plasti in prav vsaka ima določeno vlogo.

PRVI KORAK: Postavite ogrodje

Preden začnete, izberite najprimernejšo lokacijo, kamor jo boste namestili. Predlagamo vam, da izberete prostor na južni strani, da boste najbolje izkoristili sončno svetlobo.

Optimalna višina grede je od 80 do 100 cm. Evro palete so kot nalašč za postavljanje visokih gred. Če se želite prepričati, da bo les uspešno kljuboval slabim vremenskim razmeram, ga zaščitite s premazom. Z dvema nosilcema v vsakem kotu privijte palete skupaj, da bodo zgornje strani obrnjene navznoter. Če v vsakega od kotov privijete dva dolga vijaka, bo vaša visoka greda še bolj stabilna.

Dodatni nasvet: na tla visoke grede namestite nerjavečo gosto mrežo, da se voluharji ne bodo mogli prekopati skoznjo. Nato notranji del (ne pa tudi tal!) obložite s folijo za ribnike, to je zagotovilo, da bosta zemlja in vlaga ostali v visoki gredi. Folija bo hkrati tudi ščitila les pred gnitjem.

DRUGI KORAK: Priprava visoke grede plast za plastjo

V gredo morate nanesti različne plasti in prav vsaka ima določeno vlogo: opilki oziroma sekanci, kompost in substrat. Različne strukture materiala zagotavljajo zračenje visoke grede in optimalno zalogo hranilnih snovi.

Uporabite tri različna kakovostna polnila COMPO:

  • Osnova visoke grede: dodajte plast lesnih sekancev COMPO, ki zagotavljajo stabilno zračno dno, ki se ne bo sesedalo pod težo substrata.
  • Srednji nivo: napolnite z vrtnim kompostom COMPO, ki ga sestavljajo za rast rastlin pomembni mikroorganizmi, ti pa zagotavljajo toploto in hranila.
  • Vrhnja plast: zaključite z zemljo za visoke grede COMPO – kakovosten substrat brez šote, ki je optimalna mešanica bio gnojila in zemlje, idealna za toplo okolje v vaši visoki gredi.

Dodatni nasvet: splošna smernica za polnilni material je 30 % lesnih sekancev, 40 % komposta in 30 % zemlje za visoke grede. Visoko gredo napolnite do približno 15 cm pod robom.

TRETJI KORAK: Sajenje

Ker je v visoki gredi za rastline tako dobro poskrbljeno, jih lahko posadite bolj skupaj, kot bi to lahko storili na gredici. Izbira vrtnin je ogromna, zato se odločite za svojo najljubšo kombinacijo. Pazite le na pravila t. i. dobrih in slabih sosedov v vrtni gredici.

Priporočamo vam, da začnete z rastlinami, ki potrebujejo velik vnos hranil, saj je v novi visoki gredi hranil v izobilju. Mednje spadajo denimo paradižniki, kumare, zelje, krompir, bučke in buče. Te sorte rastlin bodo še posebej navdušene nad dodatnim odmerkom gnojila.

Kapucinke, ki so tudi odlično začimbno zelišče, lahko kot okras obesite tako, da visijo z roba visoke grede. Ko boste pobrali prvi pridelek in bo v visoki gredi spet nekaj prostora, lahko začnete sejati rastline, ki potrebujejo majhen vnos hranil, denimo fižol, grah, solato, redkvice, špinačo, korenje in por. Nato pa posadite še jagode.

Dodatni nasvet: Cvetlična korita ob vznožju palet ne bodo le dobro videti, temveč so tudi uporabna. Rože so pravi magnet za čebele. Te marljive živalce bodo oprašile vaše rože in preostali pridelek, da vas ne bo nič več oviralo na poti do bogate letine.

V gredo lahko posadite tudi pisane cvetlice, ki vam bodo polepšale jesen.


Obdelava vrta v visokih gredah je prav zabavna

In še veliko več. Visoke grede so zelo priljubljene iz več razlogov. Eden glavnih je nedvomno dejstvo, da je vrtnarjenje na njih pogosto bolj produktivno – zaradi lažjega obdelovanja zemlje in boljše drenaže so pridelki obilnejši. Podaljša se tudi sezona, saj se zemlja v visokih gredah hitreje ogreje spomladi in počasi ohlaja jeseni, kar omogoča daljšo rastno sezono.

Vrtnarjenje v visokih gredah je tudi bolj praktično, saj je lažje za vzdrževanje in obdelavo, tudi manj je naporno, saj ni toliko sklanjanja. Odlične so tudi z vidika omejevanja dostopa škodljivcev do vrtnin – voluharji in polži bodo težje prišli do svoje (ali bolj vaše) poslastice.

Visoke grede so sicer najbolj priljubljena izbira vrtnarjev, ki nimajo veliko prostora za konkretnejši vrt, vedno pogosteje pa jih postavljajo tudi neposredno na obsežnejše vrtne površine – zaradi praktičnosti in tudi zato, da pričarajo edinstven estetski učinek.


Kaj lahko na vrtu sadimo jeseni

Jeseni se temperatura niža, dnevi postajajo krajši in narava se pripravlja na zimski spanec. Vendar to ne pomeni, da je čas za opustitev vrtnarjenja. Nasprotno, jesen je idealen čas za sajenje različnih rastlin, ki se bodo lahko ukoreninile in uspevale v prihajajočem letu. Tukaj je nekaj rastlin, ki jih lahko sadite in negujete v svojem vrtu oktobra in novembra. Mednje spadajo: česen, čebula, korenje, špinača in ohrovt.

Pri tem upoštevajte še spodnja navodila:

Zalivanje: Jesen lahko prinese deževno vreme, vendar je pomembno, da rastline še naprej zalivate, še posebej če je jesen sušna.

Zaščita pred zmrzaljo: Ne pozabite na zaščito pred zmrzaljo, še posebej za občutljive rastline.

Nadaljujte nego vrta: Jesen ni čas za počitek. Redno spremljajte svoj vrt, odstranjujte plevel, preverjajte škodljivce in zagotavljajte, da rastline prejemajo ustrezno nego.

S pravilnim načrtovanjem in skrbjo lahko jesensko sajenje prinese bogate nagrade v naslednjem letu.


POSTANITE PRAVI MOJSTRI VRTNARJENJA

Zaupajte strokovnjakom za rast, nego in varstvo rastlin. Obiščite spletno stran https://www.metrob.si/, kjer boste našli vse potrebne pripomočke, dodatke in orodje za brezskrbno vrtnarjenje, in z njihovimi neprecenljivimi nasveti boste dodali nov zalet svojim veščinam.


Naročnik oglasne vsebine je Metrob d.o.o.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE