25. 8. 2020 | Besedilo: Jerneja Jošar | Fotografije: Jerneja Jošar
Kolumna Jerneje Jošar: Ponovno posejte redkvico in špinačo
25. 8. 2020 | Besedilo: Jerneja Jošar | Fotografije: Jerneja Jošar
Avgusta je skrajni čas, da posadite sadike radiča in endivije. Ampak tokrat ne bom pisala o tem, kot tudi ne o prvih setvah motovilca. Spomnila vas bom na dve vrtnini, ki imata radi krajše dni in hladnejše noči, zato jih povečini sejemo le zgodaj spomladi. Na redkvico in špinačo. Pa vendar ju v drugi polovici avgusta, ko nastopijo podobne razmere kot spomladi, lahko posejemo brez zadržkov. In ker mnogi od vas še vedno ne poznate azijske mešanice rastlin za gojenje listov, bom spomnila, zakaj so na mojem vrtu že nekaj let stalnica.
Redkvice za jesensko bero
Zame je spomladanska sezona pobiranja redkvic zmeraj prekratka. Tudi zato, ker je vreme nepredvidljivo in se kakšno leto zgodi, da prehitro postane za redkvice prevroče. Potem pa veste, da rade postanejo puhle ali odbrzijo v cvet, še preden oblikujejo gomoljčke. Ker te rahlo pikantne živo rdeče gomoljčke naravnost obožujem, jih sejem tudi ob koncu poletja, za jesensko bero.
Konec avgusta posejane rastline bomo lahko trgali oktobra.
Dobri in slabi sosedi redkvice
Redkvico posejem ponavadi na rob grede, kjer rastejo bučke, ob fižol in papriko, dobro pa se obnese tudi bližina buč, endivije, korenčka, kolerabe, kreše, lubenic, melon, motovilca, paradižnika, pastinaka, peteršilja, pora, rdeče pese, sladkega komarčka, solate, špinače. Tudi na rob grede, kjer rastejo šparglji, jo lahko posejete.
Slabo bo rasla v bližini azijske listne zelenjave, brokolija, brstičnega ohrovta, čebule, črne redkve, kitajskega kapusa, kolerabice, kumar, listnega ohrovta, ohrovta in zelja.
Špinača za jesen in zgodnjo pomlad
Drobno okroglo seme do setve v avgustu shranimo v papirnate vrečke v suhem prostoru.
Tudi špinača je tako kot redkvica ljubiteljica krajših dni in zmernih temperatur. Jesenska bera je vedno bogata. In še nekaj je dobrega pri tej pozno poletni in jesenski setvi, kar je meni še bolj všeč! Rastlinice bodo namreč prezimile in zgodaj spomladi, še preden boste sejali spomladanski posevek, bodo odgnali mladi lističi.
Dobri in slabi sosedi špinače
Špinači namenim prostor ob vznožju brokolija in brstičnega ohrovta. Dobre sosede so še: azijska listna zelenjava, buče, bučke, cvetača, črna redkev, fižol, grah, hren, jajčevci, kitajski kapus, kolerabica, korenček, krompir, kumare, listnati ohrovt, ohrovt, paradižnik, pastinak, por, rabarbara, redkvica, repa, sladka koruza, sladki komarček, zelena, zelje. Raste naj stran od njenih sorodnic blitve in rdeče pese, pa tudi bližina čebule in motovilca ji ne bo odgovarjala.
Če imate izpraznjen večji del gredice, lahko posejete redkvico in špinačo skupaj, saj sta dobri sosedi.
PREBERITE ŠE: ŠPINAČNICE ZA VSE LETNE ČASE
!!galerija!!
Azijska listna zelenjava od jeseni do pomladi
Te dni bom posejala še nekaj, kar me navdihuje in navdušuje zadnjih nekaj let. To je mešanica rastlin iz družine križnic, ki jih lahko kupimo pod imenom Mešanica azijskih listnatih rastlin ali Kitajska listna mešanica. Sama si drobna okrogla semena pridelam kar sama.
Kaj je v mešanici
Torej za začetek dogodivščin s pikantnimi lističi najprej hitro po nakupih. V semenski vrečki boste našli mešanico rastlin z nenavadnimi imeni, kot so mizuna, mibuna, zeleno v snegu, pak čoi, tatsoi, namenia...
Listje različnih barv in oblik je tudi za oko nadvse privlačno.
Za vse je značilno, da razvijajo liste, se hitro obraščajo in so odporne proti nizkim temperaturam. Pobiramo jih tudi izpod snega! Posamezne zunanje liste obtrgujemo, iz sredice pa znova in znova rastejo mladi listi. Posevek lahko tudi porežemo, vendar tako, da pustimo srček rastline nepoškodovan, da se lahko rastline obrastejo. Že čez nekaj dni bomo opazili nove lističe, za rezanje pa bo posevek primeren čez 10 do 14 dni.
Setve azijske listne zelenjave lahko ponavljate v manjših količinah vsaka dva tedna vse do druge polovice septembra.
Privlačne za oko
Ker se sorte med seboj razlikujejo v obliki in tudi barvi listov, je takšen mešani posevek na pogled nadvse privlačen. Kot tudi solata ali ostale jedi, ki jim primešamo nekaj sveže odrezanih lističev.
Listna zelenjava za solato in prikuho
Listi so zelo okusni, rahlo pikantni in še najbolj spominjajo na vrtno krešo ali gorčico. Zelo so bogati z vitamini in minerali. Grenčica v križnicah deluje tudi proti rakavim obolenjem.
Sama jih najraje uporabljam presne, narezane na trakove dodam solatam ali potresem po po kuhanih jedeh. Lahko jih na hitro podušimo, na koncu dodamo česen in ponudimo samostojno s kruhom, krompirjem. Sama jih obožujem kot prilogo k pireju iz fižola ali sveže narezane pomešane v krompirjevo solato.
Dobre in slabe sosede
Ker spadajo v družino križnic, so torej bližnje sorodnice zelja, cvetače, brokolija, ohrovtov, repe in kolerabice, jih ne sadimo na grede, kjer so v preteklih štirih letih rasle naštete vrtnine, niti v njihovo bližino.
Dobre sosede so čebula, motovilec, solata, špinača.
Lastno seme
Rastline konec aprila in maja počasi poženejo dolga stebla, ki jih okitijo z živo rumenimi cvetovi, značilnimi za vso družino križnic. Iz cvetov se razvijejo plodovi - luski, v vsakem od njih pa je skrita množica drobnih semen. Semena poberemo, ko so luski posušeni. To se zgodi nekje julija. Do setve v avgustu jih spravimo v papirnate vrečke, v suh in hladen prostor.