Kolumna Jerneje Jošar: Tudi pozimi vrtnarimo

7. 12. 2021 | Besedilo: Jerneja Jošar | Fotografije: Jerneja Jošar

kolumna, mikrozelenjava, kalček, vrt pozimi, kalilnik, vitezove zvezde, božično žito

Pozimi, ko na vrtu ni nobenih opravil rezen pobiranja zelenjave – če za to poskrbim do zgodnje jeseni in posadim ohrovte, radič, posejem korenovke in motovilec –, se vsa moja pozornost usmeri v stanovanje. Ne zdržim brez brkljanja po zemlji, opravil z rastlinami in seveda brez pogledov na njihovo rast, cvetenje.

Okenske police so kot vsako zimo zasedli kalilniki. Vitaminsko-mineralne bombe kalčki in poganjki namreč ne smejo manjkati. Odlična hrana za telo sedaj, ko nam sveže zelenjave primanjkuje. A tudi hrana za dušo mora biti! Letos sem prvič posadila vitezovo zvezdo, amarilis je udomačeno ime za to glamurozno rastlino. Vedno mi je veliko cvetje delovalo kar nekako preveč bahavo in nikoli me ni prepričala, da bi jo kupila. Letos pa ... ne vem, kaj točno se je zgodilo, zaželela sem si te kraljične v svojem stanovanju in kupila dve čebuli. Na polici zraven so se valjale še vrečice s čebulicami snežno belih narcis, tistih, ki jih lahko gojimo v stanovanju brez posebnih predpriprav. In seveda sem pobrala vse tri vrečke, ki so samevale na polici, z mislijo, kako lepo bodo krasile moje stanovanje.

Kaj je kalček, kaj poganjek in kaj mikrozelenjava

Naj najprej pojasnim razlike. Rastlinica je kalček od trenutka, ko semenska lupina poči in na plan pokuka del rastline, pa do trenutka, ko se pojavita prva dva prava lista. V kalčkih je tudi do 20-kratna vsebnost vitaminov kot v spečem semenu. Zato sama tudi sicer vsa žita in stročnice pred pripravo malo »nakalim«. Semena pustim namočena čez noč. Naslednji dan odlijem vodo in še dvakrat vmes splaknem. Kalčki žit pokukajo na plan že naslednji dan, stročnice potrebujejo še kakšen dan več. Potem jih uporabim, kot bi jih ponavadi.

Ko se pojavita prava lista, je rastlinica že poganjek, oziroma mikrozelenjava. Ta je lahko samo z dvema listoma ali pa več. Paziti moramo, da niso poganjki preveliki, saj postanejo pri nekaterih rastlinah grenki. Če poganjke primerjamo s prehransko vrednostjo zelenjave, jo poganjki krepko prekašajo.

Katera semena lahko kalimo

V nekaterih dobro založenih trgovinah in vrtnarskih centrih lahko kupite semena za kaljenje. Ponavadi so to kreša, alfa-alfa (detelja), fižol mungo, redkvica. A možnosti je toliko več!

Za tovrstno »vrtnarjenje« lahko uporabljate vse vrste žit (pšenica, ječmen, oves, rž, proso, ajda, tudi riž) in stročnic (fižol, grah, leča, soja, fižol mungo in fižol azuki). Uporabite jih kot kalčke ali pa pustite, da zrastejo in režete poganjke. Kalite lahko torej vsa žita in stročnice, ki jih uporabljate v kuhinji. Le glejte, da so z ekološke pridelave. To vam zagotavlja eko certifikat na embalaži.

!!galerija!!


Uporabite lahko tudi vsa semena vrtnin, ki jih niste porabili na vrtu. Sama spomladi kupim malo več semen določenih rastlin, prav v ta namen, da jih bom pozimi kalila. Med mojimi najbolj priljubljenimi sta brokoli in rdeče zelje. Za ta semena naj še posebej velja, da niso iz konvencionalne pridelave ali celo tretirana s fungicidi.

A tukaj še ni konca izbiri. Nadvse okusni so mladi poganjki sončnic. Seme dobite na vsakem eko oddelku v večjih trgovinah.

Sedaj, ko so zimske buče (hokaido, muškatna, maslena ...) redno na jedilniku, semen ne zavržem, ampak jih kalim. Zelo hitro kalijo in še hitreje rastejo. Včasih jih ne porežem, ampak pustim, da v lepem lončku krasijo mizo v jedilnici.


Kalilniki

Uporabite lahko kupljen kalilnik z več nadstropji. Ta je primeren za kaljenje drobnejših semen. Če ga nimate, uporabite krožnike ali plitke posodice. V kalilnih valjih kalimo večja semena, semena žit in stročnic. Uporabite lahko kar kozarce za vlaganje.

Kako kalimo

Najprej seme očistimo nečistoč in namočimo. Večja semena čez noč, drobnejša za nekaj ur. Nato vodo odlijemo, seme speremo in ga namestimo v kalilnik. Čez kalilnik poveznemo temno blago, saj seme bolje kali v temi. Ko se pokažejo kalčki, blago odstranimo. Ves čas kaljenja večkrat na dan speremo z mlačno vodo.

Sajenje vitezove zvezde

Čebule vitezove zvezde so tako velike, da ti vzame sapo! Večja je čebula, več cvetov bo na rastlini. Gojenje ni zahtevno, le nekaj pravil je treba upoštevati.

  • Kupimo debele, nepoškodovane, zdrave čebule.
  • Za sajenje uporabimo zračen substrat za cvetoče rastline.
  • Pred sajenjem spodnji del, kjer so korenine, za nekaj ur namočimo v vodo, še bolje pa, če vodi dodamo alge, kar bo preprečilo nastajanje bolezni.
  • Lonček naj bo le za malo večji od čebule, tako da po sajenju ostane med čebulo in robom lončka dva centimetra prostora.
  • Lonček mora imeti luknjo za odtekanje vode. Na dno natresemo sloj glinoporja ali drobnih prodnikov, kar bo preprečilo zastajanje vode.
  • Lonček napolnimo s prstjo le do dveh tretjin oziroma tako, da po sajenju polovica čebule gleda iz prsti.
  • Čez lonček poveznemo večji lonček ali kartonast škrnicelj, saj mora biti čebulica nekaj časa v temi. Tako preprečimo rast listov, cvetno steblo pa bo močno z več cvetovi.
  • V tem času se oblikuje koreninski sistem. Enkrat na teden preverimo, ali je treba zaliti.
  • Zalivamo previdno, ob robu lončka, čim manj po čebuli.
  • Ko cvetno steblo požene približno osem centimetrov, pokrov odstranimo. V tej fazi naj bo lonček raje nekje v delni senci, ne na direktni svetlobi.
  • Ko je poganjek velik 10 cm, pa rastlina potrebuje čim več svetlobe.
  • Med zalivanji počakamo, da se prst povsem posuši.
  • Vsak dan lonček zavrtimo za eno četrtino. S tem preprečimo nagibanje poganjka proti svetlobi.
  • Vitezova zvezda bo dalj časa cvetela, če bo prostor hladnejši, tam okoli 18°C. Pri meni doma je tako hladna le spalnica, da bolje spim. A lepotico želim imeti v dnevni sobi, kjer mi bo lepšala vsak trenutek. Malo lahko podaljšamo cvetenje tudi tako, da cvetovom odščipnemo prašnike.
  • Po cvetenju cvetno steblo odrežemo in pustimo, da listi ovenijo. Spomladi čebulo presadimo na vrt. V jeseni jo izkopljemo, posadimo in prenesemo v zaprt prostor. Po nekaj tednih prenehamo z zalivanjem. Odstranimo ovenele in suhe liste in pustimo čebulico počivati do novembra. Nato jo posadimo v novi lonček in cikel se ponovi. 


Sajenje narcis

Tacetne narcise so skupina narcis, ki so idealne za gojenje v notranjih prostorih. Da zacvetijo, ne potrebujejo nobene druge predpriprave, kot je to potrebno pri drugih čebulicah. Samo posadimo jih v lončke, posodice, zalivamo in čakamo, da zacvetijo.

Božično žito

Ne pozabite posejati božičnega žita. No, sama kar kakšno od posodic, v katerih gojim poganjke, prestavim na mizo k ostali praznični dekoraciji.

O AVTORICI

Jerneja Jošar je izkušena strokovnjakinja in avtorica priročnikov za vrt. Zrasla je v Prekmurju in tam je lahko v kotičkih svojega otroštva po cele ure preležala na trati in navzgor opazovala cvetlice in mali živi svet, ki mrgoli okrog nas. Tudi kot diplomirana inženirka agronomije, ki ureja in načrtuje vrtove po načelih ekološkega trajnostnega gojenja rastlin, za katero se je treba tudi učiti, je odličen zgled za to, kako lahko vrt predstavlja užitek, sprostitev ali meditacijo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE