Monitoring tal po poplavah: Prvi rezultati zaskrbljujoči

Na Koroškem so vse bolj zaskrbljeni zaradi okoljskih bremen, povezanih z ujmo. Medtem ko na Arsu rezultate analiz vzorcev tal in mulja pričakujejo prihodnji teden, je občan Prevalj objavil rezultate analiz tal, ki jih je naročil sam. Kažejo na preseganje kritičnih vrednosti težkih kovin. V Mežici razburjajo razkrita zakopana ohišja akumulatorjev.

Agencija RS za okolje (Arso) je pripravila načrt preglednega monitoringa tal in voda po poplavah, ki so Slovenijo prizadele v začetku letošnjega avgusta. Načrt je med drugim predvidel tudi odvzeme vzorcev mulja in tal v porečju reke Meže, in sicer na štirih lokacijah v dolini reke Meže.

"Analiz vzorcev tal in mulja še nimamo. Pričakujemo jih prihodnji teden," so danes pojasnili na Arsu. Natančna metoda, ki jo uporabljajo pri analizi, terja več časa, so pojasnili.

Prvi rezultati kažejo močno presežene kritične vrednosti svinca in cinka

Medtem pa je občan Prevalj na družbenem omrežju Facebook objavil rezultate analize tal po odstranitvi mulja z območja na naslovu Ob Meži, ki jih je sam naročil pri podjetju Envit. Iz objavljenega dokumenta je razvidno, da so v vseh poslanih vzorcih močno presežene kritične vrednosti svinca in cinka, kot jih določa področna uredba, medtem ko vsebnosti kadmija presegajo t. i. opozorilno vrednost.

Na poplavljenih območjih bo treba odstraniti tudi del zemljine, a na navodila stroke še čakajo. 

Objava je, sodeč po odzivih na družbenem omrežju, številne močno razburila. Župan Občine Prevalje Matic Tasič je glede dogajanja danes dejal, da čakajo še na uradne podatke in nadaljnja navodila stroke, kaj narediti z zemljino in na kakšen način. "To smo pričakovali, hočemo imeti še uradne podatke, na podlagi teh podatkov bomo reagirali," je dejal.

Doslej so v fazi intervencije s poplavljenih območij odstranjevali samo mulj, ki so ga deponirali na območju Poljane, kjer so zdaj naložene ogromne količine mulja. Zagotovo pa bo, tako Tasič, na poplavljenih območjih treba odstraniti tudi del zemljine, ampak je treba počakati na natančna navodila, je še dejal Tasič.

Rezultati uradnega vzorčenja predvidoma prihodnji teden

Z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pa so v zvezi z rezultati analiz vzorcev mulja in tal sporočili, da bodo sodelovali pri interpretaciji uradnih podatkov uradnega vzorčenja s strani pristojnih inštitucij in na podlagi ugotovitev predlagali javnozdravstvene ukrepe in priporočila.


"Za slednje bo zelo pomembna tudi primerjava med rezultati meritev, ki se v delu Koroške izvajajo že več let. Za primerjavo rezultatov so pomembne okoliščine odvzema vzorcev in metoda analiziranja. Podatkov vzorčenj, ki jih niso opravile pristojne inštitucije, ne moremo komentirati, saj ne poznamo vseh okoliščin odvzemov vzorcev, ki pa so pomembne za pripravo ugotovitev in priporočil," so pisno odgovorili.

Mulj je treba odložiti na pravilen način na mesta, kjer se zbirajo odpadki, zanj pa bodo nato poskrbele pristojne službe.

Do pridobitve uradnih rezultatov vzorčenja pa je, tako NIJZ, za prebivalce pomembno, da upoštevajo navodila ministrstva za okolje, podnebje in energijo glede ravnanja z muljem. Tam priporočajo, da naj prebivalci pri rokovanju z muljem uporabljajo zaščitne rokavice, škornje, plašče in podobno, pri tem pa je še posebej treba paziti in preprečiti, da bi se z muljem igrali otroci. Poudarjajo še, da je mulj treba odložiti na pravilen način na mesta, kjer se zbirajo odpadki, in da bodo za mulj poskrbele pristojne službe.

Narasla voda razkrila divje odlagališče akumulatorjev

Medtem v Mežiški dolini dodatno razburjajo nekatera pretekla ekološko sporna ravnanja, ki jih je razkrila narasla voda. Časnik Večer danes poroča, da so poplave sredi Mežice razkrile gmote ohišij akumulatorjev, zakopanih tudi v brežino Meže. "Jasno je, da so povezani s proizvodnjo akumulatorjev. In tudi, da so tam že več desetletij," so med drugim zapisali pri Večeru. Inšpektorat za okolje ter ministrstvo za okolje, podnebje in energijo se v zvezi s tem odkritjem še nista odzvala. 

S projektom Obnavljamo Slovenijo ponujamo roko vsem žrtvam katastrofalnih poplav v Sloveniji. Tudi vi jim lahko pomagate z nakazilom v Sklad Ivana Krambergerja.

SMS-donacija: KRAMBERGER ali KRAMBERGER5 na 1919 in prispevali boste 1 evro oziroma 5 evrov.

Donacija na TRR: SI56 0292 2001 9831 742, s pripisom OBNAVLJAMO SLOVENIJO, sklic SI00 7265 ali s skeniranjem QR kode iz vaše mobilne banke.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE