Te rastline odganjajo komarje
V boju s komarji lahko poskusite tudi z rastlinami in zelišči, ki jih posadite v okrasne lonce ali natrgate v šopek.
Nadležni komarji nam lahko pokvarijo prijeten poletni večer na prostem. Letos so komarji še posebej aktivni. V boju s tem nadležnim mrčesom lahko poskusite tudi z rastlinami in zelišči, ki jih posadite v okrasne lonce in postavite na balkon ali okensko polico. Vonj bo odganjal komarje in tudi drug mrčes. Če omenjene rastline gojite na vrtu, pa iz njih sestavite šopek in ga postavite na vrtno mizo.
Limonska trava
Limonska trava (Cymbopogon citrates) je rastlina, ki jo zelo pogosto uporabljajo v naravnih pripravkih in svečah proti pikom komarjev. To je trajnica, ki zraste do višine 50 cm, za rast potrebuje sončno do polsenčno lego. Gojite jo lahko tako na prostem kot tudi v posodah, vendar pri nas prezimi le v toplih notranjih prostorih. Listi se uporabljajo za pripravo čajev, za začimbo juh in mesnih jedi. Prav tako jo veliko uporabljajo v kozmetični industriji.
PREBERITE ŠE: BO LIMONSKA TRAVA ZAMENJALA SODO BIKARBONO?
Meta
Meta sodi med zelišča, ki jih uporabljamo v kuhinji za začimbo jedi. Je trajnica, ki jo lahko gojimo na vrtu ali v loncih. Občutljiva je na sušo, zato jo je treba redno zalivati, še zlasti, če jo boste gojili v lončkih. Meta je zlasti znana po zdravilnih učinkovinah, a marsikdo ne ve, da odganja tudi komarje. Zato so v teh poletnih dneh in večerih, ko komarji najbolj pikajo, dobrodošli na vrtni mizi šopki, v katerih je tudi meta. Njen vonj pa odganja tudi mravlje, prav tako naj bi jo na vrtu sadili v bližino rastlin, ki jih pogosto napadajo uši in bolhači.
Melisa
Komarji prav tako ne marajo vonja melise, ki intenzivno diši po limoni. Navadna Melisa (Melissa officinalis L.) je trajnica iz družine ustnatic, ki zraste do 80 cm, številna stebla nosijo pecljate, srčasto jajčaste liste. Cela rastlina je pokrita s številnimi dlakastimi žlezicami, ki izločajo prijetno dišeče eterično olje z vonjem po limoni. In prav ta vonj naj bi odganjal komarje. Zato ne sme manjkati v okrasnih lončkih na okenskih policah, na balkonu ali terasi, kjer preživljamo poletne večere. Kot sredozemska rastlina, dobro uspeva tudi z manj vlage oz. zalivanja.
Melisa je tudi aromatičnega okusa, snovi, ki jih vsebuje, pa dobro vplivajo na človeški organizem: pomirjajo, krepijo živce, blažijo krče …
!!galerija!!
PREBERITE ŠE: KOLUMNA: KAKO SO SE NAM V STRANIŠČU ZAREDILI KOMARJI
Rožmarin
Rožmarin, sicer priljubljena začimba za jedi, je še ena rastlina, ki se lahko znajde v okrasnih loncih na terasi. Vsebuje namreč aromatično eterično olje, ki komarjem ne diši. Navadni rožmarin (Rosmarinus officinalis) sodi v družino ustnatic in izhaja s sredozemskega prostora. Ob Jadranu rožmarinovi grmi cvetijo vse od konca januarja do aprila, po malem vse poletje, močneje pa spet septembra in oktobra. Čeprav gre za sredozemsko rastlino, pa lahko tudi po drugih koncih Slovenije poskusite z gojenjem. Najbolje v loncih, saj verjetno ne bo preživel zime na prostem.
Sivka
Tudi sivka komarjem ni ravno povšeči, zato naj bo tudi ta rastlina v bližini terase, kjer posedate ob večerih. Sivka (Lavandula officinalis) ni zahtevna rastlina, rada ima sonce, dobro prenaša sušo, uspeva pa tudi v okrasnih loncih. Poznamo jo zlasti po značilnem vonju in blagodejnih učinkih, znano je namreč, da pomirja, uspava, blaži stres …
Splošno je znano, da sivka preganja molje. V ta namen uporabimo posušene cvetove in lističe, s katerimi napolnimo bombažne vrečice, ter jih postavimo v omare in predale. A ta dišeča rastlina odganja tudi komarje in muhe.
PREBERITE ŠE: TO JE NAJBOLJŠI ČAS, DA POŽANJETE SIVKO NA SVOJEM VRTU