23. 5. 2019 | Besedilo: J. B.
Ukrepi za zdrave vrtne jagode
23. 5. 2019 | Besedilo: J. B.
Na redkokaterem vrtu ne rastejo jagode. Ker nam vreme doslej ni bilo naklonjeno, bo treba tudi pri enkrat rodnih na sladki pridelek še počakati. Obilica dežja je tudi razlog za večjo razširjenost glivičnih bolezni v nasadih. V nadaljevanju naštevamo ukrepe za omilitev škode.
Veliko škode povzroči siva plesen, pravimo ji tudi botritis (Botrytis cinerea), ki je v nepokritih nasadih ob deževnem vremenu prava nadloga. Bolezen povzroča gnitje plodov, ki se okužijo že ob cvetenju, gnitje pa se začne v času zorenja plodov. Glivi, povzročiteljici bolezni, najbolj prijajo visoka relativna zračna vlaga in temperature zraka med 15 in 22 °C. Na domačem vrtu se bolezni izognemo tako, da ohranjamo nasad čim bolj suh: tla zastiramo s slamo, redno odstranjujemo obolele plodove, le v skrajnem primeru posežemo po škropivih za zatiranje sive plesni (pazimo na karenco!). Pomaga tudi, da gredice z jagodami namakamo le kapljično (ne zalivamo po listih), poskrbimo, da so sadike dovolj narazen, da je med njimi zračno, da jagode na eni površini gojimo največ dve leti zapored in da se izogibamo gnojenju med rastjo in zorenjem sadežev.
PREBERITE ŠE: Vrtna svetovalnica: Ukrepi, ki omejijo širjenje plesni
Druga velika težava so listne pegavosti. Skorajda ni vrtnih jagod, pri katerih se ne bi pojavljala bela ali rdeča listna pegavost ali kar obe hkrati. Pri občutljivih sortah lahko do konca deževnega poletja zaradi njiju propade večina listja, ob močno prizadetem listju je slab tudi cvetni nastavek za naslednje leto. Pri beli listni pegavosti opazimo na zgornji strani listov številne belkaste pegice z rdečim robom. Rdeča listna pegavost pa se kaže v obliki rdečih ali rjavordečih peg, ki se sušijo. Bolezni se pogosteje pojavita v starejših nasadih. Eden izmed pomembnih nasvetov je, da zaradi pegavosti prizadetim jagodam po obiranju porežemo liste ali jih kar pokosimo, suha tla pa dobro zalijemo in pognojimo z gnojili za jagode ali kakovostnim kompostom. Do septembra, ko se začnejo oblikovati cvetni popki, bodo rastline spet košate.
PREBERITE ŠE: Prva pomoč pri razbarvanju listov
Pomembno je, da jagode v vročem poletju redno zalivamo, in če nasada po koncu sezone še ne bomo izkrčili, nove živice in ukoreninjene sadike redno odstranjujemo, drugače bo pregost in še bolj nagnjen k okužbam. Ukrepe, naštete pri sivi plesni, je priporočljivo upoštevati tudi pri pegavostih, saj jih najbolj pospešujejo mokrota, visoka zračna vlaga in temperature med 20 in 25 °C. Preventiva pri vseh glivičnih boleznih je tudi krepitev rastlin s škropivom iz njivske preslice.
PREBERITE ŠE: Sajenje jagod z zidarsko lopatico