Sezonske okrasne rastline: Očarljiva pestrost cvetov

10. 4. 2017 | Besedilo: Klementina Tement | Fotografije: Klementina Tement

sezonske zasaditve, cvetovi, okrasne rastline

Z malo znanja in spretnosti najdemo na svojem malem ali velikem vrtu poleg vseh užitnih in uporabnih sadik primerno mesto tudi za sezonske cvetoče rastline. Ob pravilni izbiri in naši pozornosti nas bodo s cvetovi, listi in vonjem razveseljevale vse do pozne jeseni. Ne glede na urbano ali ruralno so pomembne barve in kombinacije rastlin.

Lega, spretnost zelenih prstov, čas, barva hiše, okolica in domače živali, to je nekaj hitrih namigov, kako skrčiti neskončni seznam vrst, ki sestavljajo vsakoletno ponudbo balkonskega cvetja in enoletnic. Misel na samopreskrbo močno spreminja navade vseh generacij – srobot, sivka in kapucinke, surfinije in zelišča, bazilike, jagode, timijan in žametnica (tagetes), zakaj pa ne?

Zdravilne in aromatične rastline tako kot plodove najpogosteje uživamo kar sveže, zato je način, kako jih vzgojimo, zelo pomemben. Ker običajni substrati, namenjeni za okrasne rastline, pogosto vsebujejo vrsto odpadnih snovi, marsikdaj tudi težke kovine, niso primerni za vzgojo zelenjave, sadja ali zelišč. Kadar kombiniramo užitne zasaditve z okrasnimi rastlinami, zato obvezno uporabimo certificirane substrate, gnojila in pripravki.

Kombinacije za dušo in telo

Barva, vonj, listi, cvetovi, katera koli od fizičnih lastnosti rastline je lahko svojevrstna in nas prepriča. V vročih poletnih dneh so aromatične rastline odlična spremljava zasaditvam, lepo uspevajo tudi na močnem soncu in sproščajo prijeten vonj. Kako pa oskrbovati mešane zasaditve za vodo nezahtevnih zelišč in nenasitnega balkonskega cvetja? Manjšim plastičnim posodam se poskusimo izogniti, uporabimo glinene ali lonce z odprtino na dnu, saj zadržijo več vlage, zato bo razrast zasajenih rastlin bujnejša. Požrešnejše rastline bodo počrpale več vode in hranil kot manj zahtevne, ustvarilo se bo sožitje na videz nenavadne kombinacije. Upoštevamo zahteve rastlin glede lege, zelišča v popolni senci ne bodo zadovoljna – izjema je povešava indijanska meta, ki se simpatično preplete med senceljubne begonije, fuksije ali belo nevesto. Senčne zasaditve zalivamo zmerno in z občutkom, potrebujejo veliko manj vode kot kombinirane zasaditve za sončne lege.

Gredice kot elegantne ploskve v prostoru

Vrtna umetnost ima svoja izrazna sredstva, ki so vezana na živo gradivo, rastline, mestna krajina in javni parki imajo veliko prostorsko vlogo. V njih so pomembne tudi gredice s trajnicami in enoletnicami, ki so vse leto zanimiv motiv. Da dan ni enak dnevu, ko vroče poletne popoldneve preživljamo med cvetjem, poskrbijo mešane zasaditve enoletnic, dvoletnic in trajnic. Okusi so različni, nekateri so bolj za formalne in jasne oblike, drugim je všeč divji, naravni videz. V zadnjem času najpogosteje uporab­ljena na zasebnih in javnih vrtovih pa je kombinacija obojega. Večja enotno zasajena površina z enoletnicami deluje ploskovno in daje površinski vtis. S cvetočimi ploskvami vplivamo na vizualno zaznavo prostora, največja prednost enoletnic je njihov dolgotrajni cvetni učinek ali atraktivni listi kot pri okrasnih koprivah ter sladkem krompirju.

Najstarejši, koristni in dišeči

Roženkravti so krasili okna in police naših babic, s svojim intenzivnim vonjem so preganjali muhe in komarje, odlikujeta jih bujna listna masa s skromnimi, vendar živahnimi cvetovi, posebno priljubljeni sta sorti z vonjem jabolka (Pelargonium odoratissimum) ali mentola (Pelargonium tomentosum). Užitni in dišeči sorti uspevata na polsenčnih legah, brez posebne nege ob zmernem zalivanju se odlično obneseta v visečih posodah, prijeten vonj razneseta daleč naokrog.

Ko majhen prostor ni omejitev

Ravnovesje med kaosom kot vodilom pri nastajanju novih idej ter ustaljenimi in uveljav­ljenimi normami v krajinskem oblikovanju je idealno, da nastane dober vrt ali zasaditev. Gredice, obdane z višjimi rastlinami, kot so sporiši, šparglji ter najrazličnejše plezavke ali visoke enoletnice, bodo delovale kot ščit nam ljubega kotička na vrtu, poleg tega se s pestrostjo rastlinskega gradiva izognemo mnogim škodljivcem.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE