28. 2. 2017 | Besedilo: M. M.
Slovenija na rožnem globusu
28. 2. 2017 | Besedilo: M. M.
V soboto, 4. marca, bo v Volčjem Potoku srečanje za vse, ki imajo veselje z vrtnicami. Poimenovali so ga Vse lepo o vrtnicah in je namenjeno ljubiteljem in vrtnarjem, ki jih zanimajo novosti iz sveta in Slovenije. Prireditev bo tekla po programu do 9. do 15. ure. Sestavljena je iz predavanj in praktične delavnice, vmes pa je predvideno druženje ob kavi in kosilu. Družabni del je pomemben, ker je mogoče takrat navezati stik med udeleženci in predavatelji, izmenjati informacije in dobiti odgovore na vprašanja.
Prvo predavanje bo odprlo razgled na glavne sodobne žlahtnitelje vrtnic, ki v zadnjih letih vodijo razvoj novih sort. Predaval bo Markus Brunsing, ki je vodja urada za javno zelenje v Baden-Badnu. To nemško letovišče je ljubiteljem vrtnic znano po enem najpomembnejših mednarodnih ocenjevanj novih vrtnic, ki poteka v rozariju z imenitnim razgledom na mesto. Vsako leto dobijo v ocenjevanje sto do dvesto sort. Markus Brunsing je kot glavni organizator tu ključna oseba in ima »po službeni dolžnosti« odličen pregled nad novostmi in trendi v svetu vrtnic. Predavanje bo v angleščini s prevodom v slovenščino.
Sledili bodo trije slovenski prispevki. Meta Šepic bo predstavila obsežno prenovo rožnega vrta v mariborskem botaničnem vrtu, pri kateri je sodelovala od leta 2014 do lani, ko so se dela končala. Razložila bo, kaj vse so prenovili in uredili na novo, kakšnemu vsebinskemu konceptu so sledili, koliko vrtnic so posadili, in seveda odgovarjala na vprašanja, ki jih bo postavilo občinstvo. Pomembno je vedeti, da imamo v Sloveniji že devet javnih rozarijev in da je prenovljeni mariborski najpomembnejše mesto za seznanjanje z vrtnicami v vzhodni polovici države.
Matjaž Mastnak bo na kratko predstavil štiri vrtnice, ki bodo marca izšle na znamkah Pošte Slovenije. Ilustrirale bodo zgodovino vrtnarjenja z vrtnicami na našem ozemlju od srednjega veka do danes. Ni se še zgodilo, da bi bile vrtnice motiv na slovenskih znamkah, in tudi ni naključje, da se je prvič prav letos. Junija bo namreč v Ljubljani kongres Svetovne zveze društev ljubiteljev vrtnic, kar je velik dogodek ne le za vrtničarje, temveč za celotno vrtnarsko stroko. Na kongres je prijavljenih že 131 udeležencev iz 22 držav. Matjaž Potokar, član organizacijskega odbora, bo razložil, kaj pomeni ta dogodek za Slovenijo in Ljubljano. Ker ni poklicno povezan z vrtnicami, lahko kot ljubitelj najbolj nevtralno predstavi kongres drugim ljubiteljem in zanesenjakom, ki jim je predvsem namenjen. Pojasnil bo, kako se je mogoče udeležiti samo posameznih dogodkov in delov programa kongresa, ki bo potekal od 11. do 14. junija v Ljubljani. Že vnaprej lahko izdamo njegov zaključek: »Slovenski ljubitelji nikoli več ne bodo našli toliko vrtničnih izzivov v treh dneh kot na tem kongresu.«
Foto: Jože Suhadolnik/Delo
Po kosilu, ki ga bodo postregli pod arkadami arboretske pristave, bo prevzela vodenje Andreja Vučer, krajinska arhitektka z bogatimi izkušnjami projektiranja in zasajanja vrtov ter specialistka za trajnice. Vodila bo delavnico zasaditve trajnic na gredo z vrtnicami. Ker je zgodnja pomlad odličen čas za to opravilo, se bo pomudila pri izbiri kakovostnih sadik. Sledilo bo praktično zasajanje 45 kvadratnih metrov velike grede v rozariju.
Ker je število sedežev v predavalnici omejeno, je treba udeležbo vnaprej prijaviti na naslov prireditve@arboretum.si in potrditi s plačilom prispevka, s katerim se pokrijejo predvsem stroški tujega predavatelja, hrane in postrežbe ter vstopnine v Arboretum Volčji Potok. Več informacij je mogoče dobiti tudi po telefonu na številki 01/831 23 45.
PREBERITE ŠE:
Vrtnice poleti: Okopati, pleti, pognojiti, odstranjevati cvetove