Okrasni vrt: Zeleni poletni blues

1. 6. 2017 | Besedilo: Klementina Tement | Fotografije: Klementina Tement

okrasni vrt, hortenzije, cinije, okrasne rastline

Ob vsej dostopnosti rastlinskega gradiva, izboljšanih sort enoletnic in trajnic, ki so na voljo, ni poletja brez bujnih, zelenih ali cvetočih nasadov. Možnosti? Neomejene. Užitno, malo cvetočega, dišeče, morda le dekorativni listi, pri katerih ni smetenja cvetov na sosednji balkon, ali poletna mešanica cvetov tisoč in ene rastline. Če dojamemo prostor kot celoto, bomo oblikovano naravo – vrt – ustvarili po svojih potrebah.

Zeleni del površin velikokrat določajo naravni procesi, ki nanj vplivajo s svojimi bio­tskimi, pa tudi abiotskimi dejavniki. Kot pri drugih dejavnostih je tudi pri vrtnarjenju priporočljivo vse želje in ideje spraviti na plan, potem pa razmisliti o njih in izbrati.

Vrtnarski strokovnjaki vsako leto na podlagi opazovanja in izkušenj z vzgojo določenih rastlin posodobijo seznam »najboljših« za brezskrbno hortikulturno poletje. Tako lahko svetujejo in priporočijo rastline, ki so glede na preizkušene lastnosti primerne za določeno lego.

Na seznamu je veliko lepih in privlačnih trajnic, nič preveč muhaste niso ali potrebne naše pozornosti, pa vendar nas bodo z bujnim cvetenjem razveseljevale vse polet­je. Mačja meta (Nepeta cataria), perovskija (Perovskia 'Blue Spire'), krvomočnica (Geranium 'Rozanne') in koprivček (Caryopteris × clandonensis 'Heavenly Blue') so neobčutljive, vse poletje modro cvetoče zelnate trajnice. Obnesle se bodo v mešanih nasadih, tako na gredicah kot v posodah, razen spomladanske rezi z njimi nimamo dela. Pazimo le na ustrezno velikost posode, ko v poletne nasade kombiniramo trajnice, kajti v premajhnih loncih bomo stežka zadostili potrebam po vodi, rastline pa ne bodo zdrave rasti. Če so možnosti za razrast korenin omejene, pripeka sonca pa neusmiljena, so najboljša izbira različne sorte sedumov (homulic) ali netreskov. V tej navidezno skrom­ni družini rastlin je nabor barv in tekstur skoraj neskončen.

Patagonski sporiš in pajkovke ustvarijo kombinacijo, ki spominja na neskončen travnik poletnih barv.

Nežne trave in hortenzije na sončnih legah

Vse bolj priljubljena in v novejših zasadit­vah množično zastopana je hortenzija sorte 'Anabelle' z velikimi kroglastimi socvetji, ki se spreminjajo iz limetino zelene v snežno belo. Uspeva v nežni humozni prsti večjih korit ali prosto posajena, v manjših posodah pa ne bo zadovoljna, povesila bo liste in cvetove. V ugodnih razmerah doseže do 80 centimetrov višine in prav takšna je tudi priporočljiva razdalja sajenja. Najlepše so videti postavljene linijsko (več sadik v vrsti), tako se oprejo druga na drugo, s čimer se izognemo prevešajočim se vejam v dežju. Grmi so posuti s cvetovi od maja pa vse v zimo. Spomladi jih porežemo do tal, kar je posebnost med hortenzijami.

Njihove spremljevalke so pogosto trave, prezimne perjanke, ki dosežejo polovico višine hortenzij, ime so dobile po cvetovih mehkega videza. Penisetumi, kakor jim pogosto rečemo, niso zahtevni za vodo in prenašajo močno vročino, kot veliko sort trav, uspevajo pa tudi v polsenci ali senci.

Geometrija ima svoj čar na vrtu že iz renesanse, pušpanovi kvadrati so zasajeni s perunikami, luki, praprotmi in kaduljami, papirnolubjasti javor (Acer griseum) pa poskrbi za senco.

S ponavljanjem istih rastlin in vzorcev na vrtu bomo v prostoru ustvarimo kohezijo, ki bo vzbudila v nas občutek umirjenosti. Ker se vse pogosteje radi zatečemo v mirne zelene kotičke, je to pomemben dejavnik. Zgodi se, da vrtovi postanejo kaotična zbirka želenih rastlin, ki so brez premisleka postavljene v prostor. Da bi se temu izog­nili, moramo narediti načrt. Nabor vrst je neskončen, vendar upoštevajoč naravne dejavnike, prostor in želje posameznika, hitro skrajšamo seznam želenih rastlin. Sicer pa v sodobnem vrtnem oblikovanju pravila že nekaj časa bledijo, tudi o okusih ne razpravljamo, tisto, kar šteje, je vrt, ki služi namenu.

Prilagajanje ali kontrast naravnemu okolju

Očitna lepota in samosvoj sistem sajenja trajnic delujeta učinkovito, vse pogosteje jih je opaziti na javnih in zasebnih zelenih površinah, kot zabrisana meja in prehod v sodobnost, tako tudi nadomestijo stik z naravo. Divji videz visokih in gosto zasajenih trajnic deluje dinamično in ljudem je všeč, da ko hodijo skozi, imajo pred očmi stepe, prerije in cvetoče travnike. Ena novejših trajnic, uporabljena v tem kontekstu, je patagonski sporiš (Verbena bonariensis). Ta dolgocvetoča, delno prezimna trajnica s številnimi vpadljivimi vijoličastimi socvetji pritegne veliko pozornosti. Letos je na voljo nova, kompaktnejša sorta (Verbena bonariensis 'Purple Tower'), ki doseže le polovico višine predhodnice. Žal so trde zime za obe sorti pogosto usodne.

Ostanke zidu krasijo trajnice v modrih, rumenih in belih odtenkih. Cvetovi, ki se dvigajo nad mlečkom, pripadajo krvomočnici 'Rozanne', ki je edina vse poletje cvetoča sorta.

Rdeča nit saditvenih načrtov so sorte rastlinskega gradiva v različnih kombinacijah in združbah, premišljeno zasajene in razporejene v prostoru, glede na letni čas, ki narekuje vizualne silhuete v skladnem, ponavljajočem se vzorcu. Zanimiv in kakovostno oblikovan zeleni prostor nadgrajuje bivanje. Zelenje namreč predstavlja v človekovem okolju naravno, prvinsko osvežujočo sestavino, ki je nanadomestljiva in nepogrešljiva.

 

PREBERITE ŠE:

Majhen vrt: Lahko ima vse, kar imajo veliki

Slovenski vrtovi: Vedno v rokah družine

Vodni vrt: Več je rastlin, manj dela je z njimi

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE