Setveni koledar – februar 2016

2. 2. 2016 | Besedilo: Julijana Bavčar

setveni koledar

Vstopili smo v mesec, v katerem se lahko izredno hitro zamenjata zima in pomlad, in to ne enkrat, temveč večkrat. Temperature zdaj na začetku meseca so prav spomladanske, zato so odtaljena vrtna tla razmehčana, da je kaj. Če ni nujno, nikar ne hodite po njih, da ne bi s tlačenjem škodovali mikroorganizmom. Nekaj dni temperatur pod ničlo, pa bodo morda spet zamrznila.

Zelenjavni vrt

Vsekakor tisti, ki vam vrtnih tal jeseni ni uspelo prekopati in pognojiti, tega ne počnite, dokler se prst oprijema obutve in orodja. Ko je ta pogoj izpolnjen, je čas primeren, da izkopljete vzorce tal, ki jih nameravate odnesti v laboratorij v analizo. Preostala opravila v zelenjavnem vrtu bodo večinoma še v 'idejni fazi'. Če nameravate sadike plodovk letos vzgojiti sami, v ogrevan prostor najprej posejte jajčevce in paprike, paradižnik pa raje šele proti koncu meseca, da se vam do srede maja, ko bo nevarnost krepkejših ohladitev minila, ne bi preveč potegnil. V neogrevane rastlinjake, kjer temperatura zemlje ne bo padla več pod 5 stopinj, lahko posejete seme zgodnjih kapusnic in čebule, na pomlad pa sadike posadite na prosto. V enakih razmerah lahko v neogrevan rastlinjak sejete motovilec in zimsko solato, če je vreme prijazno, pa konec meseca na prosto bob, redkvico, špinačo in zgodnji grah. Za zgodnje setve je bolje izbrati čim mlajše seme. Čim prej, ko zemlja ni več mokra, posadimo tudi spomladanski česen; morebitne ohladitve mu v nobenem primeru ne bodo škodovale.

Sicer pa v vrtne centre in semenarne že od začetka meseca privablja kupce velika izbira semenskega krompirja. Tega v osrednji Sloveniji ne bo mogoče saditi vsaj še do konca marca, ker se zemlja še ne bo dovolj ogrela. Priporočljivo ga je nakaliti, kar traja, odvisno od sorte, od dva do tri tedne na svetlem pri temperaturi od 15 do 18 stopinj, do začetka kaljenja pa ga je treba hraniti pri temperaturi od 4 do 6 stopinj, v temi pri visoki zračni vlagi.

Sadni vrt

Februarja sadno drevje še miruje oz. bi bilo prav, da njegovih sokov toplo vreme še ne bi prebudilo. To namreč lahko pripelje do prezgodnjega cvetenja, ki ni nikoli dobro, saj je po njem še velika nevarnost pozebe. Zato se zlasti v toplem februarju splača debla sadnih dreves pobeliti, da bi jih sonce manj segrevalo. Dokler drevesa mirujejo, je tudi še čas, da od enoletnih poganjkov narežemo za prst debele cepiče, ki jih do cepljenja (v času brstenja) shranimo na hladnem v vlažni mivki ali v hladilniku, zavite v PVC-folijo. Za rez sadnih dreves je februar še prezgoden, le na Primorskem bodo konec meseca obrezovali breskve in oljke. Lahko pa že obrežemo trte. Pri drevju odrežemo le morebitne od snega polomljene veje, pod kolobar dreves pa lahko nasujemo hlevski gnoj ali kompost. Če zemlja ni premokra, lahko sadimo grme jagodičevja, lahko pa tudi sadna drevesa; če ni padavin, moramo sadike redno zalivati.

Okrasni vrt

Tudi v okrasnem vrtu porežemo polomljene veje; februar je tudi skrajni čas, da narežemo olesenele cepiče grmovnic in jih shranimo na hladnem. Februarja lahko opravimo pomlajevalno rez listopadnih grmovnic, konec meseca bomo že lahko obrezovali tudi glicinije in bršljan. Če zemlja ni zmrznjena in ni mokra, sadimo listopadne grmovnice in drevesa, trato pa pregrabimo in prezračimo tako, da vanjo na več mestih zapikujemo vile.

Dokler je izbira lepa, si priskrbimo čebulice in gomolje poleti cvetočih cvetic. Gomoljna begonija, denimo, potrebuje do začetka cvetenja več mesecev, zato njihove gomolje plitvo posadimo v vlažno šoto ali mivko in jih damo v svetel topel prostor. Enako naredimo s kanami in gloksinijami. Priporočljivo je, da v ogrevanem prostoru posejemo tudi zajčke, astre, cinije, okrasni tobak, nageljčke, gazanije, salvije, saj potrebujejo dolgo pot do poletnega cvetenja.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE