V Mostecu bodo zaradi lubadarja posekali še 80 smrek

11. 7. 2015 | Besedilo: K. Ž./STA

lubadar, Mostec, smreke

Potem ko je Zavod za gozdove Slovenije v torek opozoril, da so v drugi polovici junija zaznali velik razmah podlubnikov, je iz ljubljanske območne enote zavoda prišla še ena slaba novica. V bližini gostišča in skakalnice v Mostecu bodo zaradi smrekovih lubadarjev julija posekali 80 smrek oz. 150 kubičnih metrov lesa.

V krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib so se znova prekomerno namnožili smrekovi lubadarji, kar je posledica lanskega žledoloma. Ob gostišču v Mostecu in v njegovi bližini so morali zaradi napada lubadarjev že lani posekati 158 smrek, letos maja pa še 42. Tokrat so lubadarji napadli 80 novih dreves, ki jih bodo posekali in spravili predvidoma do 24. julija.

V ljubljanski enoti zavoda za gozdove obiskovalce gozda naprošajo, naj se v času sečnje in spravila izogibajo delovnemu območju in upoštevajo varnostna opozorila ter navodila izvajalcev del in zavoda za gozdove. Opozarjajo jih, da so poti, na katerih poteka spravilo, v tem času praktično neprehodne.

Lastniki gozdov naj čim prej pregledajo svoje gozdove, da bodo lahko pravočasno opazili morebitne napade lubadarjev. Če bodo našli napadena drevesa, naj se sečnje lotijo takoj, o tem pa naj obvestijo tudi pristojnega revirnega gozdarja. S pregledi naj nadaljujejo v intervalih vsaj enkrat na tri tedne, svetujejo na zavodu.

Problem s podlubniki, med katerimi sta v Sloveniji najnevarnejša osmerozobi in šesterozobi smrekov lubadar, je bil po lanskem žledolomu, ki je pustil precej polomljenih iglavcev, sicer pričakovan, vendar pa je njihov razmah zavod za gozdove nekoliko presenetil, je v torek pojasnil direktor zavoda Damjan Oražem in dodal, da bi lahko bil njihov razmah največji po drugi svetovni vojni ali celo še dlje.

Čeprav sanacija po žledolomu napreduje dobro, je ponekod zaradi velikega obsega škode v gozdovih ostalo še veliko poškodovanih iglavcev, kar je potencialno gojišče za podlubnike. Takšna so denimo območja Postojne, Ljubljane, Tolmina, deloma tudi Kranja in Kočevja, dodatno pa se je problem pojavil tudi v Novem mestu, je pojasnil Oražem.

Posek zaradi podlubnikov letno v povprečju doseže 292.000 kubičnih metrov napadenega drevja, ki smo ga v prvem letošnjem polletju skoraj že dosegli. Doslej je bilo najbolj kritično leto 2005, ko so morali zaradi podlubnikov posekati približno 755.000 kubičnih metrov, letošnje prvo polletje pa je že preseglo posek iz prvih šestih mesecev leta 2005, je navedel Oražem.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE