Vrtičkarjeva skrb za čebele

5. 5. 2011 | Besedilo: Julijana Bavčar

čebele, pesticidi, sonaravni ukrepi

Ob primerih akutnih zastrupitev čebel zaradi insekticidov in visoke stopnje obolevnosti in izgub njihovih družin bi se moral vsak izmed nas vprašati, s čim lahko pripomore k njihovi ohranitvi in izboljšanju okolja. Veliko možnosti, da spremenijo svoje ravnanje na vrtu imajo tudi lastniki zelenjavnih, okrasnih vrtov in ljubiteljski sadjarji. V nadaljevanju bomo nanizali najpomembnejša priporočila za varovanje čebel in drugih opraševalcev.

Rezultati opravljenih analiz so pokazali, da je množični pogin čebel v drugi polovici aprila v Pomurju povzročila uporaba dveh insekticidov: klotianidina, s katerim je bilo koruzno seme zaščiteno pred koruznim hroščem, in sredstva biscay, uporabljenega proti bolhaču na oljni ogrščici. Več nejasnosti kot v primeru takšnih akutnih zastrupitev pa je po mnenju strokovnjakov glede tega, kakšen učinek ima medsebojno učinkovanje škropiv, ki se uporabljajo za varstvo kmetijskih rastlin, na odpornost in obolevnost čebel. Strokovno razlago o mehanizmu delovanja posameznih pesticidov in njihovih vplivih lahko preberete v prispevku prof. dr. Valentina Skubica.

Dosedanje raziskave, opravljene na Kmetijskem inštitutu Slovenije, pa so med drugim že pokazale, da pravil pri uporabi teh sredstev ne upoštevajo predvsem mali popoldanski pridelovalci, ki sadovnjakov ali vinogradov ne obdelujejo profesionalno. Najpogostejši so denimo primeri zanašanja škropiva v soseščino zaradi vetra in nepokošene cvetoče podrasti med škropljenjem.
Kmetijski strokovnjaki vedno znova opozarjajo, da se je na vrtovih uporabi fitofarmacevtskih sredstev (FFS) najbolje izogniti, če to ni mogoče, pa jih uporabljati strogo po predpisih. O tem pišemo tudi v tem prispevku.

V nadaljevanju so nanizana najpomembneša priporočila:

  • Odganjanje škodljivcev z rastlinami, prekrivkami in pripravki iz njih. Več o tem in o drugih sonaravnih ukrepih za varstvo pred škodljivci in boleznimi si lahko preberete v posebnem prispevku.
  • Listne uši: s poganjkov jih odstranimo ročno ali z močnim curkom vode. Napadene poganjke pri sadnem drevju, vrtnicah ali vrtninah lahko s pripogibanjem pomakamo v posodo s predpisano koncentracijo namenskega insekticida, s čimer ne škodimo čebelam in ne ogrozimo drugih rastlin.
  • Uporaba FFS le v nujnih primerih: vedno se uporabi najblažje sredstvo, ki je registrirano za določen namen; vrtičkarji naj uporabijo le FFS, ki so jim v rastlinskih lekarnah dostopna.
  • Dosledno upoštevanje navodil tako glede časa, koncenrtacije, namena, zaščite, uporab ostankov škropiva in odlaganja embalaže.
  • Uporaba insekticidov med cvetenjem ni dovoljena: takrat so čebele in drugi opraševalci, denimo čmrlji ali samotarske čebele, v vrtu ali sadovnjaku tudi najbolj zaželeni.
  • Škropljenje v brezvetrju, zgodaj zjutraj, zvečer ali ponoči: z vsemi drugimi skupinami FFS, ki so opremljena z opozorilom, da so strupena za čebele, se škropi ponoči. Druga škropiva nanašamo v popolnem brezvetrju in zgodaj zjutraj ali v zvečer.
  • Opozorimo druge: pred škropljenjem moramo s svojim namenom in uporabljenim sredstvom seznaniti čebelarja v soseščini.
  • Odstranimo cvetje: pred škropljenjem je treba pokositi cvetočo podrast pod kulturo, ki jo nameravamo škropiti; morebitne cvetlične gredice ali vrtnine v bližini škropljenja je priporočljivo pokriti  s PVC-folijo.
  • Piretrin: čeprav je sredstvo z insekticidnim delovanjem naravni izvleček rastline bolhača, njegova uporaba ni nedolžna, zato je treba strogo upoštevati omejitve. Škoduje lahko tudi čebelam in drugim žuželkam.
  • Rumene lepljive plošče: ne uporabljamo jih med cvetenjem, ker se nanje prilepijo čebele. Več o namenu njihove uporabe si preberite v posebnem prispevku.

 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE