Vsako minuto odvržemo 900 plastičnih vrečk

Po podatkih Ekologov brez meja Slovenci porabimo od 250 do 300 plastičnih nakupovalnih vrečk na osebo, vsako pa uporabljamo le dvajset minut – vsako minuto jih odvržemo 900, so še izračunali. Od približno pet milijard plastičnih vrečk, ki jih na leto proizvedejo v svetu, jih reciklirajo le nekaj odstotkov, druge končajo bodisi v zabojnikih za smeti bodisi v naravi.

Plastične vrečke niso biološko razgradljive. Razpadajo od dvajset do tisoč let, dokler od njih ne ostanejo majhni delci, podobni prahu, ki se kopičijo na zemlji, v zraku in morju, prebaviti pa jih ne more nobeno živo bitje. Ekologi brez meja si zato že nekaj časa prizadevajo, da bi porabo plastičnih vrečk omejili z zakonom. Njegov temeljni cilj je spodbujati tako prodajalce kot kupce k večkratni uporabi nakupovalnih vrečk, in sicer tako, da se v poslovni proces vključi stroške, ki nastanejo v naravi zaradi onesnaževanja, ki ga povzročijo napačno odvržene nakupovalne vrečke.

Predlog zakona, ki predvideva uvedbo visokega okoljskega prispevka zanje, je prejšnji teden dočakal prvo obravnavo v državnem zboru, poslanci pa so odločanje o zakonu prestavili na eno od prihodnjih sej. Plastične vrečke deli v tri skupine. V prvi so vrečke, izdelane iz katerih koli plastičnih mas, ki skupaj predstavljajo vsaj pet odstotkov vrečke, zanje pa naj bi se obračunal okoljski prispevek v višini najmanj 50 centov. V drugi skupini so vrečke z najmanj 95-odstotno stopnjo biološke razgradljivosti, okoljski prispevek zanje bi bil najmanj 40 centov. V tretji skupini so vrečke iz tekstilnih vlaken, za katere bi plačevali najmanj 20 centov okoljskega prispevka.

Zakonska omejitev uporabe do okolja neprijaznih plastičnih vrečk se je po besedah predsednice društva Ekologi brez meja Petre Matos dobro obnesla v nekaterih državah. Na Irskem, na primer, so uvedli davek na vrečke, ki so jih trgovci brezplačno ponujali na blagajnah. Kdor jo je želel uporabljati, je moral za vsako plačati 30 centov – poraba plastičnih vrečk se je v kratkem času zmanjšala za 94 odstotkov. Na Kitajskem so njihovo porabo od leta 2008 zmanjšali za 60 odstotkov, podobno v Izraelu, Bangladešu, medtem ko so v Kaliforniji v teh dneh odločno zavrnili sprejetje zakona, ki bi prepovedal uporabo plastičnih vrečk.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE