Z zimskim vrtom do prihrankov pri ogrevanju
16. 4. 2013
Glavni razlog, da se ljudje odločijo za zimski vrt, je največkrat razširitev bivalnega prostora in povezovanje doma z naravo. Kakovosten zimski vrt na pravi legi pa je seveda več kot le to, je tudi dobra naložba iz vidika porabe. S pravilno postavljenim zimskim vrtom in pravilno izbiro zasteklitve ter senčenja in zračenja, lahko stroške ogrevanja doma zmanjšamo tudi do 30 odstotkov.
Ključne prednosti zimskih vrtov:
- razširitev bivanjskega prostora
- varčevanje z energijo,
- povečanje vrednosti stanovanja oz. objekta
- posodobitev izgleda in arhitekture objekta
Če je zimski vrt narejen iz kakovostnih materialov in kakovostno izveden in postavljen, težko govorimo o slabostih. V primeru slabe zasnove in nekakovostne izvedbe pa se lahko pojavijo težave zaradi prevelikega segrevanja ali ohlajanja tako zimskega vrta, kot z njim povezanih prostorov in pa težave z rosenjem, ki so posledica neustrezne arhitekturne rešitve, slabe izvedbe strojnih inštalacij in neprimernega prezračevanja. Kot rečeno, kakovostno načrtovan, izdelan in postavljen zimski vrta ima za objekt številne prednosti, če pa se pri posameznih fazah pojavijo napake, pa je tudi težav z njim lahko veliko, zato je najbolje celoten projekt zimskega vrta prepustiti strokovnjakom.
Nam lahko zimski vrt koristi tudi spomladi, poleti? Kako?
Zimski vrt nas ščiti pred soncem, dežjem, vetrom, snegom in mrazom in ga največkrat uporabljamo kot razširitev bivalnega prostora in povezovanje doma z naravo, je seveda uporaben skozi vso leto. Zimski vrt pa lahko uporabljamo tudi za pasivni zajem sončne energije. V tem primeru mora imeti seveda ustrezno pozicijo, ki zagotavlja da je zimski vrt obsijan vsaj 6 ur dnevno in sosednje zgradbe ali drevesa ne povzročajo sence. V prehodnih obdobjih pa lahko pravilno in kakovostno postavljen zimski vrt služi tudi kot dodaten vir toplotne energije in nam ogreva notranje prostore brez uporabe kurilnega sistema.
Kaj je najbolj bistveno, ko se odločamo za zimski vrt?
Da boste v vašem domu uživali prednosti kakovostnega bivanja, je treba že pri načrtovanju upoštevati vaše bivalne navade in želje in jih uskladiti z naravnimi danostmi okolja in arhitekturno zasnovo hiše ter prilagoditi tehničnimi omejitvami gradnje.
Prav tako je za samo kakovost bivanja v zimskem vrtu izjemno pomembna izbira zunanjih senčil. Pravilno prezračevan in senčen zimski vrt ne potrebuje klimatskih naprav. Pomembno je, da preprečimo segrevanje stekla, zato je treba izbrati dobra toplotno izolativna stekla in kakovostna zunanja senčila, ki najbolje preprečujejo vdor toplote v prostor. Odvisno od velikosti samega zimskega vrta in količine ljudi, ki se najpogosteje zadržuje v prostoru pa je treba izbrati tudi ustrezen način naravnega ali umetnega zračenja.
Za senčenje zimskih vrtov priporočamo zunanje žaluzije. Zunanje žaluzije namreč preprečujejo segrevanje steklenih površin in tako še dodano okrepijo toplotno in zvočno izolativnost vašega doma. Za senčenje strešnega dela zimskih vrtov priporočamo strešne tende, ki lahko odbijajo tudi do 95% sončne energije in so na voljo v pestri paleti barv. Pri tovrstnih senčilih se poslužujemo upravljanja elektropogona v kombinaciji z vremensko postajo (senzor zatemnitve oz. jakosti vetra).
Pri projektiranju zimskega vrta je treba nujno preveriti in zagotoviti primerno nosilnost temeljev ali podlage za zimski vrt. Dobri temelji so osnova, ki zagotavlja stabilnost in posledično varnost zimskega vrta. Kako varčen in trajen bo zimski vrt je odvisno tudi od pravilnosti izvedbe spojev vrta s fasado hiše. Le pravilna in kakovostna izvedba detajlov postavitve in montaže zimskega vrta prepreči nastajanje toplotnih mostov (to so mesta, kjer prihaja do drastičnega povečanja prehoda toplote) in s tem nezaželeno kondenzacijo oz. rosenje stekel ter zagotavlja trajno, energijsko varčno in prijetno bivanje v vašem zimskem vrtu.
Več na www.mik-ce.si
MIK, d.o.o.