Bomo v Evropi prepovedali gensko spremenjene rastline?

18. 6. 2014 | Besedilo: S. O.

gensko spremenjene rastline, GSO

Kljub temu, da predlog zakona, ki so ga potrdili okoljski ministri EU na nedavnem sestanku, posameznim državam članicam omogoča prepoved gojenja gensko spremenjenih rastlin na njihovem ozemlju, se nevladne organizacije bojijo, da to pomeni začetek konca tradicionalnega kmetijstva. Hkrati namreč dovoljuje multinacionalkam, ki se ne strinjajo s politiko določene države, da jo prisilijo v gojenje gensko spremenjenih rastlin s sodnim sporom.

Okoljski ministri držav članic Evropske unije so na srečanju v Bruslju  potrdili predlog novega zakona, ki se je končno začel ukvarjati s problematiko gensko spremenjene hrane, kar je od birokratov v Bruslju zahtevalo vse več Evropejcev. Po novem predlogu zakona, bodo posamezne članice Evropske unije lahko vsaka posebej prepovedale gojenje gensko spremenjenih rastlin. Okoljski ministri so tako presekali večletne žgoče razprave o tem, ali so evropske države dovolj suverene, da se uprejo multinacionalkam.

Kljub temu pa kompromis ministrov ni takšen, kot si ga želijo prebivalci Evrope. Direktorica Inštituta za trajnostni razvoj Anamarija Slabe pojasni zakaj: »Predlog zakona sicer državam članicam omogoča določene pravne podlage za to, da bi na svojem ozemlju lahko prepovedale gojenje tistih gensko spremenjenih rastlin, ki bi bile odobrene s strani Evropske unije. Vendar pa obenem daje nesorazmerno moč proizvajalcem gensko spremenjenih semen (Monsanto, Sygenta ...), saj bi lahko odločali o tem, ali je zahteva države članice ustrezna ali ne. Če bi proizvajalec nasprotoval prepovedi, bi jo države uveljavile pod grožnjo sodnega spora, če mi se multinacionalka zanj odločila.«

Tako Inštitut za trajnostni razvoj kot druge slovenske nevladne organizacije, predvsem tiste, ki se ukvarjajo z naravnim okoljem, so prepričane, da je takšen zakon povsem nesprejemljiv. Ne samo zato, ker posameznim državam članicam Evropske unije ne podeljuje podlago za prepoved gensko spremenjenih rastlin na njihovem ozemlju, temveč tudi zato, ker nacionalne države, ki bi morale skrbeti za dobrobit svojih državljanov izenači z multinacionalkami, katerih edini interes je ustvarjanje dobička za lastnike. Do sedaj so države članice Evropske unije čakale, da se to področje uredi in večinoma niso podeljevale potrditev za gojenje. Sedaj pa se lahko situacija hitro spremeni. Četudi posamezna država Evropske unije ne bi dovolila gojenja gensko spremenjenih rastlin na svojem ozemlju, ne bi nič opravila, če bi to dovolile druge države. V tem primeru bi lahko prišlo do vse večjega onesnaženja semen, hrane in krme na celotnem področju unije. Edino upanje za nevladne organizacije, ki se borijo proti takšnemu scenariju je, da Evropski parlament zavrne predlog zakona.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE