Gojenje mikro zelenjave pozimi

8. 12. 2016 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Shutterstock

mikro zelenjava

Mikro zelenjavica, ki jo lahko gojimo v platojčkih v stanovanju, najbolj poživi jedilnik pozimi, ko nimamo solatnic z vrta. Najbolj je priljubljena zaradi izrazitega okusa, gracilne oblike rastlinic, ki jih jemo tudi z očmi, in informacij, da vsebujejo rastlinice okrog petkrat več vitaminov in karotenoidov, blagodejnih za naše zdravje, kot njihove odrasle sestre. V bližini oken jih gojimo v plitvih posodicah bodisi v rahli zemlji ali na drugih podlagah, ki dobro zadržujejo vlago. Substrat ali podlago lahko pripravimo sami, druga možnost pa je, da si v vrtnem centru ali na spletu priskrbimo set za domačo vzgojo.

Mikro zelenjavo, za katero so zelo primerne solatnice, kapusnice, zelišča in dišavnice, porežemo in pojemo, ko poleg kličnih listov poženejo še prve prave lističe. Po tem se namreč razlikuje od kalčkov, pri katerih je pomemben odebeljeni kalček z zasnovo kličnih listov. Mikro zelenjava, ki je v desetih do 14 dneh nared za rezanje – izjemoma pri nekaterih vrstah traja do štiri tedne od setve – v tem času črpa vsa hranila za svojo rast iz semena, prav zato zadostuje, da je podlaga prepojena zgolj z vodo.

Semenarna Ljubljana je jeseni pripravila komplet za vzgojo mikro zelenjave na okenski polici, ki vsebuje sadilni pladenj, blazinico iz mineralnih vlaken in izbrana semena (po izbiri vrtno krešo, rukolo, redkev ali brokoli). Podlaga za vzgojo rastlinic, vpojna vlaknasta blazinica, je iz naravne vulkanske kamnine, brez kemičnih dodatkov. Ima izredno sposobnost zadrževanja vode, vpije lahko tudi do 90 odstotkov svojega volumna. Rastna podlaga je sterilna, kar pomeni, da se na njej ne razmnožujejo bakterije. Tovrstni rastni medij uporabljajo tudi profesionalni vzgojitelji vrtnin za hidroponsko vzgojo.

Podoben je tudi izdelek blagovne znamke Urbanscape, pri katerem je blazinica iz kamene volne. Komplet vsebuje poleg tega rastnega medija še pladenj, lesen podstavek zanj in tri vrste semen (rukolo, redkev daikon in vodno krešo).

Podjetje Šebenik, ki vzgaja mikro zelenjavo za trgu, pa je za domačo vzgojo mikrorastlinic pripravilo paket, v katerem je rastni medij substrat oz. rahla zemljica. Platojček, v katerega jo nasujemo, ima v dnu luknjice, da voda ne zastaja, priložena pa so tudi semena rukole.

Navodila za gojenje mikrozelenjave so v vseh primerih podobna, pomembno je, da pazimo na higieno, uporabljamo čiste pripomočke, roke si pred setvijo umijemo. Tako mlade rastlinice, s katerimi bomo imeli opraviti v prostoru, kjer rastne razmere gotovo ne bodo prav idealne, so namreč precej občutljive na bakterijske okužbe, zaradi katerih lahko propadejo.

Semena sejemo na podlago precej na gosto, za boljšo kaljivost jih lahko za nekaj ur namočimo v vodo. Če imamo za podlago vlaknasto blazinico, jo najprej zalijemo z vodo in pustimo, da jo vpije, preostanek odlijemo. Po setvi seme narahlo vtisnemo vanjo, potem ga še poškropimo s pršilko.

Seme bo vzklilo v 3 do 7 dneh. V času kaljenja pršimo enkrat do dvakrat na dan, da bo blazinica ves čas vlažna, stoječi vodi v pladnju pa se izogibamo. Enako vlažnost vzdržujemo tudi, ko rastlinice že rastejo. Če imamo za rastni substrat zemljo, je nasujemo v pladenj od 2 do 3 centimetre, posejana semena pa pokrijemo z okrog pol centimetra dodatnega substrata, ki ga poravnamo s koščkom kartona. Substrat enakomerno zalijemo ali popršimo. Tudi tu ves čas nadzorujemo vlažnost.

Pladenj postavimo na dobro osvetljeno mesto na okenski polici, vendar čim dalj od grelnih teles, temperatura mora biti višja od 16 stopinj Celzija.

Ko že vzkalijo, potrebujejo rastlinice najmanj 4 ure sončne svetlobe na dan, lahko pa jih osvetljujemo tudi z namenskimi svetilkami za rastline, ki ne povzročajo segrevanja. Seveda je razumljivo, da rast ne bo v vsakem letnem času enako hitra. Pretegnjena stebelca nam sporočajo, da je svetlobe premalo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE