3. 1. 2012 | Besedilo: Marjeta Šoštarič, Delo
Luknje v zagotavljanju varne hrane
3. 1. 2012 | Besedilo: Marjeta Šoštarič, Delo
V Sloveniji se krepi zaupanje v doma pridelano hrano tudi zato, ker je menda kakovostnejša, bolj po našem okusu, bolj zdrava. A varna in zdravju neškodljiva mora tako in tako biti vsa na trgu ponujana hrana, porabnikovi izbiri in debelini denarnice pa je prepuščeno, po kateri bo posegel.
Varovalka za zagotavljanje varne hrane je nadzor, za katerega pa je težko trditi, da je dober in zanesljiv.
To so s svojimi ugotovitvami pri preverjanju dela ministrstva za zdravje in reviziji nadzora varnosti živil potrdili tudi na Računskem sodišču Slovenije. Na podlagi preverjanja sistema nadzora v preteklih dveh letih so zapisali, da ta ni dovolj obsežen in kakovosten, predvsem pa, da je bila velika napaka že to, da so nadzor nad varnostjo živil prepustili ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP).
Spremembe brez ustreznih analiz
Da so revizorji zadeli v bistvo problema, pove tudi dejstvo, da so na MKGP letos zmanjšali število vzorčenj za ugotavljanje ostankov pesticidov v živilih, čeprav so lanske analize vzorcev pokazale največ odstopanj (neustreznosti) prav pri ostankih pesticidov. Ena od ugotovitev revizorjev računskega sodišča je tudi, da superanaliz, ki so jih v preteklosti izvajali za preverjanje rezultatov analiz, ne delajo več. To pomeni, da ni več učinkovitega nadzora nad delovanjem nadzornih institucij. »Zato se lahko težave pokažejo šele takrat, ko je za zdravje ljudi že lahko narejena nepopravljiva škoda.«
Več na www.delo.si.