18. 6. 2015 | Besedilo: Tanja Mele, Klub Gaia
Natečaj Postani vrtnar: Bujni vrtovi
18. 6. 2015 | Besedilo: Tanja Mele, Klub Gaia
Po temeljiti pripravi tal in skrbnem sejanju in sajenju rastlin je končno prišel čas, ko lahko občudujemo čudovito razvite rastline na ekoloških vrtovih po vsej Sloveniji. Pod budnim strokovnjakov Kluba Gaia smo s skrbniki vrtov (družinami, učitelji in dijaki) vzgojili raznolike vrtnine, ki redno dopolnjujejo domačo kulinariko. Do bujne rasti so jim pomagali izdelki iz linij Plantella in Bio Plantella, ki jih vestno uporabljamo pri delu.
Za rast vrtnine še vedno redno dognojujemo s tekočim organskim gnojilom. Vrt enkrat na teden škropimo z naravnim pripravkom iz njivske preslice za krepitev rastlin. Posebej smo dosledni pri rastlinah, kot so paradižnik, kumare in fižol, ki so občutljive na bolezni. V boj proti ušem smo se podali z mehansko zaščito, rumenimi lepljivimi ploščami, in pripravkom iz rastline dalmatinski bolhač, ki vsebuje naravni piretrin. Rastline pa smo iz šoka rešili z vitaminskim in aminokislinskim kompleksom. Ker je čas lepe rasti zelja, a žal tudi gosenic, v večernih urah redno škropimo s pripravkom, ki vsebuje izvlečke timijana in brina ter krepi rastline in odganja lačne gosenice. Vrtnarjem je ves čas v podporo brezplačna aplikacija Naredivrt.si, s katero smo vrtove izrisali, hkrati pa na njej najdejo informacije o rastlinah. Aplikacija SOS diagnostik jim pomaga odkriti vzroke za vrtne težave in ponuja učinkovite ukrepe za reševanje nevšečnosti s škodljivci, boleznimi in plevelom. V času intenzivne rasti so lahko bolezni in škodljivci za rastline usodni. Le s pravimi in preverjenimi ukrepi jih lahko rešimo pred propadom.
Štajerski urbani vrt
V Mariboru je družina Taškar Beloglavec še povečala svoj vrt, saj so naredili še dve manjši in eno veliko nizko gredo. V veliki se je zaradi želja najmlajših znašlo veliko sadik paradižnika, med njim pa por, kot dober sosed in proti boleznim. Za atrakcijo so si v eno izmed nizkih gred posadili topinambur in ga tako omejili pred močnim razraščanjem. Na vrtu smo posadili tudi druge plodovke, kot so paprike in jajčevci ter kumare in buče. Velik del vrta je premišljeno prekrit s protitočno mrežo, saj iz izkušenj vedo, da jo v poletnih nevihtah lahko vedno pričakujejo. Letos jih je že presenetila, zaradi zaščitne mreže je oklestila le nekaj rastlin, a so jim takoj pomagali z vitaminskim kompleksom.
Na Vrhniki pri Ljubljani smo pri družini Remškar zasadili zadnjo prosto poljino s plodovkami, paradižnikom, kumarami in papriko. Kumare je oče Janez zasadil le ob kol, saj je dobra vzpenjavka. Ob robu lepo uspevajo buče, ki se bodo razrasle čez škarpo. V gredi s čebulo visijo rumene lepljive plošče, saj je muha tudi junija preteča nevarnost. Dve vrsti krompirja redno škropijo z naravnim pripravkom iz njivske preslice, saj se krompirjeva plesen najprej pojavi na krompirju in kaj hitro okuži še paradižnik.
Balkon je vrt
Da lahko gojimo vrtnine tudi na balkonu, smo strokovnjaki Kluba Gaia dokazali skupaj z družino Mahkota, ki živi pod Šmarno goro. Tu smo kombinacijo vrtnin, dišavnic, zelišč in drugih uporabnih rastlin zasadili v lonce različnih velikosti. Na tem vrtu je zalivanje še bolj pomembno, saj se zemlja v loncih hitreje presuši. Pravilen razvoj in lepo rast zagotavlja kakovostna zemlja, ki dobro zadržuje vodo in hranila v območju korenin.
Vrt nad centrom mesta
Na terasi Srednje trgovske šole v Ljubljani dijaki in profesorji pod mentorstvom naših strokovnjakov gojijo raznolike vrtnine. Od jagod, paradižnika, krompirja do malin in čajote. Vse je posajeno v velikih posodah na sončni strani terase. Izziv dovajanja vode so preprosto rešili s kapljičnim namakanjem. Mislili bi, da na takšni višini zagotovo ni škodljivcev in bolezni, pa ni tako. Na vrtninah so se pojavile uši, vendar so jih uspešno uničili z naravnim pripravkom iz rastline dalmatinski bolhač. Vrt na vrhu šole je pomembna pridobitev za učenje dijakov in raziskovanje urbanega vrtnarjenja.