Natečaj Postani vrtnar: Vrtnarji so izbrani

8. 4. 2015 | Besedilo: Mateja L. Nacevski, Unichem

natečaj, postani vrtnar, nagrajenci, unichem

Strokovna komisija Kluba Gaia in uredništva Deloindom je imela težko nalogo, saj so bile vse prijave, prispelo jih je več kot 30, zanimive in vabljive. Zato smo se odločili, da poleg treh vrtnarjev izberemo še tri, ki jim bomo svetovali in jih nagradili z manjšimi nagradami. Pod pokroviteljstvom priznanega slovenskega podjetja Unichem bodo izbrani vrtnarili pod mentorstvom strokovnjakov Kluba Gaia, ki jim bodo z aplikacijo Naredivrt.si načrtovali vrtove ter jih strokovno vodili od samih začetkov do sočnih plodov na njihovih vrtovih.

Trije vrtnarji – družina Mahkota iz Šmart­nega pod Šmarno goro, družina Taškar Beloglavec iz Maribora in družina Remškar z Vrhnike – bodo za nego in zaščito rastlin dobili še paket visokokakovostnih izdelkov Plantella in Bio Plantella, ob koncu vrtnarske sezone pa diplomo uspešnega vrtnarja. Pa vendar to še ni vse. Ker bodo tako pridno delali na svojih vrtovih, bodo na koncu nagrajeni še z razvajanjem v velnes centru. Tri dodatno izbrane vrtnarje – družino Jerlah iz Velikega Gabra, družino Šisernik Predik iz Slovenj Gradca ter dijake in profesorje Srednje trgovske šole Ljubljana, pa bo obiskal strokovnjak Kluba Gaia in jim svetoval, kako najbolje izkoristiti svoj košček zemlje pod soncem. Ponudili jim bomo svetovanje in izročili paket izdelkov za oskrbo in nego vrtnin Plantella in Bio Plantella. Cilji na vrtovih izbranih vrtnarjev so visoki in potrudili se bomo, da jih bodo tudi uresničili. Nadejamo se izjemnega sodelovanja ter veliko prijetnih trenutkov in seveda prvovrstnih vrtnarskih dosežkov.

Balkonska vrtnarja

Med prijavljenimi za vrtnarjenje na balkonu smo izbrali mlado družino Mahkota. Vsi skupaj bomo pred velikim izzivom, saj bomo začeli zgodbo, ki še ni napisana. Balkon je dokaj velik, sončen in še popolnoma neizkoriščen. Mlad par ima z delom na vrtu že nekaj izkušenj, z vrtnarjenjem na balkonu pa še ne. Partnerja si želita pridelati zdravo zelenjavo in zelišča, hkrati pa bi rada vrtnarjenje približala otroku. In ker nimajo vrta, bi radi v ta namen izkoristiti lep in sončen balkon na obrobju Ljubljane. Njihovi prvi koraki bodo lahko tudi spodbuda vsem drugim, ki nimajo zemljišča, imajo pa velik balkon in si želijo gojiti zdravo zelenjavo, da se lotijo načrta in prve sadike zasadijo že z nami.

Mestni vrt družine

Izbira med prijavami za mestni vrt je bila še težje delo. Vse, ki so prispele za urbano vrtnarjenje, so bile vabljive, kljub vsemu pa nas je najbolj prepričala družina Taškar Beloglavec, saj kar izžareva veliko željo po vrtnarjenju in pridobivanju novega znanja. Štiričlanska družina svoj 50 m² veliki vrt sicer obdeluje že deveto leto, vendar kljub že nekaj nabranim izkušnjam pravijo, da bi jim strokovni nasvet marsikdaj prišel prav in zagotovo bi se na njihovih krožnikih znašlo več zdrave, doma pridelane zelenjave. Površino vrta skoraj vsako leto malo povečajo, letos pa so dodali tudi visoko gredo. Vrtnarijo lahko v času, ki jim ostane po drugih obveznostih, na vrtu pa sta dejavni tudi najmlajši družinski članici, Zarja in Izza. Družini je v veliko zadovoljstvo in veselje, da zelenjavo gojijo sami, saj se kakovosti doma pridelanega pridelka še kako dobro zavedajo.

Čisto nov podeželski vrt

Najteže pa je bilo izbrati primestni vrt, med vsemi prijavami je bilo teh namreč največ. Pisali ste nam z različnih koncev Slovenije in lahko rečemo, da imate zanimive vrtove različnih velikosti. Najbolj nas veseli, da se tudi Slovenci spet bolj zavedamo pomena doma pridelane zelenjave. Pa vendar nas je najbolj prepričala prijava družine Remškar. Ana pravi, da so se ji kar oči zasvetile in da se ji je prikradel nasmešek na obraz, ko je zasledila natečaj Postani vrtnar. Natečaj je pisan na kožo njihovi družini in je prišel ob pravem času, saj so se ravno letos lotili urejanja okolice hiše, v katero spada tudi ureditev vrta. Mala Julija ima že pripravljeno vrt­no orodje in veselo čaka na prva opravila, medtem ko mami Ana prizna, da ne loči niti peteršilja od korenja, ko sta v zemlji. In da je bilo na ta račun že veliko smeha. Ker bodo to poletje dobili še enega družinskega člana, si resnično želijo pridobiti čim več znanja za pridelovanje zdrave zelenjave, da bodo vedeli, kaj kuhajo in jedo. Zaradi slabšega zemljišča so skoraj 60 m² vrta dvignili za pol metra, zemlja pa še čaka na razporeditev na svoje mesto. Pravijo, da si želijo pridelati paradižnik, bučke, kumare, paprike, solato, brokoli, cvetačo, por, korenje, peteršilj, špinačo, drobnjak, borovnice in še marsikaj. Za svoj vrt so si z aplikacijo Naredivrt.si že izrisali načrt. Spremljali jih bomo od začetka vse do sočnih in zdravih plodov.

Tri dodatne vrtnarske zgodbe

Ker je bilo odličnih prijav precej in čeprav smo načrtovali izbor le treh vrtov, se ne moremo upreti, da ne bi svetovali tudi drugim, ki ste se prijavili na natečaj. Dodatno smo zato izbrali še tri prijavljene. Zelo zanimiva je bila prijava družine Jerlah. Vrtnarjenja se bodo lotili prvič, dela na vrtu se zelo veselijo, njihova vrtnarska oprema je že pripravljena. Pisali so nam, da je njihov vrt velik 35 m², na primerni legi in si resnično želijo, da bi bil rodoviten. Na njem želijo poleg zelenjave pridelati tudi jagodičevje, kot so jagode, maline in borovnice.

Čedalje več se vrtnari tudi v visokih gredah, zato smo v tem drugem krogu izbrali prijavo družine Šisernik Predik. Zakonca sta visoke grede iz smrekovega lesa izdelala sama. Nasvete dobivata od povsod, tako dobre kot malo manj dobre in včasih je človek celo zmeden, kaj in kako narediti, da bo prav. Kljub temu da je bil pridelek v šestih visokih gredah v lanski sezoni dober, se zavedata, da bi bilo lahko še bolje, če bi jima z nasveti pomagal strokovnjak. Majda pravi, da se prihod iz službe vsak dan najprej začne na vrtu, šele nato se odpravi v hišo. Pri vrtnarjenju zelo uživa, saj pravi, da je v naravo dobesedno zaljubljena.

Prijetno pa so nas presenetili dijaki in profesorji Srednje trgovske šole Ljubljana. Njihova terasa je res fantastična in naj bo vzor vsem, ki še ne vedo, kako uporabna lahko postane taka površina. Celotna površina njihove strehe, ki čaka, da se spremeni v vrt, meri kar 1200 m². Pri delu sodelujejo učitelji in učenci, čeprav so se nekateri prvič srečali z delom na vrtu. Na tako urejeni terasi so izvajali tudi posebne šolske ure, kot so naravoslovje, ure fotografije, nemškega jezika, ekonomije, dekoriranja …

Dragi bralci in bralke, prepričani smo, da boste v zgornjih zgodbah našli tudi sebe, da boste izluščili nasvete, ki jih potrebujete, in jih uporabili na svojih vrtovih ter tako z nami delili užitne in uspešne vrtnarske zgodbe. Ekipa podjetja Unichem in strokovnjaki Kluba Gaia smo že pripravljeni na prve vrtnarske podvige naših izbranih varovancev.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE