Ne hecajte se z mušnicami

20. 8. 2012 | Besedilo: Brane Piano, Delo

gobe, mušnice

Mestnim srajcam se v začetku avgusta ob kupih uvoženih gob iz Romunije in Bolgarije ter nekaj manjših kupčkih iz pokljuških gozdov na mestnih tržnicah začne dozdevati, da je sezona gob na vrhuncu. Pa ni. S predsednikom slovenskih gobarjev, natančneje Mikološke zveze Slovenije, Amadeom Dolencem, se vseeno odpraviva na oglede pohorskih gozdov v poletni suši.

Vodi naju pač tista modrost poznavalcev, da gobe, pravzaprav glive, rastejo vse leto. Seveda še vedno drži tudi, bi me dopolnil Dolenc, da bo v prvi polovici oktobra vsak dober gobar lahko nabral največ različnih vrst, sušno poletje gor ali dol.

Med vožnjo, kakor vsakič, ko se skupaj odpraviva na gobarsko patruljo, pokličeva nekaj gobarskih prijateljev, samih determinatorjev, kakor se med seboj naslavljajo, in se posvetujeva, kaj bi bilo v tej poletni vročini – ko so jurčki, po eden, pravično porazdeljeni med občinami na Štajerskem – vredno pofotografirati in popisati za časopis.

Hitro smo podobnega mnenja. Spet bi kazalo predstaviti rdečo mušnico (Amanita muscaria), ki v Evropi velja za strupeno, bolje pa bi bilo reči, da je neužitna in ima močne psihedelične učinke.

Po njih se lahko prikazujejo palčki

To je tista goba, ki jo vsi poznamo iz otroških slikanic, včasih na njej, morda prav zato, ker se ti z njo lahko začnejo prikazovati palčki, mladina pa se z njenimi nezaželenimi učinki lahko seznani ob prebiranju Alice v čudežni deželi.

Za rdeče mušnice veva, kakšna rastišča potrebujejo in kje jih bova našla. Zapeljeva se čez planjavo na vrhu Rogle, se spustiva do koče na Pesku in po nekaj kilometrih navz­dol proti Oplotnici zavijeva na eno številnih gozdnih cest. Parkirava in se odpraviva v breg, skozi dve redki bukovi in smrekovi hosti ter smrekovo mladje. Tu čez, če se bodo upali toliko oddaljiti od avtomobilov, bodo čez kakšen mesec izletniki veselo pobirali jurčke.

Dolenc razlaga: »Mušnica je najbolj razširjena na severni polobli in v iglastih gozdovih, v stepah tudi v brezovih ter na takšnih tleh, ki ustrezajo gobanom. Gobarji, kadar zagledajo rdeče mušnice, začnejo oprezati za jurčki, rastišče je isto. Če pa zagledajo še gobo mokarico, raste v istem času v bližini tudi jurček. Če ga ni že kdo pobral ...«

Tudi rdečo mušnico, ob številnih drugih mušnicah in drugih vrstah gob, ki rastejo na Slovenskem, sodobni slovenski avtorji označujejo za strupeno, ponekod na severu Evrope in v Sibiriji pa jo uživajo. A tega ne kaže posnemati, saj so naše bolj hude in nevarne. Menda so jih med prvo vojno ruski ujetniki, ki so jih bili doma vajeni jesti, pri nas nabirali in umirali ...

Zastrupitev praviloma ni usodna, kar pa ne velja za otroke in ostarele. Strupi rdeče mušnice povzročajo halucinacije, slabost, bruhanje, drisko in izgubo spomina za čas zastrupitve. Zato so jo na severni polobli nekatera ljudstva uporabljala za šamanske obrede.

Kako usodna je lahko zamenjava in koliko vrst gob pravzaprav poznamo, si lahko preberete v tiskani izdaji Nedela ali na www.delo.si.

KOMENTARJI

claudio
27. 8. 2012 12:26

Za predjed je rdeča mušnica odlična..evo recept : http://www.kulinarika.net/recepti/12029/predjedi/rdece-musnice/

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE